Żydowskie Motywy w Warszawie

 

11 września rusza piętnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Żydowskie Motywy.

 

W tym roku w ramach festiwalu będzie można obejrzeć ponad trzydzieści projekcji. Każda dotyczy narodu żydowskiego – od historii i tradycji tego społeczeństwa przez polityczne konfliktów po ich współczesne dzieje.

 

Do 1939 roku społeczność żydowska stanowiła znaczny odsetek obywateli w Polsce – ponad 3 000 000 osób. Przez wiele wieków rozwijał swoje dziedzictwo kulturowe na terenie naszego kraju, do czasów II wojny światowej. Stąd idea, by przypominać o historii tego narodu. Podobne festiwale odbywają się w wielu innych krajach – chociażby w Stanach Zjednoczonych, Francji, Hiszpanii, Szwecji, czy Australii.

 

W ramach tegorocznej edycji festiwalu będzie można obejrzeć, m. in.:

  • Warszawa: Miasto podzielone (Polska, 2018) z archiwalnymi obrazami Warszawy
  • Król Bibi (Izrael, 2018) o Binjaminie Netanahu
  • Outback Rabbis (Australia, 2018) o Żydach na terenie Australii

 

Projekcjom będą towarzyszyć także spotkania z autorami filmów. Oprócz tego produkcje będą rywalizować o: Grand Prix – Złotego Warszawskiego Feniksa o o nagrody dla najlepszego filmu fabularnego, dokumentalnego oraz najlepszego obrazu krótkometrażowego.

 

Festiwal potrwa do 15 września w warszawskim Kinie Muranów. Wejścia na wszystkie projekcje są bezpłatne. Organizatorem jest Stowarzyszenie Żydowskie Motywy.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna,  Kultura /KAM/ 23.08.2019

=