Powstała Sumika Polymer Compounds Poland

 

 

Sumika Polymer Compounds Poland będzie nowym podmiotem przedsiębiorstw Sumika rozproszonych w różnych częściach globu. W Plewiskach pod Poznaniem powstanie nowy Zakład o powierzchni 5.500 m2

 

Sumika Polymer Compounds Europe postanowiło rozszerzyć działalność w Polsce. Do tej pory dostarczała tylko swoje wyroby wytwarzane w innych fabrykach grupy Sumika. Do końca 2021 roku w Plewiskach pod Poznaniem postanie nowy Zakład koncernu. Będzie to 4 jednoska Sumiki w Europie.

 

Sumika Polymer Compounds Europe jest koncernem chemicznym.

Zajmuje się on wytwarzaniem mieszanki na bazie polipropylenu wykorzystywanym m.in. przez sektor motoryzacyjny. Zakład Sumika Polymer Compounds Poland ma rozpocząć produkcję w pierwszym kwartale 2022 roku. W pierwszym etapie w zakładzie pracę znajdzie 30 osób. Przedsięwzięcie pozwoli japońskiemu koncernowi na produkcję dodatkowych 30.000 ton dla grupy Sumika. W ten sposób moce wytwórcze europejskich zakładów zwiększa się do 170.000 ton rocznie.

 

Decyzja o powstaniu Sumika Polymer Compounds Poland wynika ze strategii koncernu.

Zakłada ona tworzenie zakładów produkcyjnych, o odpowiednich zdolnościach wytwórczych, jak najbliżej partnerów biznesowych grupy. O wyborze miejsca inwestycji w województwie wielkopolskim w Polsce zdecydowała bliskość klientów krajowych oraz w Niemczech i Czechach, a także wysoki stopień uprzemysłowienia regionu, w którym działalność prowadzą m.in. producenci samochodów i sprzętu artykułów gospodarstwa domowego. Atutem lokalizacji jest także dostęp do sieci autostrad. Ważne jest również, że w sąsiedztwie prosperuje Bydgoski Klaster Przemysłowy, który skupia ponad 130 przedsiębiorców i instytutów naukowo-badawczych z branż narzędziowej i przetwórstwa tworzyw sztucznych i ich recyklingu w Polsce.

 

Sumika Polymer Compounds Europe spodziewa się stabilnego wzrostu popytu na mieszanki na bazie polipropylenu w środkowej Europie.

Ten materiał ma zastosowanie w branży motoryzacyjnej. Pozwala on na redukcję wagi produkowanych, z jego wykorzystaniem, części samochodowych. Co ważne w czasie procesu produkcyjnego polipropylenu, powstaje mniej CO2 niż w przypadku alternatywnych materiałów takich jak żywice czy poliamid.

 

Wpływ na zwiększające się zainteresowanie mieszankami na bazie polipropylenu będzie miała coraz większa popularność samochodów elektrycznych oraz regulacje prawne Unii Europejskiej eliminujące pojazdy spalinowe do 2030 roku oraz coraz bardziej restrykcyjne przepisy środowiskowe. Sumika Polymer Compounds przywiązuje dużą wagę do kwestii środowiskowych, między innymi poprzez wdrażanie innowacji, w tym produktów z recyklingu i stosowania włókien naturalnych oraz infrastrukturę w zakresie oszczędności zasobów.

 

Zapewnienie szybszych lokalnych dostaw wpływa m .in. na ograniczenie emisji CO2 związanej z transportem produktów.

Dzięki istniejącym już fabrykom we Francji i Wielkiej Brytanii, a także niedawnym akwizycjom spółek w Turcji oraz utworzeniu zakładu w Polsce, Sumika Polymer Compounds może zapewniać lokalne dostawy w całej Europie.

 

 

Pierwszy etap inwestycji „Sumika Polymer Compounds Poland sp. z o.o.” (SPCP) obejmuje budowę zakładu o powierzchni około 5.500 m. kw.

Utworzone zostaną dwie linie produkcyjne. Realizacja obejmuje również budowę silosów do magazynowania materiału. Zatrudnienie znajdzie około 30 nowych pracowników. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na pierwszy kwartał 2022 roku.

 

Sumika Polymer Compounds Europe jest częścią japońskiej grupy Sumitomo Chemical, która od ponad 40 lat produkuje tworzywa termoplastyczne.

Koncern oferuje szeroką gamę mieszanek termoplastycznych oraz elastomerów na bazie poliolefinu. Sumika jest liderem w dziedzinie produkcji wysokiej jakości mieszanek termoplastów poliolefinowych i elastomerów.

 

Misją Sumika Polymer Compounds Europe jest bezpośredni udział w zrównoważonej działalności partnerów biznesowych. Koncern pomaga im w dalszym rozwoju gospodarczym przy uwzględnieniu aktualnych potrzeb środowiska.

 

Wyroby Sumika Polymer Compounds Europe na bazie mieszanek polipropylenu dla motoryzacji, sprzętu artykułów gospodarstwa domowego i zastosowań specjalistycznych, są zaprojektowane z myślą o wysokiej wydajności. W ten sam sposób przedsiębiorstwo dostarcza trwałe mieszanki tworzyw sztucznych do zastosowań przemysłowych.

 

Sumika Polymer Compounds Europe nieustannie rozwija nowe technologie, aby sprostać wyzwaniom jutra. Jako członek globalnej sieci podmiotów Sumika w Stanach Zjednoczonych, Arabii Saudyjskiej, Tajlandii, Chinach, Japonii, Indiach, Turcji i Polsce jest globalnym partnerem zapewniającym lokalne dostawy i wsparcie dla swoich klientów na całym świecie.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /DEC/ 19.02.2021