Ogólnopolski Dzień Bluesa to święto zainicjowane przez Polskie Stowarzyszenie Bluesowe. Obchodzone jest od 2005 roku 16 września, w rocznicę urodzin B. B. Kinga. Z tej okazji w całej Polsce organizowane są imprezy i koncerty promujące ten gatunek muzyki oraz związaną z nim kulturę.
Blues to gatunek muzyczny wywodzący się ze społeczności Afroamerykanów z południa Stanów Zjednoczonych. W dosłownym tłumaczeniu „blues” oznacza smutek i rozpacz. Tematyka utworów bluesowych skupia się przeważnie wokół miłości, zazdrości, samotności, a także podróży, pracy i wolności. W tekstach często jest też obecny krytyczny akcent społeczny, głównie nierówność rasowa i kwestie polityczne. Instrumentami wykorzystywanymi we współczesnym bluesie są: harmonijka ustna, gitara, instrumenty dęte oraz pianino czy fortepian. Pierwotne odmiany tego gatunku wykorzystywały głównie instrumenty perkusyjne i efekt klaszczących dłoni.
Historia bluesa sięga początków XX wieku. Dyskryminowani czarnoskórzy Amerykanie nucili melancholijne przyśpiewki, których tematyką był ich trudny los, pragnienie wolności oraz codzienne relacje damsko-męskie. Wpływ na kształtowanie bluesa miały również tradycyjne pieśni gospel. Proste i rytmiczne opowieści snute przy akompaniamencie gitary i harmonijki ustnej urzekły wszystkich, bez względu na kolor skóry i przekonania. Dzięki legendom takim jak B.B. King, Robert Johnson, Ray Charles czy Billie Holiday blues wkroczył prosto z amerykańskich ulic na salony. Wyjątkowość gatunku spowodowała, że blues na stałe wniknął do kultury masowej i stał się sztuką samą w sobie. Wywarł również wielki wpływ na rozwój muzyki w ogóle.
W Polsce tradycja bluesa jest dość krótka, ale bogata. Zyskał on popularność pod koniec lat siedemdziesiątych i wciąż ma wielu wiernych zwolenników. Jednym z najważniejszych zespołów w historii polskiego bluesa jest niewątpliwie zespół Dżem, który od 1973 roku ma rzeszę fanów i zyskał status współczesnej legendy. Uznawany jest za jeden z najbardziej popularnych zespołów blues-rockowych w Polsce. Innymi znanymi polskimi wykonawcami tego gatunku muzyki są Nocna Zmiana Bluesa, Tadeusz Nalepa oraz Shakin’ Dudi.
Riley Ben King, czyli B.B. King urodził się 16 września 1925 roku w Itta Bena. Był amerykańskim gitarzystą i wokalistą bluesowym. Nieformalnie zyskał przydomek króla bluesa. Jego muzyka zaliczana jest do stylów Memphis Blues, Modern Electric Blues i Soul Blues. W 1980 roku B. B. King został wprowadzony do Blues Hall of Fame, a w 2003 roku trafił na trzecie miejsce listy 100 największych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone. Muzyk wielokrotnie nagradzany był Grammy.