Poczta Polska: Przed nami rekord przesyłek

Okres przedświąteczny to czas, kiedy zamawiamy dużo przesyłek pocztowych. Prócz tradycyjnych kartek świątecznych są to przede wszystkim paczki. Poczta Polska szacuje, że w kulminacyjnym momencie przesyłek może być nawet o 50 proc. więcej niż zwykle.

Poczta Polska w ubiegłym roku dostarczyła 120 milionów przesyłek.

Wzrost liczby przesyłek przed Świętami Bożego Narodzenia zwykle pojawia się w ostatnim tygodniu listopada. Liczba przesyłek kurierskich w październiku w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku ubiegłego wzrosła o blisko 20%. Usługa Pocztex Kurier 48 cieszy się jeszcze większym powodzeniem, liczba takich przesyłek zwiększyła się o ponad 25-procent.

– Tegoroczny rekord dzienny zanotowaliśmy 13 listopada, nasi klienci nadali wtedy ponad 500 tys. paczek. W ubiegłym roku tyle przesyłek nadano dopiero w tygodniu przed mikołajkami. To pokazuje, jak bardzo rozwija się rynek eCommerce i jak wielkie wyzwanie przed nami. Zachęcamy klientów, aby nie pozostawiali zakupów internetowych na ostatnią chwilę. Najlepiej jest złożyć zamówienie do połowy grudnia – rekomenduje Artur Więckowski, dyrektor zarządzający Pionem Sprzedaży Poczty Polskiej.

Coraz większą popularnością cieszt się usługa jest Odbiór w Punkcie. Z badania ARC Rynek i Opinia (październik, 2018 r) korzysta z tej opcji prawie 30% sklepów internetowych. Klienci Poczty Polskiej mają obecnie do dyspozycji 10,5 tys. punktów odbioru: placówki i automaty pocztowe, sklepy Żabka i Freshmarket, stacje paliw Orlen oraz kioski i saloniki RUCH. To wygodna usługa umożliwiająca odebranie przesyłki w wybranym przez siebie miejscu i o dogodnej porze.

W ramach przygotowań do szczytu przedświątecznego Poczta Polska planuje zatrudnić dodatkowo 1600 osób do sortowni i transportu.

– W rekrutacji przedświątecznej zgłosiło się już ponad 4 tys. kandydatów, z których dotychczas zatrudniliśmy ponad 600 osób na umowę o pracę i ponad 500 na umowy zlecenia. W ekspresowych rekrutacjach wzięło udział blisko 200 chętnych do pracy – mówi Agnieszka Grzegorczyk, dyrektor zarządzający Pionem Kapitału Ludzkiego Poczty. – Oferujemy nie tylko pracę na umowy zlecenia, prowadzimy też rekrutacje na stanowiska listonoszy i do sortowni oferując umowy o pracę – dodaje Agnieszka Grzegorczyk.

Z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia Sp. z o.o. wynika, że z usług Poczty Polskiej korzysta 52% e-sklepów.

W 2017 roku całkowite obroty e-handlu w Polsce szacowano na poziomie ok. 40 mld zł, a w tym roku na ok. 50 mld zł.

Klienci złożyli w ubiegłym roku 200 mln zamówień internetowych, które zostały doręczone jako przesyłki. W tym roku szacuje się, że Polacy nadadzą ok. 240 mln szt. przesyłek pocztowych.

Ponad połowa Polaków robi dzisiaj zakupy w internecie. Najwięcej osób planuje dokonać zakupów przez internet w ostatnich dwóch tygodniach przed Wigilią (nawet 60–80%). Operatorzy pocztowi i sprzedawcy przestrzegają, że aby mieć pewność dostarczenia przesyłek przed świętami, trzeba robić zakupy w internecie do połowy grudnia.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Gospodarka /EST/ 23.11.2018