Narodowy Dzień Życia – polskie święto

Narodowy Dzień Życia jest świętem, które obchodzimy 24 marca. Zostało ono uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 27 sierpnia 2004 roku. Hasłem przewodnim tegorocznego  Dnia Życia jest „Nasze rodziny, nasze dzieci, nasza przyszłość”.

Narodowy Dzień Życia został stworzony, by wywołać refleksje nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa oraz  opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku do życia ludzkiego.Chodzi przede wszystkim o szacunek i ochronę najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc bliźnich.

Według ustawodawcy Narodowy Dzień Życia  to także motyw do solidarności społecznej oraz zachęta do wspierania i ochrony życia. W trym roku święto ma szczególne, nieprzewidziane znaczenie. Okazywanie wsparcia i solidarność społeczna w związku z epidemią koronawirusa są niezwykle ważne. Zwłaszcza pomoc osobom starszym, słabszym i bardziej narażonym.

Od początku utworzenia święta, co roku jego obchody mają swoje hasła przewodnie. Do tej pory były to m.in. „Rodzina receptą na kryzys” , „Stawiam na rodzinę”, „Razem na zawsze”, „Jestem mamą, to moja kariera”. Hasło przypisane do danych obchodów Dnia Życia zawsze kładło nacisk na wartość, która szczególnie była promowana w danym roku. Tegorocznym hasłem przewodnim jest „Nasze rodziny, nasze dzieci, nasza przyszłość”.

Od  2018 roku organizowany jest także Narodowy Kongres Rodziny, który w tym roku ze względu a koronawirusa, został odwołany. Organizator, Fundacja Narodowego Dnia Życia, zapowiada jednak, że Kongres zostanie zorganizowany, gdy tylko będzie to możliwe.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 23.03.2020

Related Post