Polskie spółki będą rozwijać morską energetykę wiatrową

 

PGE Polska Grupa Energetyczna i Polski Koncern Naftowy Orlen będą współpracować w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Przedstawiciele obydwóch spółek podpisali list intencyjny w tej sprawie podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Obydwie strony zadeklarowały współpracę przy budowie infrastruktury, koordynowaniu działań przy dostawie materiałów i usług oraz wymianę potrzebnych danych i informacji.

 

Prezes PGEHenryk Baranowski poinformował, że trwa ostatni etap wyboru zagranicznego partnera do realizacji budowy.

 

“Jesteśmy na ostatnim etapie wyboru partnera dla inwestycji w offshore, mamy krótką listę czterech podmiotów, a do końca października powinniśmy być w stanie być może ogłosić negocjacyjną dwójkę. Być może uda się nawet wcześniej” – powiedział Henryk Baranowski podczas spotkania z dziennikarzami w Krynicy.

 

„Rozmawiamy z partnerami nie tylko z Europy, ale i spoza Europy. Liczba partnerów, z którymi rozmawiamy jest dwucyfrowa” – dodał z kolei Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek .

 

Polska Grupa Energetyczna planuje, aby morskie farmy wiatrowe do 2030 roku wytwarzały moc o poziomie 2,5 GW (gigawatów).

 

PKN Orlen jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych od 1999 roku. Prowadzi działalność w Polsce, Czechach, na Litwie i w Kanadzie. Zarządza sześcioma rafineriami.

 

Grupa PGE z kolei jest notowana na GPW od 2009 roku. Jest jest największym pod względem przychodów, zainstalowanych mocy wytwórczych oraz wolumenu produkcji energii elektrycznej przedsiębiorstwem energetycznym w Polsce.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /GRB/ 05.09.2019