Rowerem po starej stolicy

 

Rowerzyści mają prawo do radości. Kolejne polskie miasto oferuje swoim mieszkańcom i turystom rowery miejskie w samoobsługowym systemie Nextbike.

 

Od 3 sierpnia działają już Płockie Rowery Miejskie. System został uruchomiony przez Nextbike Polska, największą w Polsce firmę zajmującą się bike sharingiem. Podobne systemy działają już w ponad 30 miastach w całej Polsce.

W Płocku powstało 25 samoobsługowych stacji wypożyczeń, które udostępniają 250 rowerów.

Aby skorzystać z roweru trzeba na terminalu stacji wypożyczeń wpisać swój numer telefonu, kod PIN, który otrzymaliśmy podczas rejestracji na stronie internetowej i numer wypożyczanego roweru, po czym wypiąć rower z elektrozamka. Wygodnym rozwiązaniem jest dedykowana bezpłatna aplikacji Nextbike na smarfony.

 

– „Systematycznie budujemy alternatywę dla samochodu. Kolejnym krokiem po odnowieniu taboru Komunikacji Miejskiej, kupnie ekologicznych pojazdów i budowie sieci dróg rowerowych jest uruchomienie systemu Płockiego Roweru Miejskiego. Roweru, który pozwala szybko, ekologicznie i zdrowo poruszać się po mieście. Mam nadzieję, że płocczanie na tyle polubią ten system, że w przyszłym roku będziemy zwiększać liczbę stacji” – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

 

Pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia roweru jest bezpłatne.

 

Za wypożyczenie roweru do godziny zapłacimy złotówkę. Za pełną drugą godzinę zapłacimy 2 złote, za trzecią 5 złotych, a za każdą następną po 3 złote.

 

 „Płock to już ósme miasto w Województwie mazowieckim, w którym dostępne będą rowery Nextbike. Od razu zaczynamy od dużego, pełnowartościowego systemu 25 stacji i 250 rowerów. Jestem przekonany, że w Płocku – podobnie jak w innych miastach – rower miejski szybko zyska popularność i będzie jednym z najwygodniejszych sposobów na codzienne dojazdy” –  mówi Robert Lech, prezes Nextbike Polska.

 

W tym roku z Płockiego Roweru Miejskiego będzie można korzystać do końca listopada.

W kolejnych latach sezon otwartych wypożyczalni roweru miejskiego rozpocznie się już 1 kwietnia.

 

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, Smart City /MAN/ 08.08.2018

Na zdjęciu ulica Grodzka w Płocku. Fot.By Krzysztof Lisocki – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6299436