Pierwszy Dzień Lata

 

 

Pierwszy Dzień Lata to najdłuższy dzień w roku. Astronomiczne lato rozpoczyna się wraz z przesileniem letnim i które trwa do równonocy jesiennej czyli od 21 czerwca do 23 września. Kalendarzowe lato zaczyna się 22 czerwca.

 

Słowo „lato” pochodzi od prasłowiańskiego “lěto”. Oznacza to najcieplejszą porę w roku. Lato to jedna z czterech pór roku, obok wiosny, jesieni i zimy w strefie klimatu umiarkowanego. Warto pamiętać, że na półkuli południowej zjawiska są przesunięte o pół roku. Podczas gdy w naszej strefie miesiące letnie to czerwiec, lipiec i sierpień, to na południu za takie uznaje się grudzień, styczeń i luty.

 

Juliusz Erazm Bolek – „Sierpień” – czyta Anna Samusionek

 

Różnica pomiędzy rozpoczęciem się astronomicznego i kalendarzowego lata wynika z maksymalnego wychylenia Ziemi w kierunku Słońca.

Podczas astronomicznego lata dzień zwykle jest dłuższy, a noc krótsza. Najdłuższy dzień trwa około szesnaście godzin. Wtedy Warszawie wschód słońca zaczyna się po godzinie 4:00. Z każdym kolejnym dniem słońce wschodzi coraz później, a dzień jest coraz krótszy. W Polsce najgorętsze są zazwyczaj czerwiec i lipiec. To latem najczęściej występują burze, po których jest szansa podziwiać barwne tęcze. Podczas okresów letnich tereny nadmorskie są chętniej odwiedzane przez turystów, niż w pozostałych miesiącach.

 

Halina Kunicka – Lato, Lato

 

Ciekawie wygląda sytuacja pogodowa latem w Chinach.

Tam klimat jest mocno zróżnicowany, ze względu na powierzchnię kraju. Podczas gdy na północy temperatury sięgają około średnio 25. stopni Celsjusza ze względu na klimat umiarkowany, to na południu przez klimat tropikalny zazwyczaj występują wysokie upały. Na terenach Azji mogą występować monsuny, które latem są wiatrem ciepłym i wilgotnym, przynoszącym duże opady deszczu.

 

Dla flory lato to okres rozkwitania się nasion i owoców. Charakterystyczne jest pojawienie się takich owoców jak poziomki, czereśnie, czy wiśnie. Dla fauny lato to okres dużej obfitości pokarmów. To też wzmożona aktywność owadów, takich jak komary.

 

Formacja Nieżywych Schabuff – “Lato’

 

W Polsce przyjęło się, że w najkrótszą noc roku obchodzona jest Noc Świętojańska, czyli inaczej noc Kupały.

 

Lato to okres wakacyjny dla szkół podstawowych i średnich. Młodzież może uczestniczyć w wielu zajęciach edukacyjnych, kulturalnych i sportowych podczas tzw. “Lato w mieście”.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /KAM/ 12.06.2019

 

Related Post