Materia X

 

Tajemniczo brzmiąca nazwa „Materia X” odnosi się do najnowszej wystawy tkanin, którą można ogladać w Galerii Delfiny. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną gobeliny autorstwa Anny Hlebowicz oraz Zygmunta Łukasiewicza.

 

Artyści Anna Hlebowicz i Zygmunt Łukasiewicz w swoich pracach wykorzystali zwykłe, zużyte bawełniane materiały, z które są obecne w ich codziennym życiu. Dzięki twórcom stały się one materiałem pozwalającym na nowy wyraz artystyczny. Gobeliny są pełne nowej energii, Mają nową tożsamości ukazując swoje piękno i możliwości. Szlachetne przędze lniane, bawełniane i jedwabne zostały wykorzystane w najprostszy sposób. Opowiadają o inspiracjach i fascynacjach twórców, którzy realizują unikatowe tkaniny. Tak właśnie powstaje misterium, którym jest Materia X. Na ekspozycję składa się osiem prac, cztery Anny Hlebowicz oraz cztery Zygmunta Łukasiewicza.

 

Anna Hlebowicz jest absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Swoje poszukiwania twórcze zaczęła od malarstwa. Poszukiwanie nowych wyzwań zwróciło jej uwagę na rysunek, freski oraz tkaniny artystyczne. Największą inspirację dla artystki są pejzaże rodzinnego Podlasia, gdzie jak mówi „wszystko jest uporządkowane i współgra z naturą, ma swój własny rytm”. To właśnie rytm, jako podstawowy element pejzażu, stanowi temat, który pobudza autorkę do tworzenia nowych prac. Podczas pracy twórczej Anna Hlebowicz wielokrotnie posługiwała się materiałami z odzysku, pozornie niepotrzebnymi, których pierwotna funkcja już została spełniona. Nadanie im nowej roli stało się jednym z najważniejszych celów artystycznych.

 

Zygmunt Łukasiewicz jest absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Podczas studiów w pracowni tkaniny artystycznej prof. W. Sadley’ajego wyobraźnią artysty zawładnęły kosmologia i kosmogonia. Ten przeogromny potencjał zjawisk i treści stał się dla niego inspiracją pozwalającą wyrażać swoje emocje w tkaninie unikatowej. Gobeliny artysty zachwycają minimalizmem kompozycji oraz precyzją wykonania.

 

Wystawę gobelinów „Materia X” można oglądać w Galerii Delfiny (ul. Smulikowskiego 10, lok. 2 na warszawskim Powiślu) od 8 kwietnia do 10 maja 2019 r. w godzinach: od poniedziałki, wtorki i piątki w godz. od 15.00 do 19.00, a w środy i czwartki od 15.00 do 18.00.

 

Galeria Delfiny to ważne miejsce na kulturalnej mapie stolicy. Powstała w 1999 roku na warszawskim Powiślu. Galeria gościła już przeszło 100 wystaw wybitnych artystów z Polski i zagranicy, głównie z dziedziny malarstwa, tkaniny, fotografii i rzeźby. Od samego początku swojego istnienia była miejscem, w którym świat sztuki spotykał się ze światem biznesu. W Galerii można nie tylko kontemplować sztukę, ale również dokonać zakupu wystawionych prac. Galeria jest także miejscem organizacji wydarzeń o charakterze komercyjnym, w tym wernisaży, prezentacji czy zamkniętych spotkań świata sztuki i biznesu. Galerię wspierają: City Security oraz AM Art – Media Agencja PR.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /IWK/ 05.04.2019