20 maja 2022 będziemy obchodzili już po raz piąty Światowy Dzień Pszczoły. Święto to zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Wcześniej polskie pszczoły miały swoje święto 8 sierpnia.
Światowy Dzień Pszczołu to inicjatywa Słoweńskiego Związku Pszczelarzy, który przekonał do swojego pomysłu w pierwszej kolejność władze Słowenii. Na forum międzynarodowym projekt popadł m. in. polski minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. ONZ uchwałę ogłaszającą Światowy Dzień Pszczoły przyjęła 20 grudnia 2018 r.
Najważniejszym celem Światowego Dnia Pszczoły jest przekonanie opinii publicznej o znaczeniu pszczół i innych owadów zapylających.
Będzie to również okazja dla ekspertów, polityków i przedsiębiorców do dyskusji na temat wyzwań związanych z zachowaniem pszczół i podjęciem działań zapewniających ich przetrwanie.
Pszczoły to nadrodzina owadów z rzędu błonkoskrzydłych. Istnieje ok. 20 tys. gatunków pszczół, w większości są to owady prowadzące samotniczy tryb życia. Są również takie, które żyją w bardzo skomplikowanych strukturach społecznych. Według naukowców pszczół pojawiły się na Ziemi 50 milionów lat temu. Odpowiadają za z zapylanie 70% gatunków roślin uprawnych na świecie i podnoszą wydajność upraw. Część z gatunków roślin uprawnych (np. migdały) bez pomocy pszczół w ogóle by nie były w stanie przynosić plonów. Oczywiście pszczoły zapylają również licznie dzikie rośliny dzikie będąc kluczowym elementów ekosystemów lądowych. Wyginięcie pszczół stworzyłoby zagrożenie dla życia ludzi i całego środowiska przyrodniczego naszej planety.
W ostatnich latach pszczoły miodne zaczęły masowo wymierać, a wiele gatunków pszczół dziko żyjących (tylko w Polsce ok. 200 gatunków) znalazło się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem.
Odpowiada za to kilka czynników, w tym stosowanie środków ochrony roślin zawierających neonikotynoidy, ogromna liczba stacji bazowych telefonii komórkowej, która zakłóca zdolność pszczół do orientacji w terenie oraz rozprzestrzenianie się chorób pasożytniczych pszczół. Światowy Dzień Pszczoły będzie okazją do refleksji jak tym pożytecznym owadom, we własnym dobrze pojętym interesie, możemy pomóc przetrwać i dalej wykonywać swoją pracę.
Agencja Informacyjna, Gospodarka /EST/ 16.05.19, akt. 16.05.2022