Obraz-dźwięk-światło

Według artystki Edyty Dzierż, kolor to istota malarstwa. Jest to wyraz energii, która oddziałuje na widza oraz przestrzeń, w którą wkracza razem z nami. Tej idei będzie poświęcony bardzo interesujący performance „Obraz-dźwięk-światło” zaplanowany przez malarkę Edytę Dzierż.

 

„Każde moje działanie (malarskie, live painting / performance) to spotkanie (artystki i odbiorcy, człowieka z człowiekiem), tworzenie, improwizacja i odkrywanie: indywidualnych oraz wspólnych emocji i energii”. – Mówi Agencji Informacyjnej malarka Edyta Dzierż. – „W twórczości bliskie jest mi pojęcie ‘synestezja’. Wyraża się ono u mnie w poszukiwaniach i określaniu związków między malarstwem/obrazem, dźwiękiem i światłem. Zmysł: wzroku, dotyku, słuchu, węchu, smaku – przenikają się, uzupełniają się i wizualizują”. – Wyjaśnia Edyta Dzierż.

 

W Centrum Praskim Koneser od początku lutego Power of Art prowadzi swój interdyscyplinarny projekt kulturalny. Właśnie w ramach tego przedsięwzięcia Edyta Dzierż zaplanowała performance „Obraz-dźwięk-światło”.

Podczas tego działania artystka będzie tworzyc na żywo narrację za pomocą ekspresji, kreacji. Odbędzie się on w poniedziałek, 4 marca 2019 roku, o godz. 19:00 w Praskim Centrum Koneser (pl. Konesera 8, Warszawa)

Edyta Dzierż jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2004 r. obroniła pracę dyplomową z malarstwa w pracowni prof. Mariana Czapli, a później aneks z malarstwa ściennego w pracowni prof. Edwarda Tarkowskiego – z realizacji mozaiki Przemienienie Pańskie (Ołtarz Dolny Kościoła M. B. Wspom. w Warszawie). W latach 2000-2002 robiła specjalizacja z rzeźby w pracowni prof. Gustawa Zemły.

Edyta Dzierż zajmuje się malarstwem, technikami ściennymi (mozaika, sgraffito, fresk), live painting, performance: obraz- dźwięk -światło. Współtworzy interdyscyplinarne grupy twórcze: Symfonia, Art Visual Dance oraz międzynarodowy ruchu artystyczny Artinterference. Jest kuratorem działań grupy Młodzi Sztukąm, międzynarodowego projektu Eviva l’Arte oraz projektów artystycznych społecznej akcji Power of Art. Współpracuje również z muzykami m. in.: prof. dr hab. Elżbietą Gajewską, Iwoną Jędruch, Katarzyną Oczkowską, Tadeuszem Sudnikiem. Współtworzy PRACOWNIĘ 23 na warszawskiej Pradze i inicjatywę Stan Rzeczywisty *nocne spotkania z twórcami.

Patroni Medialni i Partnerzy: Agencja Informacyjna, Akademia Sztuki i Kultury – Klub Integracji Europejskiej, Art ImperiumCentrum Praskie Koneser, Przedsiębiorcy@eu, Praska Ferajna, Warszawskie Stowarzyszenie Plastyków, Telewizja ATV spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie, Wawa4Free, Klitka Atelier, Związek Artystów Plastyków. i Związek Pisarzy. Więcej informacji o projekcie, zapowiedzi i relacje z wydarzeń: Facebook: Power of Art

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /BEJ/ 03.03.2019