Godzina dla Ziemi 2023

 

Godzina dla Ziemi ( ang. Earth Hour) to coroczna akcja zainicjowana przez World Wide Fund for Nature w 2007 roku. Jest ona związana z zieloną polityką i odbywa się w ostatnią sobotę marca. tegoroczne obchody będą miały miejsce 25 marca.

Doroczna akcja Godzina dla Ziemi ma skłaniać mieszkańców naszej planety do refleksji nad zmianami klimatu oraz zwrócenie uwagi na problem nadmiernego zużycia energii. W tym dniu zarówno ludzie jak i korporacje , powinni symbolicznie na godzinę wyłączyć światła w biurach i swoich domach. Podczas akcji światła wygaszane są także na najsłynniejszych budowlach: Wieży Eiffla w Paryżu, Operze w Sydney oraz Bramie Brandenburskiej w Berlinie. W Warszawie wygaszany jest Zamek Królewski, Stadion Narodowy oraz Pałac Kultury i Nauki.

Światowy Dzień Wody 2023

Akcja Godzina dla Ziemi po raz pierwszy odbyła się w 2007 roku w Sydney angażując ponad dwa miliony ludzi. Rok później do akcji włączyło się 50 milionów osób w 370 miastach na świecie, w tym również Poznaniu i Warszawie. Obecnie w Godzinie dla Ziemi uczestniczą miliardy ludzi z ponad siedmiu tysięcy miast. Akcja Godzina dla Ziemi to największa inicjatywa społeczna na świecie.

Godzina dla Ziemi bywa krytykowana, zarówno przez korporacje jak i pojedyncze głosy, bowiem zgaszenie świateł na jedną godzinę w roku ma niewielki wpływ na  zużycie energii. World Wide Fund for Nature jako organizator akcji podkreśla jednak, że inicjatywa ma charakter symboliczny. Chodzi w niej przede wszystkim o zaakcentowanie problemu oraz zachęcenie do wspólnego dbania o środowisko.

Agencja Informacyjna, gospodarka, /NOW/ 21.03.2023