83. urodziny Igi Cembrzyńskiej

Aktorka, scenarzystka, reżyserka, producentka filmowa, kompozytorka i piosenkarka. Iga Cembrzyńska, właściwie Maria Elżbieta 2 lipca 2022 r. kończy osiemdziesiąt trzy lata.

Cembrzyńska urodziła się w Radomiu, w 1939 roku. Artystka przyjęła imię “Iga” w trakcie studiów. Miała dwóch mężów. Najpierw wzięła ślub z filozofem Andrzejem Kasią. Po rozwodzie związała się z Andrzejem Kondratiukiem, z którym niejednokrotnie współpracowała także zawodowo. Zmarł w 2016 roku.

Iga Cembrzyńska brała udział w festiwalu w Opolu. W 1964 roku została wyróżniona III nagrodą w kategorii: Piosenka kabaretowo-rozrywkowa za piosenkę “Intymny Świat”.

Z kolei rok później z Bogdanem Łazuką zajęli drugie miejsce z utworem “W siną dal”. W latach 80-tych śpiewała w Teatrze Buffo, między innymi z Michałem Bajorem. Brała udział w wielu spektaklach, recitalach i programach muzycznych. W 1970 roku wydała płytę “Iga Cembrzyńska śpiewa”. W 1998 roku wyszedł album “Mój intymny świat”. Z kolei w 2002 roku ukazała się płyta z jej największymi przebojami “Portrety”.

W teatrze zadebiutowała w 1962 roku, w “Spazmach Wodnych” Wojciecha Bogusławskiego. W filmie dwa lata później, w “Rękopisie znalezionym w Saragossie” (1964 rok). Oprócz tego warto wymienić role w takich produkcjach jak “Pierwszy dzień wolności” (1963 rok), “Salto” (1965 rok), “Ściana czarownic” (1966 rok), “Ostatnia stacja” (1967 rok), “Jowita” (1967 rok),  “Szewska pasja Filipa Hotza” (1968 rok), “Dwa wyroki” (1969 rok), serialu “Hydrozagadka” (1970 rok), czy “Mordujemy Vivaldiego” (1985 rok). Grała także w spektaklach dla Teatru Telewizji (TVP), w Teatrze Powszechnym, w Teatrze Komedia, czy Teatrze Ateneum.

“Najważniejsze jest, żeby w jakimś momencie nie zachwycić się zanadto sobą. Stale szukać, szukać i jeszcze raz szukać. Nie powielać się i nie powtarzać. I jeśli już stworzy się rolę, która usatysfakcjonowała nas i publiczność, przy następnej podobnej propozycji nie powielać środków wyrazu” – powiedziała Cembrzyńska w wywiadzie dla magazynu “Film” w 1984 roku.

24 czerwca 2019 r. w kinie Atlantic odbyła się się specjalna uroczystość z okazji 80. urodzin artystki.

Wśród gości: Emilia Krakowska, Ajka Tarasow, Dorota Kędzierzawska, Magdalena Adaszewska, Janusz Kondratiuk, Bogdan Łazuka, Jerzy Satanowski i Jacek Szczerba. Była to okazja do wspomnień z życia Cembrzyńskiej oraz rozmów z jej przyjaciółmi.

Agencja Informacyjna

Agencja InformacyjnaKultura /KAM/ 01.07.2019

Fot. YouTube