Rocznica urodzin Krystyny Jandy

 

 

Wybitna aktorka, nagradzana artystka, mecenas kultury, ikona sceny. Prezes Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury. Dyrektor artystyczna Teatru Polonia i Och Teatr. 19 grudnia Krystyna Janda kończy 70 lat.

 

Krystyna Jolanta Janda urodziła się w Starachowicach w nocy z 18 na 19 grudnia 1952 roku. Choć na jej akcie urodzenia widnieje data 18 grudnia, to w rzeczywistości był już 19 grudnia. Jest córką Zdzisławy Janickiej oraz Ryszarda Jandy. Jako mała dziewczynka zamieszkała z Dziakami, którzy mieli duży wpływ na jej ukształtowanie. Z rodzicami zamieszkała ponownie, gdy miała 7 lat.

Kalina Jędrusik – „Bo we mnie jest seks”

W dzieciństwie uczęszczała do szkoły muzycznej, a następnie do Państwowego Liceum Plastycznego oraz studium baletowego. Po szkole średniej podjęła naukę na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Studia ukończyła z wyróżnieniem  w 1975 roku.

Aktorskim debiutem Krystyny Jandy była rola Maszy Kułyginy w „Trzech Siostrach” Antona Czechowa w Teatrze Telewizji w 1974 roku. Kolejną rolą był Dorian Gray w „Portrecie Doriana Graya” w reżyserii Andrzeja Łapickiego w Teatrze Małym w Warszawie w 1976 roku. W tym samym roku podjęła także pracę na scenie Teatru Ateneum, z którym była związana do 1987 roku.

Przełomową rolą w życiu zawodowym Krystyny Jandy była Agnieszka w filmie Andrzeja Wajdy „Człowiek z marmuru” w 1976 roku. W swoim dorobku ma wiele wspaniałych ról, przeważnie zdecydowanych i silnych postaci kobiecych. Grała m.in. w filmach: Człowiek z żelaza, Kochankowie mojej mamy, Dyrygent, Przesłuchanie, Zwolnieni z życia, Bez znieczulenia, Laputa Knerii, Rodzina Połanieckich, Pestka, Przedwiośnie, Ryś, Tato, Matka swojej matki, Rewers, Królestwo kobiet, Pani z przedszkola.

27 marca – Międzynarodowy Dzień Teatru

 

Krystyna Janda występuje również na estradzie. Jej debiutem był występ w 1977 roku na na XV Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wykonała tam piosenkę Guma do żucia z muzyką i słowami Marka Grechuty.

Krystyna Janda jest laureatką wielu nagród przyznawanych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Zdobyła m.in. nagrodę dla najlepszej aktorki na 43. MFF w Cannes za rolę w Przesłuchaniu, Srebrną Muszlę na MFF w San Sebastián za rolę w filmie Zwolnieni z życia,  Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za najlepszy debiut, Złotą Kaczkę, Super Wiktora za całokształt twórczości.

 

83. urodziny Igi Cembrzyńskiej

Krystyna Janda to artystka wszechstronna. Występuje na deskach teatralnych, gra w filmach, śpiewa, reżyseruje, pisze felietony, wydaje książki i albumy. Ponadto prowadzi fundację i prowadzi blog. Jako pierwsza w Polsce stworzyła własny, niepubliczny teatr w Warszawie – Teatr Polonia. Zasiada również w Radzie Nadzorczej Fundacji Okularnicy.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, kultura /now/ 15.12.2022 r.