Narodowy Dzień Życia – polskie święto
24 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Życia. Święto zostało uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 27 sierpnia 2004 roku.
Światowy Dzień Wody 2023
Narodowy Dzień Życia został stworzony, by wywołać refleksje nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa oraz opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku do życia ludzkiego. Chodzi przede wszystkim o szacunek i ochronę najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc bliźnich.
Według ustawodawcy Narodowy Dzień Życia to także motyw do solidarności społecznej oraz zachęta do wspierania i ochrony życia. od kilku lat święto ma szczególne, nieprzewidziane znaczenie. Okazywanie wsparcia i solidarność społeczna stały się niezwykle ważne. Najpierw w związku z epidemią koronawirusa, a następnie po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Istotna jest zwłaszcza pomoc osobom starszym, słabszym i bardziej narażonym, a także dzieciom.
Od początku utworzenia święta, co roku jego obchody mają swoje hasła przewodnie. Do tej pory były to m.in. „Rodzina receptą na kryzys” , „Stawiam na rodzinę”, „Razem na zawsze”, „Jestem mamą, to moja kariera”. Hasło przypisane do danych obchodów Dnia Życia zawsze kładło nacisk na wartość, która szczególnie była promowana w danym roku.
Godzina dla Ziemi 2023
Od 2018 roku organizowany jest także Narodowy Kongres Rodziny, który w 2020 roku ze względu a koronawirusa, został odwołany. Organizator, Fundacja Narodowego Dnia Życia, zapowiada jednak, że Kongres zostanie zorganizowany, gdy tylko będzie to możliwe.

Agencja Informacyjna, Kultura /now/ 23.03.2023