Centrum Warszawy Władze Warszawy

Paraliż komunikacyjny w ścisłym centrum Warszawy

Agencja Informacyjna: Rodzi się podejrzenie, że ktoś nienawidzi mieszkańców i użytkowników w centrum Warszawy, szczególnie kwartału pomiędzy ulicami Świętokrzyska, Marszałkowska, Nowy Świat i Al. Jerozolimskie. Wściekłość mieszkańców sięga zenitu.

Aleja Szubienic w centrum Warszawy

Zaczęło się kilkanaście lat temu od wybudowania w pasażu Wiecha („na tyłach” ul. Marszałkowskiej) „Alei Szubienic”, czyli usunięciu kwietników i stworzenia kamiennego ciągu pieszego, z wyrastającymi z chodników kilkunastometrowymi latarniami-szubienicami. Według projektantów rośliny miały rosnąć, wbrew naturze, na elewacjach domów handlowych, ale, zgodnie z przewidywaniami tak się nie stało. Czego najlepszym przykładem jest gigantyczna reklama sklepu sportowego na łysej kratownicy przeznaczonej na pnącza.

Kamienny plac w Centrum Warszawy

Potem doszło do likwidacji fontanny przy pawilonie Zodiak, zniszczenia przez nieznanych sprawców wiekowej wierzby płaczącej również przy pasażu Wiecha i zamienienia tego terenu na kamienny plac. A jego re-rewitalizacja na teren zielony zakończyła się postawieniem płotu i zerwaniem granitowych płyt.

Plac 5 idiotów w centrum Warszawy

Potem nadszedł czas na „plac 5 idiotów”, zwany dla niepoznaki „placem 5 rogów”. Przydomek powstał od tego, że jest podejrzenie, że to osoby pozbawione wyobraźni i niezbyt lotne, stworzyły wrogi komunikacji silnikowej teren, tworząc pro-turystyczny deptak. Zablokował on możliwość wyjazdu i wjazdu z al. Jerozolimskich i ul. Chmielnej w ul. Szpitalną, co w drastyczny sposób utrudniło komunikację dla mieszkańców. W rozwiązaniu, które miało zatrzymać tranzyt przez centrum zupełnie pominięto interes okolicznych mieszkańców. Teraz wszyscy kierowcy jadący ze wschodu i południa miasta muszą się przebijać przez trójświatłowe rondo na zbiegu al. Jerozolimskich i zwężonej Marszałkowskiej, co potęguje korki na ty głównych arteriach Warszawy. A i to rondo ma wg. planów ma ostatecznie zostać przekształcone w skrzyżowanie.

Kompletny paraliż komunikacyjny w centrum Warszawy

Najnowszym ciosem, a w zasadzie przykładem kolejnej bezmyślności, i zdecydowanym pogorszeniem sytuacji mieszkańców centrum Warszawy jest zamknięcie tunelu na ul. Złotej pod ul. Marszałkowską. W miejscu tunelu ma powstać fontanna i zbiornik retencyjny. Raz na zawsze pozbawiając, mieszkańców kwartału, bezpiecznego, krótkiego i niezależnego wyjazdu.

W zasadzie doprowadziło to kompletnego paraliżu komunikacyjnego w tym obszarze, albowiem obecnie wyjazd możliwy jest przez dwie wąskie ulice Złotą i Sienkiewicza. Obydwie zmuszają do skrętu w lewo. Kierowcy, którzy chcą jechać w kierunku al. Jerozolimskich (południowym) muszą jechać w przeciwnym kierunku aż do ul. Królewskiej albo Rysiej i robić nawrotkę (dodatkowe 1,2-1,3 km), co znacząco wydłuża czas jazdy oraz powoduje dodatkowe zanieczyszczenie powietrze, o którego jakość ponoć walczą władze Warszawy. Do zanieczyszczenia dokładają się również samochody stojące w korkach wyjazdowych. Te przykłady świadczą, że to „czysta” hipokryzja włodarzy miasta.

Blokada ruchu samochodego w centrum Warszawy

Mimo, że tunel w ciągu ul. Złotej, pod ul. Marszałkowską został zamknięty na początku sezonu urlopowego powstają gigantyczne korki, blokujące praktycznie ruch w tym rejonie, a także korki na ul. Marszałkowskiej w kierunku pl. Bankowego, ponieważ w tę stronę muszą teraz jechać również kierowcy, którzy do tej pory mogli, dzięki tunelowi jechać w kierunku przeciwnym.  

Paraliż komunikacyjny to jedno, ale poważniejsze jest stworzenie poważnego zagrożenia, ponieważ korki uniemożliwiają interwencję pojazdom uprzywilejowanym: staży pożarnej, pogotowia ratunkowego, policji i straży miejskiej.

Mieszkańcy zdruzgotani decyzjami władz miasta Warszawy

Mieszkańcy centrum Warszawy są zdruzgotani tymi wszystkimi działaniami, które miasto Warszawa realizuje pod sarkastycznym hasłem „zmieniamy Warszawę dla Ciebie”, a w rzeczywistości przeciwko lokalnej społeczności, ponieważ nikt o takie, wrogie mieszańcom, zmiany nie wnosił. Co więcej, wprowadzane zmiany nie były poddawane rzetelnym konsultacjom społecznym, a jedynie w czasie trwania restrykcji sanitarnych, w czasie pandemii, przeprowadzono jakieś wirtualne spotkania, o których praktycznie nikt nie wiedział. 

Ponadto wszystkie aktualne przebudowy, w tym obszarze realizowane są na drodze konkursu, który tych konsultacji wręcz unika. Przeciwko działaniom Rady Miasta Warszawy i Ratusza, wypowiedziała się nawet Rada Dzielnicy Warszawa Śródmieście, co jednak nie skłoniło włodarzy do jakiejś refleksji, tylko siłowego kontynuowania swojej raz obranej strategii.

Mieszańcy centrum Warszawy wyrażają kategoryczne „NIE”

Zdesperowani mieszańcy wyrażają kategoryczne „NIE” dla wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców Śródmieścia. 

  • PROTESTUJĄ przeciwko likwidacji tunelu pod ul Marszałkowską, stanowiącego cenną dywersyfikację komunikacyjną i drogę ewakuacyjną na tym terenie. Tunel musi zostać, choćby, jako schron! 
  • Żądają identyfikatorów NC+ dla wszystkich mieszkańców Nowego Centrum (uprawniających do przejazdu przez plac 5 rogów). 
  • Domagają się miejsc parkingowych tylko dla mieszkańców, szczególnie osób niepełnosprawnych i swobodnego dojazdu do posesji okolicy placu Pięciu Rogów. 

Podsumowując mieszkańcy Centrum domagają się godnego i bezpiecznego życia podobnego do życia w innych częściach Warszawy. Podobne ograniczenia dla mieszkańców nie obowiązują nawet na Starym Mieście.

Władze Warszawy zapomniały o mieszkańcach i użytkownikach centrum Warszawy

Sprawa jest ważna dla mieszkańców, właścicieli ponad 400 zarejestrowany pojazdów, uprawnionych do parkowania na tym terenie oraz siedzib biur, a także m.in. dostawców towarów do okolicznych sklepów i restauracji, Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, Filharmonii Narodowej, do których, praktycznie nie da się dojechać. To jednak nie koniec nowych utrudnień. W kolejnym etapie przebudowy zostanie przeprowadzona likwidacja wszystkich parkingów przy ul. Jasnej i Złotej, przy ul. Zgody i pomiędzy ul. Sienkiewicza i Moniuszki. Przewiduje się i wdraża, przez wszystkie etapy przebudowy, redukcję miejsc nawet dla osób z niepełnosprawnościami.

Protestacyjna konferencja prasowa – piątek, 5 lipca 2024 r. o godz. 10.00

W sprawie dramatycznej sytuacji komunikacyjnej w centrum Warszawy jest organizowana protestacyjna konferencja prasowa w piątek, 5 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rano, u wylotu tunelu pod ul. Marszałkowską, od strony ul. Złotej w Warszawie. Więcej na ten temat na stronie wydarzenia, na portalu społecznościowym facebook, pod adresem: https://www.facebook.com/share/p/YTgcQGmFidnYZ7Bz/

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.

AI lokalnie /DEC/ 3.07.2024.