Podpatrzone przez Marcina Sutryka

„Z natury podpatrzone” to najnowsza wystawa wybitnego polskiego plastyka” Marcina Sutryka. Od dzisiaj można ją zwiedzać w Sochaczewskim Centrum Kultury. 

Ekspozycja „Z natury podpatrzone” to prace malarskie Marcina Sutryka inspirowane naturą, których motywem przewodnim jest kolor. Według Artysty proces tworzenia zaczyna się od obserwacji natury. Pejzaż staje się pretekstem do namalowania obrazu, jednak nie jest istotne zestawienie jego elementów (droga, drzewo, kamień, rzeka, las) jako całości.

Impulsem do malowania, dla Marcina Sutryka, stają się odczucia związane z byciem w krajobrazie – kolor nieba, światło przedzierające się przez gałęzie, rytm drzew, słońce odbijające się w jeziorze, faktura zaoranego pola. Wrażenia te materializują się na płótnie za pomocą barw i mięsistości farb. Mimo, że to natura jest punktem wyjścia, to przewodnim tematem malarstwa Marcina Sutryka jest kolor. To on jest najważniejszy, jego zestawienia, spektakularne zderzanie się barw, czy innym razem łagodne przechodzenie jednych w drugie. W tej grze barw i świateł zaciera się granica między przedstawieniem (pejzażem), a abstrakcją .

 

“- Wśród prac pokazanych na wystawie „Z natury podpatrzone” znajdują się małe, niewiele większe od formatu A4 prace, które pierwotnie powstawały jako szkice do większych kompozycji”. – Wyjaśnia Marcin Sutryk. – „Jednak szybko się okazało, że przeniesione na większy format płótna, tracą swoją świeżość, lekkość, i szkicową ulotność. Postanowiłem je zostawić jako autonomiczne realizacje i malować je nadal w ramach terapii odwykowej od pejzażu. Staram się je pokazywać w zestawach, jak puzzle, w których nie ma wszystkich elementów”.

 

Ekspozycję „Z natury podpatrzone” Marcina Sutryka można zwiedzać w Galerii ZeDeK w Sochaczewskim Centrum Kultury (ul. 15 Sierpnia 83, Sochaczew). Wstęp wolny.

 

 

Marcin Sutryk jest absolwentem Akademii Podlaskiej w Siedlcach (obecnie Uniwersytet Przyrodniczo Humanistyczny). W roku 2017, po obronie pracy zatytułowanej „Doświadczenie obrazu utworzonego przy pomocy telefonu komórkowego – interpretacja malarska” otrzymał stopień doktora sztuk plastycznych. Na co dzień zajmuje się malarstwem, fotografią oraz grafiką komputerową, z natury społecznik, kurator licznych wystaw o ogólnopolskim zasięgu. Działalność artystyczną łączy z pracą dydaktyczną. Pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Descartes, jest twórcą i organizatorem „Wschodnich Projektów Fotograficznych” oraz współtwórcą „Spontanicznych Plenerów Fotograficznych”. Współtworzy nieformalną grupę artystyczną „Ławeczka”. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych.

 

Wystawy indywidualne:

2001 „Malarstwo”, Galeria Akademicka, Siedlce.

2004 „Malarstwo”, Galeria Dziewiątka, Dom Kultury Śródmieście, Warszawa

2005 „Malarstwo”, Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe, Warszawa

2006 „Malarstwo”, Galeria Ateneum Młodych, Warszawa

2006 „Malarstwo”, Stara ProchOFFnia, Warszawa

2007 „Malarstwo”, Galeria Traffic, Warszawa

2007 „Malarstwo”, Galeria Zadra, Warszawa

2008 „Malarstwo”, Galeria Akademicka, Siedlce

2009 „Powidoki” – wystawa fotografii, Galeria Zadra, Warszawa

2009 „Malarstwo 2008-2009” Muzeum Regionalne, Siedlce

2010 „Malarstwo 2008-2009” Galeria Zadra, Warszawa

2011 „Kwadrat” – wystawa malarstwa, Galeria PDK, Parczew

2011 „Fotograficzne studium percepcji” wystawa w ramach konferencji „Piękno obecne – nieobecne w życiu, nauce, kulturze”, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny, Siedlce

2011 „Pejzaże”, Galeria 3678, Dom Artysty Plastyka, Warszawa

2015 Malarstwo, Klub diamentowy DIC, Warszawa

2015 „Budowa”, Dom Koncepcji, Warszawa

2015 „Odcienie frasobliwości”, A galeria, Siedlce

2017 „Doświadczenie obrazu utworzonego przy pomocy telefonu komórkowego – interpretacja malarska” UTH Radom

2017 „Pomiędzy” Galeria Teatralna Siedlce

2018 „Gęba”, Przestrzeń Sztuk, UPH Siedlce

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /BEJ/ 26.01.2019

 

Related Post