Polacy wracają z zagranicy

 

W badaniach Głównego Urzędu Statystycznego w 2016 roku saldo migracji po raz pierwszy było dodatnie, tzn. o 1505 osób więcej wróciło do Polski niż z niej wyjechało. Optymizm przynosiły także inne dane. Serwis Clicktrans.pl przygotował raport, wedle którego wynika, że w 2016 roku 65 proc. przeprowadzek międzynarodowych z udziałem Polaków stanowiły powroty do ojczyzny.

 

Emigranci decydując się na wyjazd kilkanaście lat temu, najczęściej mieli na względzie kwestie finansowe. Przypomina o tym Krzysztof Przybył z fundacji “Teraz Polska” i jednocześnie podkreśla, że choć wtedy mogło to stanowić źle o polskiej gospodarce, to po latach może przynieść korzyści.

 

“Owszem, czynnik zarobkowy był bardzo ważny, lecz to nie dziewiętnastowieczne wychodźstwo z pogrążonej w nędzy Galicji. Równie istotne jest pozytywne postrzeganie przez wyjeżdżających szans rozwoju zawodowego, zdobycia dodatkowych umiejętności, nawiązania kontaktów. Wielu z Polaków w momencie wyjazdu nie miało jeszcze sprecyzowanych planów na przyszłość – czy zostanie tam rok lub dwa, czy osiedli się na dłużej, czy pośle dzieci do tamtejszych szkół. Masowe wyjazdy Polaków do pracy za granicą miały – z punktu widzenia naszej gospodarki – nie tylko negatywne aspekty. Zdecydowanym plusem było zdobycie przez tysiące osób doświadczenia, rozwinięcie swoich umiejętności, zgromadzenie kapitału, który mogą spożytkować w kraju.” – napisał Przybył na swoim blogu.

 

Prezes “Teraz Polska” przy okazji zastanawia się jakie są dalsze plany rządzących wobec powracających osób. Przybył uważa, że sama dobra koniunktura gospodarcza nie wystarczy, by zachęcić migrantów do pozostania na dłużej w kraju.

 

“Przekleństwem Trzeciej Rzeczypospolitej jest brak długofalowej polityki w strategicznych dziedzinach. Jeśli coś planujemy, a plany realizujemy, to w perspektywie maksimum jednej kadencji parlamentarnej. Reszta to teoria, która rzadko kiedy przekłada się na praktykę. Zresztą, co tu mówić o powracających Polakach, skoro nie ma programu nakierowanego na potrzebnych naszemu rynkowi pracy pracowników ze Wschodu. Zasada, że problemy rozwiązują się w końcu same, jest może i słuszna, lecz nader często rozwiązują się w sposób powodujący inne, większe problemy.” – podkreśla Przybył.

 

Przybył przypomina także o pomysłach rządu, takich jak 500 plus czy zerowy PIT dla młodych osób, które mogą pomóc powracającym osobom z zagranicy. Jednak dodaje, że kluczowa będzie gwarancja stabilizacji i rozwoju.

 

Agencja Informacyjna, Gospodarka/KAM/19.08.2019