Dariusz Węcławski – 1. rocznica śmierci

Agencja Informacyjna – Kultura: 13 lutego 2023 r., odszedł Dariusz Węcławskipoeta, eseista, animator kultury, wiceprezes Związku Literatów na Mazowszu z siedzibą w Ciechanowie. Był zaangażowany w sprawę wojny na Ukrainie. W 2022 r. ukazała się jego książkaCiechanów Ukrainie”.

Dariusz Węcławski – poeta

Dariusz Węcławski wydał cztery książki poetyckie: „Moje tam” (Warszawa, 1999), „…zasuszone róże ożywają na końcu świata…” (Ciechanów, 2003), „Droga” (Ciechanów, 2008) i „Wiersze straszne i przerażające” (Ciechanów, 2014). W 2022 r. ukazały się dwie jego książki prozą: Ciechanów Ukrainie” (Oficyna ZLM, Ciechanów 2022) i „Ćwierćwiecze Parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie 1966-2021” (wraz z ks. Janem Jóźwiakiem). Obydwie opublikowała Oficyna Związku Literatów na Mazowszu. Wiersze Dariusza Węcławskiego zostały przetłumaczone na język albański, hebrajski, angielski, publikowano w regionalnych i lokalnych czasopismach oraz almanachach.

Recenzent i redaktor

Dariusz Węcławski pisał wiele recenzji do tomików poezji a także spektakle Witkacego (publikowanych w „Dzienniku Teatralnym”, „e-teatr” i prasie lokalnej). Był współautorem i wydawcą tomu „Płomyki Pamięci” (2011), wydawcą i współautorem czterech tomików poezji osób chorych na stwardnienie rozsiane i ich przyjaciół: „W alejach Viteraju” (2004), „Zielone aleje nadziei” (2009), „Aleja życia” (2010) oraz „Czwarta Aleja czyli nasz Hyde Park”.

Dariusz Węcławski – zasłużony dla Kultury Polskiej

Dariusz Węcławski był twórcą i organizatorem cyklicznych wydarzenie „Dąbkowskie Wieczory Poezji” (ponad 40 edycji w zabytkowym dworku Doberskich w Dąbku). Juror wielu konkursów literackich. Uhonorowany m.in. Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2016) oraz „Medalem za Zasługi dla Ciechanowa” (2017).

Ciepły, serdeczny kolega

Dariusz Węcławski był nie tylko ciepłym, serdecznym kolegą oraz bardzo zdolnym pisarzem.” – Wspomina Teresa Kaczorowska – Prezes Związku Literatów na Mazowszu. „Dariusz Węcławski zmarł nagle, poniedziałek, 13 lutego 2023 r., w szpitalu w Ciechanowie. Miał niespełna 52 lata. Urodził się w 1971 r. w Działdowie, pochodził z Iłowa, ale przez większość życia mieszkał w Ciechanowie. Dla środowiska literackiego jest to bolesna strata.” – Uważa Teresa Kaczorowska – Prezes Związku Literatów na Mazowszu.

„Jako pisarze przyjęliśmy śmierć Dariusza Węcławskiego z wielkim smutkiem i niedowierzaniem. To ogromny dla nas cios.” – Wyjaśnia Teresa Kaczorowska – Prezes Związku Literatów na Mazowszu.

– „Dariusz Węcławski był bardzo zaangażowany w działalność Związku Literatów na Mazowszu. Ostatnio spotykaliśmy się częściej niż zwykle, gdyż przygotowywaliśmy się na obchody Srebrnego Jubileuszu naszego stowarzyszenia. Przedsięwzięcia na tę okoliczność planowaliśmy razem na jeszcze ostatnim posiedzeniu Zarządu 29 stycznia 2023 r. Jego odejście jest wielką stratą i dla nas literatów, i dla całej kultury polskiej.” – Wspomina Teresa Kaczorowska – Prezes Związku Literatów na Mazowszu.

Dariusz Węcławski – autor Wiersza Roku 2023

Kapituła Nagrody „Wiersz Roku” Związku Pisarz Katolickich za rok 2022 wyróżniła wiersz „Świętości dowodu”, który napisał Dariusz Węcławski. Twórczość tego Poety stanowi swoisty dialog z Bogiem. Wyróżnienie została przyznane Dariuszowi Węcławskiemu pośmiertnie.

Wiersz „Świętości dowodu”, którego autorem jest Dariusz Węcławski, odnosi się do zwątpienia wierzących, którzy stymulowani mnogością różnego typu bodźców, mogą mieć trudność w dostrzeganiu rzeczy doniosłych. Za takie dzieło, z pewnością, możną uznać m. in. posługę ks. Karola Wojtyły oraz jego późniejszą działalność jako papieża Jana Pawła II. Właśnie za jego pontyfikatu „zstąpił Duch i odmienił oblicze tej ziemi” – jak trafnie dostrzega Poeta.

– „Jury konkursu zaproponowano kilka utworów Dariusza Węcławskiego m. in. „Suplikacja 21”, „Bóg rzeczy małych”, „Błogosławiony”, „Wielki Piątek”, „Piękny kościół ale bez boga”, „Podziękowanie” oraz nagrodzony „Świętości dowodu” – mówił Agencji Informacyjnej Juliusz Erazm Bolek, członek Kapituły Nagrody Wiersz Roku. – Ta mnogość bardzo ciekawych utworów sprawiła, że dokonanie wyboru było trudne. Jury musiało się zdecydować, zgodnie z regulaminem konkursy, na jeden utwór. Wygrał wiersz „Świętość dowodu” – stwierdza Juliusz Erazm Bolek.

– To bardzo ciekawy wybór wiersza, który mniej mówi o Bogu, a więcej ludziach, zagubionych w szumie medialnym XXI wieku. Dariusz Węcławski widział bardzo wiele i rozumiał to co widzi. Świadectwem tego są jego utworu. Fatalną informacją była wiadomość o Jego śmierci. Na pocieszenie mamy jego twórczość. Warto się z nią zapoznać. Wiersze Dariusza Węcławskiego skłaniają do głębokiej refleksji i przebudzenia.” – Uważa Juliusz Erazm Bolek – poeta, laureat wielu nagród literackich m. in. Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO oraz „Wiersz Roku”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji w Dziale Kultura Agencja Informacyjna.

AI, Kultura /DEC, AIN/ 13.02.2023, akt. 12.02.203.