Obława Augustowska w oczach świadka Teresa Kaczorowska

Teresa Kaczorowska: „Obława Augustowska w oczach świadka”

Agencja Informacyjna: Dr Teresa Kaczorowska opublikowała książkę „Obława Augustowska w oczach świadka”. Już niebawem odbędzie się spotkanie z autorką, poświęcone jej najnowszej publikacji.

Obława Augustowska w oczach świadka

Książka „Obława Augustowska w oczach świadka”, której autorską jest Teresa Kaczorowska, poświęcona jest Obławie Augustowskiej. Była to operacja wojskowa, przeprowadzona w lipcu 1945 roku przez oddziały Armii Czerwonej (50 Armia), wojska Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych (NKWD) Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (obecnie: Federacja Rosyjska) oraz wydzielone oddziały Ludowego Wojska Polskiego (pod kontrolą Armii Czerwonej i Urzędu Bezpieczeństwa (aparat terroru Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL – państwo polskiej działające pod protektoratem Związku Socjaliscytycznych Republik Radzieckich – ZSRR). Celem krwawej i bestialskiej akcji było rozbicie i likwidacja oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w rejonie Suwałk i Augustowa. Obława augustowska nazywana jest niekiedy „Małym Katyniem”.

Jaki pomysł na najnowszą swoją książkę miała Teresa Kaczorowska

Dramat „Obławy Augustowskiej”, ukazany jest poprzez opis życia i działalności księdza prałata Stanisława Wysockiego (1 marca 1938 r. – 7 listopada 2024 r.), niezłomnego kapłana kościoła Rzymskokatolickiego, z Suwałk, świadka historii i społecznego bojownika o prawdę, o największej powojennej zbrodni komunistycznej. Był on mocno doświadczony już w dzieciństwie, kiedy 28 lipca 1945 r. Rosjanie, przy pomocy polskich komunistów, zabrali, na jego oczach, ojca i dwie siostry, którzy przepadli bez wieści, jak tysiące innych „zabranych” tamtego lipca 1945 r. 

O czym jest książka „Obława Augustowska w oczach świadka”?

Książka „Obława Augustowska w oczach świadka”, którą napisała Teresa Kaczorowska, opowiada także o Jego młodości, z piętnem „rodziny bandyckiej”, o pracy duszpasterskiej, w tym jako charyzmatycznego duszpasterza Kościoła Młodych w Łomży, pierwszego kapelana łomżyńskiej „Solidarności”, a także żołnierzy Armii Krajowej (Akowców), pislich zesłańców, wywiezionych na Syberię (Sybiraków), proboszcza kilku parafii północno-wschodniej Polski. Chociaż był nękany przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa (bezpieki) PRL (Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej) ę, to zawsze niósł umiłowanie polskości, Polski i wartości „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Do sędziwego wieku walczył nie tylko o prawdę o Obławie Augustowskiej, ale także o swoją godność, bo ataków oraz prób skompromitowania Go i deprecjacji cały czas nie brakowało.

Gdzie i kiedy odbędzie się spotkanie z Teresą Kaczorowską?

Spotkanie, z Teresą Kaczorowską, poświęconej jej najnowszej książce „Obława Augustowska w oczach świadka”, odbędzie się, w ramach cyklu „Literackie odkrycia”, w środę, 26 lutego 2025 r. o godz. 17.00, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie (Krzywa Hala – plac Józefa Piłsudskiego 1, w Ciechanowie. W czasie wydarzenia wystąpi zespół „My z Łomży”.

Kim jest Teresa Kaczorowska?

Teresa Kaczorowska – dr nauk humanistycznych, badaczka historii najnowszej, reporterka, poetka, animatorka kultury. Od jesieni 2012 r. przewodnicząca Klubu Publicystyki Kulturalnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, pPrezes Związku Literatów na Mazowszu (ZLM), twórczyni i redaktor naczelna „Ciechanowskich Zeszytów Literackich” (1999-2023). Główna organizatorka znanych imprez literackich, m. in.: Ciechanowska Jesień Poezji, Światowy Dzień Poezji UNESCO, Międzynarodowy Festiwal Macieja Kazimierza. Sarbiewskiego.

Jaki dorobek ma dr Teresa Kaczorowska?

Jest autorką 20. książek prozą, ostatnie to: „Obława Augustowska” (2015 r.), „Dziewczyny Obławy Augustowskiej” (2017 r.), „Było ich 27” (2020 r.) i „Obława Augustowska w oczach świadka” (2024 r.) oraz 8. zbiorów poezji, w tym ostatnich: „Kończą się wiśnie…” (2011 r.), wydany też w j. angielskim i bułgarskim, „Listy do Marii Konopnickiej z lat 2010-2020” (2020 r.), „Miodówkowe wiersze” (2024 r.), a także sztuki scenicznej „Maria Konopnicka Czarodziejka osobliwa” (2022 r.). Opublikowała ponadto liczne artykuły w prasowe i naukowe, w Polsce i za granicą. Wiele utworów Teresy Kaczorowskiej, przetłumaczono na języki obce.

Jakie nagrody otrzymała Teresa Kaczorowska?

Teresa Kaczorowska otrzymała m.in.: Nagrodę im. Witolda Hulewicza (2006 r.), Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2007 r.), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” (2010 r.), Medal „Pro Masovia” (2012 r.), Nagrodę Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej (2012 r.), Medal Zygmunta Krasińskiego (2019 r.). Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2020 r.), Brązowy i Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2014 r., 2023 r.).

Co to jest zespół „My z Łomży”?

Zespół „My z Łomży” został założony z miłości do śpiewania żołnierzy i pracowników 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, przy współpracy z Klubem Wojskowym 18PLog. Od momentu powstania (sierpień 2022 r.) Zespół „My z Łomży” cieszy się wsparciem dowódcy Pułku, płk Pawła Gałązki oraz dużą sympatią widzów. W swoim repertuarze posiada pieśni patriotyczne, religijne, jak też utwory muzyki rozrywkowej. 

Zespół „My z Łomży” koncertuje podczas licznych uroczystości, uczestniczy w spektaklach słowno-muzycznych, konkursach, festiwalach. Zdobył już wiele nagród ogólnopolskich i regionalnych, m.in. zajął III miejsce podczas XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Lublińcu (2023 r.), III miejsce podczas Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Turystycznej „O złotą nutkę Ustrzyckich Gór” w Ustrzykach Dolnych (2023 r.), a podczas IV Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Wojskowej i Patriotycznej „O Srebrne Skrzydło” w Świdwinieotrzymał główną nagrodę Grand Prix (2023 r.). W lipcu 2024 r. Zespół występował  podczas Dni kultury Polskiej w Kiejdanach na Litwie, gdzie gościła też grupa pisarzy ze Związku Literatów na Mazowszu. Za działalność artystyczną Zespół „My z Łomży” otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Łomży (2024 r.).

Kim są członkowie zespołu „My z Łomży”?

Obecny skład zespołu My z Łomży” tworzą: Izabela Ostaszewska, Katarzyna Śledziewska, Martyna Jankowska, Tomasz Wiśniewski i Bartosz Rafałowski.

Kim jest Izabela Ostaszewska?

Izabela Ostaszewska – urodzona i wychowana w Łomży. W latach 2003–2021 była instruktorem do spraw. folkloru i plastyki w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży, realizującliczne projekty i przedsięwzięcia muzyczne, plastyczne, recytatorskie i teatralne o zasięgu lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim (m.in. Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej). Od 2021 r. jest instruktorem w Klubie Wojskowym 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. Za działalność na rzecz krzewienia kultury zastała uhonorowana m.in.: dyplomami uznania Ministra Obrony Narodowej oraz Starosty Łomżyńskiego.

Kim jest Katarzyna Śledziewska?

Katarzyna Śledziewska – łomżynianka, śpiewa od najmłodszych lat. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia, w klasie skrzypiec, w Łomży. Przez 10 lat była członkiem orkiestry „Gaude Amus”, który działał przy parafii św. Krzyża w Łomży, z którą nagrała 2. płyty: „On mówi do ciebie” (2013 r.) oraz „Wiarą ruszę góry” (2014 r.).Od 2020 r. jest pracownikiem cywilnym w łomżyńskiej jednostce wojskowej.

Kim jest Martyna Jankowska?

Martyna Jankowska – rodowita łomżynianka, śpiewa i występuje od dziecka. Była w parafialnych scholach łomżyńskiej parafii, swoim wokalem uświetniając wiele wydarzeń, przyjęć okolicznościowych, festynów i imprez charytatywnych. Obecnie jest pracownikiem cywilnym 18. Pułku Logistycznego w Łomży – dokładnie klubu wojskowego, którego zadaniem i misją jest krzewienie kultury i fuzja środowiska wojskowego z cywilnym.

Kim jest Tomasz Wiśniewski?

Tomasz Wiśniewski – wokalista, absolwent Uniwersytetu Marii Curie–Skłodowskiej w Lublinie, na wydziale jazzu, specjalność wokalistyka, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, na wydziale jazzu, specjalność wokalistyka. Aktualnie żołnierz 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego.

Kim jest Bartosz Rafałowski?

Bartosz Rafałowski – rodowity łomżynianin. Laureat konkursów wokalnych i recytatorskich w Łomży, m.in. podczas Przeglądu Zespołów Rockowych „Łomot” w Łomży, jako członek zespołu „Hard Reset” (II nagroda, 2024 r.).W latach 2016– 2020 należał do Grupy Teatralnej „Teatr Aktywny” w Młodzieżowym Domu Kultury w Łomży. Miłośnik przyrody, kultury i historii regionu łomżyńskiego. Od najmłodszych lat (od 7 roku życia) należy do Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Narew”, kultywującej wartości i historię, związaną z losami żołnierza polskiego, a dokładniej żołnierza ziemi łomżyńskiej na przełomie wieków. Organizator cyklicznej rekonstrukcji walk pod Nowogrodem. Członek Stowarzyszenia „Grupa Wschód”, której celem jest dbanie o miejsca pamięci, relikty i historię żołnierza polskiego związanego z 18. Dywizją Piechoty. Należy też do Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej Scubamaniak, która prowadzi akcje archeologiczne na terenie regionu łomżyńskiego.

Dziękujemy za przeczytanie tekstu do końca. Polecamy inne wiadomości, opublikowane na stronie internetowej www.agencja-informacyjna.com

AI, Kultura, /Zap/ 25.02.2025

AI World
Gospodarka
Home
Opinie
Kultura