Serial „Skazana” z Agatą Kuleszą

 

„Skazana” z Agatą Kulesza w roli głównej to ośmioodcinkowa produkcja, w reżyserii Bartosza Konopki. Serial powstał na podstawie powieści Ewy Ornackiej „Skazane na potępienie”. Wiele z postaci, przedstawionych w „Skazanej”, inspirowanych jest prawdziwymi przestępczyniami, znanymi z telewizji i gazet.

 

Produkcja „Skazana” jest adaptacją książki „Skazane na potępienie” autorstwa dziennikarki i scenarzystki Ewy Ornackiej. Serial, podobnie jak powieść, obnaża świat więźniarek, który okazuje się innym niż każdy sobie wyobraża. Więzienia dla kobiet to temat mało znany.

 

 

Ewa Ornacka w swej książce „Skazane na potępienie” pisze: „W więzieniu trudno nie okazywać strachu. On jest wszechobecny. Najgorsze są noce, gdy czyjś krzyk lub płacz rozrywa ciszę i nie pozwala zasnąć do świtu. Ktoś szlocha, bo tęskni za domem, ktoś kogoś krzywdzi lub wiesza się w celi obok na prześcieradle. Strach udziela się wszystkim. (…) świat za kratami jest jak inna planeta, obowiązują w nim twarde reguły. Początek tego świata wyznacza wieżyczka z uzbrojonym strażnikiem i wielka, rozsuwająca się brama. Dalej są tylko mur, zasieki i kraty w oknach. Wszystko wokół wydaje się nierzeczywiste, niezrozumiałe, straszne. Dźwięk trzaskającej przy otwieraniu i zamykaniu metalowej kraty zastępuje śpiew ptaków i odgłosy ulicy. Zło i dobro skupiają się tam jak w soczewce. Szybciej niż gdziekolwiek indziej traci się dotychczasową tożsamość i buduje nową, uczy odróżniać wrogów od przyjaciół. Człowiek, który trafia tam po raz pierwszy, jest jak rozbitek nieumiejący pływać. Rzucony na głęboką wodę albo przeżyje, albo utonie.”

 

 

Bohaterką serialu „Skazana”, w reżyserii Bartosza Konopki, jest Alicja Mazur sędzia Sądu Okręgowego, która osiągnąwszy sukces wydając wyroki w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej, nagle zostaje oskarżona o zabójstwo, którego nie popełniła. Trafia do więzienia, gdzie musi przetrwać wśród kobiet, na które sama wydała wcześniej wyrok, skazując je na życie na kratami. Sędzia, pozbawiona wolności, będzie musiała walczyć o sprawiedliwość, przetrwać więzienne piekło i udowodnić swoją niewinność. Alicja Mazur przekona się, że prawo jednak potrafi zawieść, a za kratami każda kobieta, włącznie z nią samą, przepoczwarza się w inną osobę. Żeby przetrwać, będzie musiała przyjąć obowiązujące w więzieniu zasady gry. Przy życiu będzie ją trzymać tylko córka oraz chęć zemsty na tych, którzy ją wrobili w zbrodnie, której nie popełniła.

 

 

Producent serialu „Skazana” – Tomasz Blachnicki podsumował: „”Skazana” to pierwszy tego typu serial w Polsce, którego akcja dzieje się w zamkniętym zakładzie karnym dla kobiet. Więzienie to odległy i niebezpieczny świat, w który tchnęliśmy bardzo emocjonalną historię głównej bohaterki i szereg postaci inspirowanych prawdziwym życiem „za murem”. To opowieść o Alicji – silnej kobiecie, która pewnego dnia znalazła się po drugiej stronie lustra i zrobi wszystko, żeby przetrwać.”

 

Obok Agaty Kuleszy, w roli sędziny i więźniarki Alicji Mazur, w serialu „Skazana”, w reżyserii Bartosza Konopki, pojawią się również: Michał Czernecki (Paweł Witkowski, mąż Alicji), Bartłomiej Topa (Piotr Serafin, przyjaciel Alicji), Martyna Byczkowska (Hania, córka Alicji), Aleksandra Adamska (Pati, więźniarka), Tomasz Schuchardt (kierownik penitencjarny), Marta Malikowska (Kosa, więźniarka), Marta Ścisłowicz (Basia, lekarka w ambulatorium więziennym), Jan Jankowski (Bednarek, prawnik Pawła), Joanna Gonschorek (Swieta, strażniczka) oraz Natalia Sikora (Szkudlarek, strażniczka).

 

Serial „Skazana” reżyseruje Bartosz Konopka, który nakręcił także takie serialowe hity ostatnich lat, takie jak „Nieobecni”, „W głębi lasu”, czy „Pod powierzchnią”. W 2010 roku był nominowany do Nagrody Akademii Filmowej Oscary za krótkometrażowy film dokumentalny „Królik po berlińsku”.

 

 

Za zdjęcia do „Skazanej” odpowiada Paweł Flis. Scenografią zajmuje się Maciej Fajst, kostiumami Katarzyna Baran, a charakteryzacją Jolanta Madejska. Kierownikiem produkcji jest Przemysław Malec, a producentem Tomasz Blachnicki. Za projekt serialu odpowiada Zespół Produkcji Fabularnej. Scenariusz „Skazanej” powstawał pod okiem Katarzyny Śliwińskiej-Kłosowicz. Główną scenarzystką jest Karolina Szymczyk-Majchrzak, z którą współpracują Ewa Popiołek i Ewa Ornacka – autorka książki „Skazane na potępienie”. Premiera serialu „Skazana” przewidywana jest jeszcze na 2021 rok. 8 odcinków produkcji będzie początkowo dostępna jedynie na player.pl. Później, jak ma to miejsce w przypadku większości nowości TVN, trafi na antenę telewizji.

 

Agencja Informacyjna

Agencja Informacyjna, Kultura, /SYL/ 05.08.2021

Źródło foto: player.pl