„Martin Eden” trafi do kin

 

„Martin Eden” to słynna powieść amerykańskiego pisarza Jacka Londona. Film pod tym samym tytułem, inspirowany bestsellerową powieścią, trafi do kin już 27 listopada 2020 roku. Włoski reżyser Pietro Marcello przeniósł akcję do Europy drugiej połowy XX wieku. W główną rolę wcielił się Luca Marinelli.

Książka Jacka Londona „Martin Eden” to powieść psychologiczna z 1909 roku. Miała już wiele adaptacji filmowych, jednak włoski reżyser Pietro Marcello przeniósł fabułę filmu nie tylko w czasie ale również w inne miejsce. Akcja filmu rozgrywa się w drugiej połowie XX wieku, w uwielbianym przez filmowców Neapolu. Pietro Marcello chciał pokazać tym uniwersalność i ponadczasowość historii bestsellerowej powieści. Odstawą intrygującej historii są klasowe napięcia, nieoczywiste uczucie oraz rodząca się świadomość i ambicja.

 Tytułowy bohater filmu „Martin Eden” wywodzi się z klasy robotniczej. Gdy poznaje młodą kobietę, Elenę, nie ma wątpliwości, że spotkał miłość od pierwszego wejrzenia. Elena pochodzi z dobrze sytuowanej przemysłowej rodziny. Myśl o ślubie powoli staje się obsesją bohatera. By dorównać swojej wybrance postanawia zdobyć wykształcenie.
Cała wiedza Martina opiera się na zdobytym dotychczas doświadczeniu i ciągłemu byciu w drodze, a nie na szkolnej edukacji. Dotychczas zamiast zdobywać wykształcenie, od najmłodszych lat pływał na statkach i imał się dorywczych zajęć. Teraz Martin pragnie zdobyć prawdziwe wykształcenie i rozpocząć karierę pisarską. Wsparcie znajduje u boku starszego lewicowego intelektualisty. To spotkanie prowadzi także do politycznego przebudzenia bohatera.

Film Pietro Marcello zdobył wiele nagród i wyróżnień, m.in. Nagroda David di Donatello za najlepszy scenariusz, nagroda Arca Cinemagiovani dla najlepszego filmu włoskiego i Puchar Volpi dla najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Nagroda Platform na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto czy nagroda za najlepszy film na Europejskim Festiwalu Filmowym w Sewilli.

Przed premierą filmu „Martin Eden” na rynku pojawi się także wznowienie bestselleru Jacka Londona. Książka będzie opatrzona filmową okładką. Będzie ją można dostać w księgarniach w całej Polsce od 16 listopada 2020 roku. Film w polskich kinach będzie miał swoją premierę 27 listopada 2020 roku. Dystrybutorem filmu jest AURORA FILMS.

Pietro Marcello  urodził się w 1976 roku w Casercie. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych. Szybko jednak zainteresował się reżyserią, początkowo próbując swoich sił w krótkim metrażu. W 2007 roku jego dokument „Crossing the Line” pokazany został w sekcji Horyzonty na weneckim festiwalu filmowym. Dwa lata później za dokument o Genui – „Paszczę wilka” otrzymał nagrody na festiwalach w Berlinie i Turynie. Film ten przyniósł mu także prestiżową nagrodę David di Donatello za najlepszy dokument. Kolejne laury – w Locarno, Monachium czy Göteborgu – przyniosła mu fabuła z 2015 roku „Piękna i utracona”.

Zwiastun filmu „Martin Eden” dostępny jest pod linkiem:

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura / now / 25.09.2020