Ambitne plany budowy autostrad i dróg eksprosowych do dzisiaj przykładały większą wagę do tego, żeby łatwiej było komunikować się pomiędzy największymi miastami. Tymczasem przejazd z powiatu do powiatu może sprawiać Polakom ogromny problem z powodu braku mostów.
25 lipca 2018 r. Premier Mateusz Morawiecki podpisał uchwałę rządu, co sprawia, że „Mosty dla Regionów” stały się oficjalnym programem rządowym.
W programie przeprawy mogą powstawać w ciągach dróg zarządzanych przez samorządy, czyli na drogach gminnych, powiatowych czy wojewódzkich.
„Nabór dla samorządów, które będą chciały skorzystać ze wsparcia, ruszy w drugiej połowie sierpnia. Dokładną datę podamy w najbliższych dniach„ – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Samorządy, które zdecydują się na budowę mostów będą mogły oczekiwać na wsparcie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.
Dofinansowanie budowy mostu może wynieść nawet 80 procent wartości przedsięwzięcia.
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wytypowało 21 priorytetowych inwestycji rekomendowanych do realizacji przez rząd.
Te 21 lokalizacji mostów rekomendujemy w programie #MostyDlaRegionów. Decyzja należy do samorządowców. Program jest otwarty dla wszystkich gmin, powiatów i województw. pic.twitter.com/sLP4GICnqW
— Jerzy Kwieciński (@JerzyKwiecinski) 25 lipca 2018
Budowa mostów w rekomendowanych lokalizacjach zależeć będzie jednak od decyzji samorządów.
Poza listą 21 lokalizacji proponowanych prez rząd, swoje pomysły na uzupełnienie sieci drogowej poprzez budowę mostów mogą zgłaszczać wszystkie samorządy.
Program „Mosty dla regionów” potrwa do 2025 roku. Na jego realizację Rząd RP przeznaczył około 2,3 miliarda złotych.
Agencja Informacyjna /EST/ 26.07.2018