Pierwsza dobranocka ma 58 lat

 

2 października 1962 roku Telewizja Polska wyemitowała pierwszą dobranockę – Jacka i Agatkę.

 

Tytułowe postacie były dwiema pacynkami zaprojektowanymi przez Adama Kiliana. Twórcą serii była Wanda Chotomska, a głosu użyczała Zofia Raciborska. Ta występowała również w bajce jako “Zosia” – sąsiadka komentująca dane wydarzenia.

 

Od 2 października Jacek i Agatka było emitowane trzy razy w tygodniu, o 19:20.

Co ciekawe – pierwsze odcinki powstawały “na żywo” w studio telewizyjnym. Każdy epizod oparty był na dialogach, w których były zawarte różne historyjki. Z nich widz miał poznać ciekawostki odnośnie otaczającego go świata. Nawiązywała np. do nadchodzących świąt i skłaniała dzieci do różnych aktywności. Odcinki zazwyczaj trwały około dziesięć minut.

 

Dobranocka / “Jacek i Agatka” / odc. 1 – Gąsior

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=7tAa7Krk9Qo[/embedyt]

 

Lata 60-te były początkiem powstawania bajek animowanych dla dzieci. Jacek i Agatka”to właściwie pionerzy dla kolejnych postaci, takich jak Miś Uszatek czy Bolek i Lolek. Po stworzeniu kilku kolejnych serii w latach 70-tych Dobranockę przemianowano na Wieczorynkę, którą przesunięto na 19:00.

 

Do dzisiaj ludzie lubią wracać do Jacka i Agatki, np. używając ich nazwy dla przedszkoli. Powstało także mnóstwo płyt, książek czy zabawek odnoszących się do bajki.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /KAM/ 10.10.2019