“Nauka. To Lubię” otwiera pop-naukowy kanał po ukraińsku!

 Tomasz Rożek i Fundacja Nauka. To Lubię otwierają nowy kanał edukacyjno-popularnonaukowy dla dzieci ze społeczności ukraińskiej pn. наук. Космос. Сві. Kanał pomoże odnaleźć się uczniom z Ukrainy w polskim środowisku oraz dostarczy wartościowe treści popularnonaukowe w języku ukraińskim.

Gdy Federacja Rosyjska 24 lutego 2022 roku dokonała inwazji na Ukrainę, miliony Polaków wyciągnęło pomocną dłoń do swoich napadniętych sąsiadów. Setki tysięcy dzieci z Ukrainy trafiło do Polski, gdzie na nowo będą próbować budować swoją codzienność. Polskie szkoły przyjęły do swoich klas uczniów z Ukrainy, co jest ogromnym wyzwaniem nie tylko dla zagubionych uczniów, ale i dla nauczycieli, dla których język stanowi barierę.

Fundacja Nauka To Lubię zastanawiała się, w jaki sposób może pomóc? Uznano, że najlepiej będzie zająć się co się potrafi najlepiej – czyli edukować! Zapadła decyzja o utworzeniu nowego kanału edukacyjno-popularnonaukowy dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Fundacji Nauka To Lubię zależy nam na tym, żeby poprzez wartościowe treści edukacyjne jednocześnie ułatwić dzieciom ukraińskim adaptację w polskiej społeczności poprzez proste filmy z polsko-ukraińskimi tłumaczeniami.

Na nowym kanale наук. Космос. Сві pojawią się takie materiały, jak: filmy, w które będą pomocne w zaadaptowaniu uczniom ukraińskim w polskiej szkole i środowisku rówieśników. Materiały te będą uczyć ukraińskie dzieci podstawowych zwrotów w języku polskim, a z drugiej strony polskim uczniom mogą pomóc zrozumieć pewne zwroty w języku ukraińskim; filmy z tłumaczeniem i dubbingiem cykli video dla dzieci z kanału Nauka. To Lubię Junior, nowe wideo cykle edukacyjnych filmów przeznaczone dla społeczności ukraińskiej.

Fundacja Nauka To Lubię pragnie także  aby jej materiały zaangażowały społeczność ukraińską, dlatego to właśnie oni są naszymi tłumaczami, dubbingowcami i aktorami.

Projekt jest w 100 proc. non profit i Fundacja Nauka. To Lubię nie zarabia na nim ani złotówki. Rozwój projektu częściowo finansowany jest dzięki społeczności Nauka. To Lubię, która wspiera nas poprzez zbiórkę na portalu Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/naukatolubie

Agencja Informacyjna, Kultura /ART/ 7.04.2022