Najwiarygodniejsi

Wiarygodność w biznesie to podstawa. Teraz za jej ocenę zabrała się Agencja ISBnews. Wytypowała najbardziej spektakularne przykłady i przyznała nagrody.

 

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się w Pałacu Kultury i Nauki. Przyznano je w 9 kategoriach. Patronat honorowy nad galą pełnili Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT), Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) oraz Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Przedstawiciele tych organizacji oraz redakcji ISBnews uczestniczyli w pracach kapituły przyznającej nagrody i wyróżnienia.

 

Laureatami w poszczególnych kategoriach zostali:

Za Najbardziej Wiarygodnego Prezesa uznano Marka Piechockiego – założyciela i prezes LPP, największego polskiego przedsiębiorstwa odzieżowego, które wartość szacuje się na ok. 15 mld zł. Do LPP należą takie marki ubraniowe jak: Reserved, Cropp, House, Mohito i SiNSAY. Do tej nagrody nominacje uzyskali także: Michał Kiciński (współtwórca CD Projekt, autora polskiego sukcesu eksportowego – gry „Wiedźmin”), Dariusz Miłek (twórca i prezes CCC, największego polskiego przedsiębiorstwa obuwniczego), Krzysztof Pawiński (współzałożyciel i prezes Maspex, giganta na rynku spożywczym), i Jacek Świderski (współtwórca i prezes największego polskiego gracza na rynku internetowym – WP Holding).

 

Najbardziej Wiarygodną Spółką okazał się PKO Bank Polski – najcenniejsza spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych o wartości ok. 50 mld zł. W tej kategorii byli także nominowani: Cyfrowy Polsat (największa polska grupa medialna, oferująca także usługi telekomunikacyjne i finansowe poprzez Polkomtel (sieć Plus) oraz Plus Bank), Kruk (lider rynku zarządzania wierzytelnościami), LPP (największe polskie przedsiębiorstwo odzieżowe) i PGNiG (największy dostawca gazu, inwestujący w wydobycie ropy naftowej i gazu w Polsce oraz za granicą).

 

Za Najbardziej Wiarygodną Instytucję Finansową uznano PKO BP. Wyniki europejskich stress testów potwierdziły że jest najbezpieczniejszym bankiem w Europie. Bank prowadzi 7,36 mln rachunków, posiada ok. 1.800 oddziałów i agencji oraz ponad 3 100 bankomatów. Do tej nagrody nominowano również: ING Bank Śląski (czwarty bank w Polsce pod względem wartości aktywów, a ósmy pod względem liczby placówek słynący z innowacyjnych ofert dla klientów), Pekao SA (bank uniwersalny oferujący wszystkie dostępne w Polsce usługi finansowe dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych, PZU (największe towarzystwo ubezpieczeniowe w Europie Środkowo-Wschodniej) i Santander Consumer Bank obecny na polskim rynku od 2001 r.

 

Według kapituły Najbardziej Wiarygodnym Polskim Inwestorem Zagranicznym jest Maspex – jedno z największych w Europie Środkowo-Wschodniej przedsiębiorstw w segmencie produktów spożywczych. Produkuje soki, nektary, napoje, makarony, dżemy, keczupy i sosy, dania gotowe i przetwory warzywne. Produkty Grupy Maspex trafiają do ponad 50 krajów na całym świecie. Do tego tytułu zaproponowano: Asseco Poland (największego dostawcę nowoczesnych rozwiązań informatycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Przedsiębiorstwo działa aktualnie w ponad 50 krajach), LPP (przedsiębiorstwo modowe zarządzające takimi markami jak: Reserved, Cropp, House, Mohito i SiNSAY), Grupa Selena działająca na międzynarodowych rynkach, produkując i dostarczając szeroką gamę chemii budowlanej, Wielton (jeden z największych producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych w Europie oraz wśród dziesięciu w branży).

 

Tytuł Rewolucjonisty przypadł Towarzystwu Funduszy Inwestycyjnych PZU – za uruchomienie platformy internetowej inPZU, która umożliwia szybko i prosto kupić produkty inwestycyjne. Na platformie inPZU każdy fundusz ma stałą niską opłatę: 0,5 proc. Ta oferta sprawiła, że opłaty innych funduszy znacząco spadły. W tej kategorii wyróżniono również T-Mobile Polska za uruchomienie instalacji technologii 5G w Warszawie i Philip Morris Polska – za wprowadzenie na polski rynek innowacyjnego produktu IQOS – urządzenia elektronicznego, które zastępuje tradycyjny papieros i zawiera podgrzewane wkłady tytoniowe, eliminując wchłanianie do płuc szkodliwych substancji smolistych. Do tego tytułu nominowano: Cinkciarz.pl (największy kantor internetowy), InPost (największy, niezależny operator logistyczny w Polsce, znany z usługi  paczkomatów).

 

Najbardziej Wiarygodnym w Polskim Sporcie okazał się PKN Orlen – największe polskie przedsiębiorstwo obecne przy największych sukcesach polskiego sportu. W tej kategorii wyróżniono  również Czesław Lang i Lang Team, który jest organizatorem największej cyklicznej imprezy sportowej w Polsce – wyścigu Tour de Pologne oraz innych imprez kolarskich, w tym dla amatorów. Do te nagrody kandydowali także CCC (przedsiębiorstwo promujące drużynę ekstraklasy koszykówki kobiet CCC Polkowice, zawodową grupę kolarską CCC Team oraz młodzieżowy zespół CCC Development Team), Comarch i Janusz Filipiak (właściciel i sponsor KS Cracovia, wielokrotnego mistrza Polski w hokeju na lodzie), Grupa Lotos (sponsor i partner Polskiego Związku Narciarskiego, Polskiego Związku Piłki Nożnej, Związku Piłki Ręcznej w Polsce oraz wyścigu kolarskiego Tour de Polonge). Wspiera sport motorowy (rajdowiec Kajetan Kajetanowicz, wcześniej także Robert Kubica).

 

Najbardziej Wiarygodnym Inwestorem Zagranicznym w Polsce okazały się Fortuna Online Zakłady Bukmacherskie (od początku działalności były legalnie zarejestrowanym w Polsce podmiotem z branży bukmacherskiej odprowadzając podatki do skarbu państwa. Sponsorują także sport – Polski Związek Narciarski, Legię Warszawa oraz kilka klubów I-ligowych, jest tytularnym partnerem całej I ligi, a także e-sport. W tej kategorii wyróżniono także Grupę Leonardo (właściciel PZL Świdnik, który zainwestował w ten zakład w ciągu 8 lat ponad 900 mln zł, poprawił infrastrukturę, poziom bezpieczeństwa i higieny pracy, szkolenia personelu, dokonał transferu nowych technologii i własności intelektualnej, to umożliwiło realizację zaawansowanych technologicznie projektów, które wyznaczają dalszy kierunek rozwoju polskiej spółki). Zatrudnia polskich pracowników i współpracuje z rodzimymi podwykonawcami. Do tej nagrody nominowani byli ponadto: Coca Cola Polska (lider na polskim rynku napojów bezalkoholowych), GlaxoSmithKline (wiodące innowacyjne przedsiębiorstwo z obszaru ochrony zdrowia, dostarczające łącznie ponad 300 leków i produktów ochrony zdrowia polskim pacjentom), T-mobile Polska (jeden z największych operatorów komórkowych w Polsce, obsługujący 10,5 mln klientów).

 

Za Najbardziej Wiarygodną w Medycynie uznano Grupę Adamed (przedsiębiorstwo farmaceutyczno-biotechnologiczne, powstałe na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów. Wyróżniono także Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS (podmiot leczniczy świadczący wysokospecjalistyczne usługi w szeroko pojętym zakresie laryngologii, foniatrii oraz rehabilitacji, psychologii, fizjoterapii i inżynierii biomedycznej). Nominacje do tej nagrody uzyskali również: Grupa Mercator Medical (lider w Polsce oraz jeden z kluczowych graczy w Europie Środkowo-Wschodniej na rynku jednorazowych rękawic medycznych, obecny w ponad 50 krajach), Grupa Enel-Med (przedsiębiorstwo oferujące pełną obsługę medyczną na terenie całego kraju), Grupa Lux Med (przedsiębiorstwo oferujące pełną obsługę medyczną na terenie całego kraju).

 

Tutuł Najbardziej Wiarygodnej Organizacji Biznesowej – nagroda ISBnews przypadł Federacji Przedsiębiorców Polskich, a wyróżenienie wręczono Manager Business Hub.

„Tworząc nasz serwis, współpracujemy z ogromną liczbą przedsiębiorstw, instytucji i indywidualności, mamy możliwość przyglądania się z bliska ich działalności, obserwowania – i pokazywania w naszych depeszach – jak udaje się im realizować plany, na ile konsekwentnie starają się je przeprowadzać, krótko mówiąc – na ile są wiarygodni. Naszymi wnioskami postanowiliśmy się podzielić. ” – Podsumował Tomasz Oljasz – Redaktor Naczelny ISBnews.

 

Partnerami gali byli: KGHM Polska Miedź, Taurus, Tymbark, Tłocznia Maurera, Nalewki Staropolskie, Maspex, Gastro wypożyczalnia, sceno graficzni, Padrino, Żabka, Manager Business Hub, Bloch & Friends, Odkupienie Win.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Gospodarka /BEJ/ 26.01.2019