“Operacja Singe” to kontynuacja bestsellerowej powieści “Operacja Rafael” spółki autorskiej Marcin Faliński & Marek Kozubal. Nowa książka, która ukazała się staraniem Wydawnictwa “CZARNA OWCA” zapowiada się na zdecydowany hit. Marcin Faliński i Marek Kozubal zapewniają, że każdą z tych dwóch powieści można czytać także osobno. W przygotowaniu jest już trzecia książka.
“Operacja Singe” to thriller szpiegowsko-historyczny. Akcja książki rozgrywa się w 2013 roku w Wenezueli. Oficerowie polskiej Agencji Wywiadu wspólnie z amerykańską Centralną Agencją Wywiadowczą (ang. Central Intelligence Agency – CIA) – zajmują się infiltracją tajemniczych obiektów, które znajdują się na Karaibach. Sytuacja komplikuje się, gdy bohaterowie natykają się na wysoko postawionych funkcjonariuszy rosyjskich służb. Tak w wielkim skrócie można opisać treść tej lektury.
Marek Kozubal podczas spotkania autorskiego w Galerii Delfiny w Warszawie wyznał, że wydarzenia opisane w „Operacji Singe” mocno czerpią z doświadczeń autorów. Szpiegowsko – przygodowa fabuła z elementami kryminału rozgrywa się w wielu różnorodnych miejscach, od Wenezueli przez starówkę Lwowa, Danię czy Austrię. „Lubimy opisywać rzeczywistość prawdziwą.” – Wyjaśnia Marek Kozubal. – „Dlatego w powieści pojawia się muzyka, potrawy, smaki, zapach i dźwięki charakterystyczne dla wymienionych obszarów. Z tego wynika, że naprawdę tam byliśmy. Nie chcemy oszukiwać czytelnika.”
Realizm lektury wynika też z faktu, że jej współautor Marcin Faliński był wysoko postawionym oficerem polskiej agencji wywiadu i zna metodykę pracy służb.
Zrealizował mnóstwo ciekawych spraw. „W oparciu o ten materiał chcemy stworzyć coś ciekawego dla czytelnika.” – Zapewniał Marek Kozubal. Książka skupia się na najciekawszych obszarach działalności wywiadu. Marcin Faliński zaznaczył „Nie piszemy o tym, co dzieje się pomiędzy poszczególnymi akcjami, bo to jest często nudna biurokracja.”
Większość Polaków uważa za wrogów Niemcy i Rosję, bo tak nakazuje tradycja. Nic bardziej mylnego. Autorzy „Operacji Singe” podkreślają jak potężnymi państwami i gospodarczymi przeciwnikami dla Polski są Chiny, Indie, czy Turcja, czego nie się często nie dostrzega, patrząc przez pryzmat lat trzydziestych XX wieku i czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
„Jeśli interesują kogoś stosunki międzynarodowe i funkcjonowanie służb specjalnych to „Operacja Singe” jest swego rodzaju wsparciem dla zdobytej wiedzy teoretycznej.” – Uważa Marek Kozubal.
Autorzy ujawnili, że pracują już nad trzecią powieścią. „Mamy napisane około 15% całości.” – Ujawnił Marcin Faliński. – „Miejsce akcji to wiele zaskakujących czytelnika państw, jak na przykład: Portugalia, Brazylia, Argentyna, Tanzania, Egipt, czy Rumunia. Główny wątek to lata od sześćdziesiątych do osiemdziesiątych XX wieku, ale początek historii sięgnie września 1939 roku.” – Dodał Marcin Faliński.
Autorzy powieści zdradzili, że są na etapie rozmów o scenariuszu do fabularnego filmu na podstawie pierwszej pozycji „Operacja Rafael” z wykorzystaniem wątków z „Operacji Singe”. Pewne jest, że film powstanie za granicą, a nagrywany będzie w krajach i miejscach szczegółowo opisywanych w książkach.
Książka “Operacja Singe” ukazała się w formie papierowej i liczy sobie 512 stron. Powieść dostępna jest też jako audiobook. Czyta ją zanany aktor Wojciech Żołądkowicz. Nagranie trwa: 15 godzin, 16 minut.
Marcin Faliński i Marek Kozubal znają się od 30 lat, od czasów gdy studiowali na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Marcin Faliński po studiach został dziennikarzem „Życia Warszawy”. Od 1993 roku jest funkcjonariuszem Urzędu Ochrony Państwa. Od 1996 roku oficer Zarządu Wywiadu. Od 2002 roku oficer Agencji Wywiadu. Uczestniczył w wielu operacjach wywiadowczych za granicą. Od 2017 roku, w stopniu podpułkownika, udał się na emeryturę.
Marek Kozubal pracował między innymi w „Głosie Nauczycielskim”, „Życiu Warszawy”, czy „Gazecie Wyborczej”. Od kilkunastu lat zajmuje się publicystyką w „Rzeczpospolitej”. Przez kilka lat zajmował się tematyką kryminalną, w tym przestępczością zorganizowaną. Interesuje się się wojskowością, historią, a przede wszystkim… chęcią odnalezienia zaginionych dzieł sztuki.
Agencja Informacyjna, Kultura, /SYL/ 18.11.2020