Agencja Informacyjna: Rada Rozwoju Gospodarczego Saksonii powołała nową grupę roboczą pod przewodnictwem Victora Kantelhardta, powiązaną z istniejącą Państwową Komisją ds. Spraw Międzynarodowych, reprezentowaną przez RA Dr. Axel Schober. Celem jest dalszy rozwój istniejących relacji biznesowych, początkowo z Rzeczpospolitą Polską, a w przyszłości także z Republika Czeską.
Inauguracyjne spotkanie grupy roboczej z liderami biznesu z Rzeczpospolitej Polskiej odbyło się w Radzie Rozwoju Gospodarczego Saksonii (Wirtschaftsförder Sachsen GmbH – WFS). Zostało ono rozpoczęte przez Thomasa Horna – dyrektora zarządzającego Radą Rozwoju Gospodarczego Saksonii, który przedstawił sytuację w gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem znaczących sektorów takich jak motoryzacja i mikroelektronika. Uczestnicy spotkania chcieli poznać oczekiwania polskich przedsiębiorców, obecnych na spotkaniu, dotyczące przyszłej współpracy międzynarodowej z organizacjami z Saksonii
Marek Traczyk (Prezes Warszawskiej Izby Gospodarczej) i Tomasz Strykowski (przedsiębiorca i członek Rady Rozwoju Gospodarczego Saksonii) dobitnie podkreślili, znaczenie obopólnych interesów w pogłębieniu relacji biznesowych, a co za tym idzie – współpracy Saksonii, w szerszym rozumieniu Republik Federalnej Niemiec i Rzeczpospolitej Polskiej na europejskim rynku wewnętrznym. Już 14 listopada 2023 r. delegacja saksońska wzięła udział z inicjatywy kierownika stanu w Radzie Rozwoju Gospodarczego Saksonii. Ddr. Dino Uhle był gościem w Warszawskiej Izbie Gospodarczej. Zapoczątkował on głębszą współpracę pomiędzy przedsiębiorstwami saksońskimi i polskimi. Z prowadzonych dyskusji główna konkluzja było, że obydwie strony mogą się od siebie uczyć i czerpać korzyści.
Zaproszenie Rady Rozwoju Gospodarczego Saksonii przyjęli prezesi renomowanych polskich przedsiębiorstw, przede wszystkim z branży logistyki, transportu, oprogramowania, kadr, technologii opakowań, energetyki, elektroniki, budownictwa, badań, konsultingu i prawa międzynarodowego. W czasie debaty zwracano uwagę, że na rynku niemieckim w dalszym ciągu, tu i ówdzie, występują przeszkody dla zagranicznych uczestników rynku, zwłaszcza w większych sektorach oraz, że w dalszym ciągu wydają się występować dyskryminujące niekorzystne warunki, np. w przetargach m. in. dla polskich przedsiębiorstw budowlanych. Należy je stopniowo ograniczać, aby wdrożyć prawdziwie otwarty europejski rynek wewnętrzny. Podczas dyskusji doszło zidentyfikowania różnych barier rynkowych.
Podczas wspólnej kolacji w hotelu Dorint zostały pogłębione kontakty miedzy uczestnikami wydarzenia. Stwierdzono, że w tej chwili gospodarki znajdują się w „punkcie zwrotnym”. Uprzedzenia takie jak (ogólnie niskie) wynagrodzenia polskich pracowników, brak zainteresowania silną Europą na równi ze wszystkimi partnerami czy brak wartości dodanej w polskiej gospodarce wreszcie odchodzą w przeszłość.
Saksonia i Rzeczpospolita Polska z niecierpliwością oczekują na rozpoczęcie wspólnych projektów.
Co to jest Saksonia?
Saksonia (Wolny Kraj Saksonia – niem. Freistaat Sachsen; górnołuż. Swobodny stat Sakska; dolnołuż. Lichotny stat Sakska) – kraj związkowy w Republice Federalnej Niemiec, graniczący z Rzeczpospolita Polską i Republiką Czeską. Stolicą jest Drezno, a największym miastem Lipsk. Zajmuje obszar 18.500 km2, na których żyje ponad 4.000.000 obywateli.
Po zjednoczeniu Niemiec (Republiki Federalnej Niemiec i Niemieckiej Republiki Demokratycznej w 1990. r.) w gospodarce Saksonii (była częścią socjalistycznej Niemieckiej Republiki Demokratycznej – NRD) odnotowano szereg znaczących zmian strukturalnych. Nierentowne państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe zostały poddane procesowi likwidacji. Wiele kopalni węgla brunatnego i elektrowni zostało zamkniętych lub zreorganizowanych na nowo. Byłe wyrobiska górnicze są obecnie rekultywowane.
Wśród byłych landów wschodnich Repubiki Federalnej Niemiec, Saksonia jest krajem najbardziej zamożnym. Kluczowym czynnikiem dla rozwoju kraju jest m.in. obecność w Dreźnie rozwiniętego przemysłu mikroprocesorów (tzw. „Silicon Saxony”). W Dreźnie znajduje się fabryka Volkswagena Gläserne Manufaktur, gdzie ma miejsce ostatni etap produkcji Volkswagena Phaetona, natomiast w Lipsku znajdują się fabryka BMW oraz Porsche, również w Lipsku ważną rolę spełnia największy w regionie ośrodek targowy – Leipziger Messe GmbH.
Najważniejszymi partnerami Saksonii, obok starych państw członkowskich Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki, stały się nowe państwa członkowskie Wspólnoty. Ich znaczenie dla saksońskiego handlu zagranicznego stale wzrasta. Republika Czeska, Rzeczpospolita Polska, Republika Słowacka i Węgry są dla Saksonii najważniejszymi partnerami w imporcie w ujęciu globalnym. Euroregion Nysa był pierwszym powołanym do życia przy granicach Polski, Niemiec i Czech. Pomógł on zwłaszcza w rozwoju regionów przygranicznych, szczególnie w kwestiach dotyczących środowiska, jak i rozwoju turystyki. Głównymi produktami pochodzącymi z gospodarstw saksońskich są zboża, sery i owoce, głównie jabłka.
Dziękujemy, za przeczytanie artykułu do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji na stronie. Agencja Informacyjna
AI, Gospodarka /DEC/ 9.08.2024, ilustracja: pixabay