Radio Wnet w eterze

12.11 o 12.11 czyli 12 listopada 2018 roku, o godz. 12.11 rusza, na stałe, Radio Wnet w eterze. Najpierw będzie można słuchać stację w Krakowie i Warszawie, w pozostałych miejscach w Polsce nadal w Internecie. W ten sposób poszerza się pluralizm w mediach, a słuchacze mają większy wybór oferty programowej.

Radio Wnet powstało w 2009 roku, pierwotnie jako internetowy serwis społecznościowy. Misją rozgłośni jest zwiększanie zakresu wolności w polskich mediach. Zainteresowani mogli słuchać rozgłośni on-line na stronie wnet.fm. Poranna audycja „Poranek Radia Wnet” okresowo emitowana była również na antenie Radia Warszawa 106,2 FM i Radia Nadzieja w Łomży, Ostrołęce i Grajewie oraz w okolicach tych miast. 26 września 2018 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała częstotliwości Radiu Wnet na nadawanie w Warszawie (87,8 MHz) i Krakowie (95,2 MHz).

Sztandarową pozycją rozgłośni pozostanie audycja informacyjno-publicystyczna „Poranek WNET”, prowadzony przez Krzysztofa Skowrońskiego, który nadawany będzie od poniedziałku do piątku, od 7:07 do 10.00. W każdy piątek po 10.00 radio będzie nadawać  ze Studia Dublinie w Irlandii, prowadzącym ten blok jest Tomasz Wybranowski. Inną bardzo popularną audycją jest „PoliszCzartjedyna lista, która w całości poświęcona jest polskiej muzyce. W programie debiutują polscy twórcy z zagranicy (m. in. Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy czy Szwecja). Muzyczną listę prowadzą Sławomir Orwat i Tomasz Wybranowski.

Założycielami Radia Wnet byli Krzysztof Skowroński, Grzegorz Wasowski, Katarzyna Adamiak-Sroczyńska i Monika Makowska-Wasowska, Wojciech Cejrowski i Jerzy Jachowicz. Autorem nazwy „Radio Wnet” jest Grzegorz Wasowski. Pierwsza audycja została nadana 25 maja 2009 roku. Wówczas siedziba rozgłośni mieściła się Hotelu Europejskim w Warszawie. Od 15 lutego 2013 redakcja przeniosła się na ul. Koszykową 8. Od 29 września 2014 roku, Radio Wnet nadaje z budynku PAST-y przy ul. Zielnej 39.

Od czerwca 2013 roku radiostacja wydaje w cyklu miesięcznym „Kurier Wnet Gazeta Niecodzienna”. Jest to czasopismo starające się utrzymywać najwyższe standardy dziennikarskie i edytorskie. Prezentuje polską rację stanu i skierowane jest do czytelników zainteresowanych historią, kulturą polską i bieżącymi problemami społeczno – politycznymi. Redakcja pragnie wzmacniać i rozwijać sektor opiniotwórczych, polskich czasopism publicystycznych. W publikowanych artykułach łączy tematy z zakresu kultury, religii, historii, dużo miejsca poświęca problemom społecznym, pracowniczym, społecznej odpowiedzialności biznesu. Innym przejawem rozgłośni jest wydarzenie plenerowe „Jarmark WNET” organizowany w soboty w godz. 9.00 – 11.00. Jest to rzadka okazja spotkania i rozmów słuchaczy z dziennikarzami rozgłośni.

Nadawcą rozgłośni jest spółka Radio Wnet, której Prezesem i Redaktorem Naczelnym jest Krzysztof Skowroński, który swoją radiową karierę rozpoczął w latach 90. w Radiu Zet, gdzie stworzył i prowadził różne programy publicystyczne, m.in. „Gość Radia ZET”, „Śniadanie z Radiem Zet”, „Koktajl Mołotowa”, „Jazda Polska”, „Niebieskie studio Radia Zet”. W latach 2001 do 2002 współpracował z Programem III Polskiego Radia, w którym prowadził codzienne rozmowy z politykami w porannym programie „Salon polityczny Trójki”. W okresie od końca lat 90. do początku następnej dekady prowadził telewizyjne programy publicystyczne takie jak „Gość Jedynki” w TVP 1 i „Rozmowa Dnia” i „Pytania” w Telewizji Puls. Od 2003 do 2005 współpracował z Polsatem w ramach audycji „Czarny pies czy biały kot” oraz „Wywiad Skowrońskiego”. W latach 2005–2007 ponownie współpracował z TVP 1, zajmując się prowadzeniem niedzielnego programu publicystycznego „Wywiad i Opinie”, w którym wraz z zaproszonymi dziennikarzami prasowymi komentował wydarzenia polityczne ostatniego tygodnia. Od 8 lipca 2006 do 25 lutego 2009 dyrektor Programu III Polskiego Radia. Od 2011 jest Prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Krzysztof Skowroński razem z Tomaszem Lisem i Mariuszem Ziomeckim jest autorem książki „ABC dziennikarstwa”.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Gospodarka /BEJ/ 08.11.18