Przemierzają tysiące kilometrów, żeby dotrzeć do miejscowości, gdzie nie ma kina i pokazują kulturę w najdroższy im sposób: przedstawiając polskie i ambitne filmy.

Ponad 8 lat temu dwójka pasjonatów kina – reżyser Dorota Kędzierzawska oraz operator filmowy – Arthur Reinhart powołali do życia Polskę Światłoczułą – unikatowy projekt, promujący polskie kino w miejscowościach z utrudnionym dostępem do kultury.

Trasę planują ok 3-4 tygodnie do przodu. Zespół w składzie Dorota Kędzierzawska, Arthur Reinhart, Zuzanna Olbińska (koordynator projektu) oraz Marcin Mikołajczak (realizator produkcji) wraz z wolontariuszami odkrywają i lokalizują miejsca, gdzie docierają z polskimi filmami. Wokół projekcji stwarzają niesamowitą atmosferę, ponieważ spotkania odbywają się w nietypowych miejscach: więzieniach, kościołach, salach operowych, domach kultury.

Każdej trasie towarzyszy jeden z twórców filmów: reżyser, operator, aktor lub producent. Po projekcji każdorazowo jest dyskusja na temat filmu oraz spotkanie z gościem.

Element rozmowy jest bardzo ważny dla „Polski Światłoczułej”.

„- Dyskusje te wytwarzają refleksje i przemyślenia ludzi, którzy chcą mówić, a przede wszystkim dzielą się swoimi przeżyciami. I to jest najważniejsze – spotkanie po filmie i słuchanie ludzi” – mówi Zuzanna Olbińska, koordynator projektu.

Polska Światłoczuła jest jednym ze stałych punktów na odbywającym się w Gdyni Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Twórcy pokazują się również na festiwalach filmowych w Poznaniu i Rzeszowie. Reprezentują wtedy pokazy malowania światłem i uświadamiają czym właściwie to światło jest, i jak wiele rzeczy można nim zdziałać.

„- Na festiwalach jesteśmy bardzo otwarci na rozmowę z drugim człowiekiem. Ciekawi nas, jak oni to odbierają, dlatego często zadajemy pytanie jak rozumiana jest światłoczułość.” – mówi Olbińska.

Do wyjazdów zapraszani są wolontariusze z całej Polski, pasjonaci kina, amatorzy fotografii, dziennikarze kulturowi, młodzi adepci sztuki filmowej, którzy chcą przeżyć przygodę życia i wyjechać na pięciodniowy turnus z Polską Światłoczułą. Oprócz ekipy na ten sam wyjazd jedzie dwójka wolontariuszy, wcześniej wybranych przez inicjatorów projektu.

Od stycznia 2019 roku ekipa wyrusza z debiutanckim filmem dokumentalnym „Miłość bezwarunkowa” w reżyserii Rafała Łysaka. Film ten został nagrodzony Złotym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Widzowie będą mogli obejrzeć pokazy w miejscowościach Lisewo, Miłosław, Mniszki, Babi Most (województwo wielkopolskie). Projekcje zaplanowane są od 21 do 24 stycznia b.r.

„Brakuje wam kina? Przyjedziemy!”

Każdy, poprzez stronę internetową może wesprzeć projekt przykładowo podając nazwę okolicznej miejscowości, w której brakuje kina. Wszystkie formalności dopełniają już inicjatorzy projektu zaczynając od wyboru filmu, gatunku poprzez zwieńczenie trasy relacją filmową. Polska Światłoczuła wspiera także promocję lokalną zapewniając im wszystkie niezbędne materiały, a dyskusje po projekcjach prowadzone są poprzez transmisje live, gdzie każdy za pośrednictwem czatu może się włączyć do rozmowy.

Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Agencja Informacyjna

 

Anna Kłys, Agencja Informacyjna, Kultura  12.01.19