Mariusz Kałużny

Mariusz Kałużny: UE powiesiła na drzwiach tabliczkę „Zaraz wracam”

– Mam wrażenie, że UE powiesiła na drzwiach tabliczkę „Zaraz wracam” lub „Zamknięte”. Instytucje najrzetelniej można sprawdzić podczas kryzysu. Podczas tego kryzysu UE nie zaproponowała konkretnych sensownych rozwiązań – mówi Agencji Informacyjnej poseł i Sekretarz Generalny Solidarnej Polski Mariusz Kałużny.

Agencja Informacyjna: Panie Pośle jak ocenia Pan działania rządu w sprawie epidemii koronawirusa i czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie w związku z wirusem?

Mariusz KałużnySolidarna Polska: Mamy do czynienia z sytuacją wyjątkową, która dotyczy nie tylko Polski ale całego świata. Działania polskiego rządu oceniam dobrze. W takiej sytuacji nie ma prostych rozwiązań. Na potwierdzenie mojej tezy można sięgnąć po konkretne dane jeśli chodzi o liczbę zarażonych czy zmarłych w Polsce a w innych krajach europejskich. Oczywiście w jakim kierunku to pójdzie, tego nikt nie wie. Ważne, aby zahamować działania wirusa maksymalnie i społeczeństwo mogło wrócić do normalności jak najszybciej.

Agencja Informacyjna: Czy działania Unii Europejskiej w sprawie pomocy Polsce są według Pana wystarczające? Warto przypomnieć, że w Sztokholmie od 2005 roku istnieje agenda EU która odpowiada za ocenę bieżących oraz nadchodzących zagrożeń związanych z chorobami zakaźnymi, pracuje w niej aż 290 osób!

Mariusz Kałużny: Niestety jak do tej pory Unia Europejska nie zdała egzaminu. Mam wrażenie, że UE powiesiła na drzwiach tabliczkę „Zaraz wracam” lub „Zamknięte”. Instytucje najrzetelniej można sprawdzić podczas kryzysu. Podczas tego kryzysu UE nie zaproponowała konkretnych sensownych rozwiązań. Okazało się, że każdy dba teraz tylko o swój kraj. Piewcy UE jako idealnego tworu pochowali się gdzieś w domach.

Agencja Informacyjna: Decyzją ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry setki tysięcy litrów zarekwirowanego alkoholu zostanie przeznaczonych dla szpitali oraz innych służb na potrzeby dezynfekcji.

Mariusz Kałużny: Minister Zbigniew Ziobro zareagował bardzo szybko i sprawnie. Politycy Solidarnej Polski w ramach swoich obszarów, na których działamy, cały czas starają się w tej sytuacji pomóc. Instytucje podległe Ministerstwu Sprawiedliwości szyją maseczki ochronne co nadzoruje Wiceminister Michał Wójcik. Podejmujemy też szereg decyzji, które może nie są widoczne dla wszystkich. Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba podjął konkretne decyzje co do przeznaczenia odpadów medycznych. Oczywiście bierzemy udział w kształtowaniu propozycji „Tarczy Antykryzysowej” i proponujemy swoje rozwiązania.

Agencja Informacyjna: Jak ocenia Pan wpływ epidemii na ekonomię naszego kraju? Czy bardzo odczujemy skutki tej pandemii?

Mariusz Kałużny: Tutaj trudno wyrokować jakie będzie miało to skutki ekonomiczne. Dziś wiemy, że te skutki już są. Wszystko zależy od tego ile ta epidemia będzie trwała. Już dziś wielu przedsiębiorców, ale też pracowników ma poważne problemy. Jednak tak jest na całym świecie. Wielkie korporacje też mają spore problemy. Rynki finansowe szaleją, transport i komunikacja wstrzymana, handel bardzo mocno ograniczony, produkcja również w niektórych krajach ograniczona. Jest to poważny sprawdzian dla Polski i świata. Wierzę, że my Polacy zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby skutki kryzysu były jak najmniejsze.

Agencja Informacyjna: W Sejmie IX kadencji jest Pan m.in. wiceprzewodniczącym podkomisji stałej ds. organizacji imprez sportowych o randze mistrzostw świata i Europy oraz zapewniania bezpieczeństwa podczas ich trwania. W najbliższych latach Polska ma szanse zostać gospodarzem kilku ważnych imprez.

Mariusz Kałużny: W kontekście epidemii jest dzisiaj więcej znaków zapytania niż konkretnych planów. Przypomnę, że wielka impreza jaką jest Euro 2020 została przełożona o rok. W Polsce obecnie nie odbywają się żadne zawody i turnieje. Wszystkie rozgrywki zostały wstrzymane. Być może to jak poradzimy sobie z tym kryzysem wpłynie na pewne decyzje i niektóre imprezy zostaną nam przyznanie ale dziś to wielka niewiadoma.

Agencja Informacyjna: Dlaczego zaangażował się Pan właśnie w prace właśnie tej podkomisji?

Mariusz Kałużny: W sporcie działam od wielu lat. Ostatnie cztery lata pracowałem w Centralnym Ośrodku Sportu gdzie trenują najwybitniejsi polscy sportowcy. Więc komisja sportu jest dla mnie naturalnym miejscem. Działam też w komisji kultury i środków przekazu. Oczywiście, jako Solidarna Polska wzięliśmy na siebie główny ciężar zmian wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Agencja Informacyjna: Większość społeczeństwa odbiera pozytywnie dotychczasową reformę sądownictwa. Czy możemy oczekiwać jej kompleksowej kontynuacji?

Mariusz Kałużny: Jest to jeden z najtrudniejszych w Polsce obszarów do zmiany. W Solidarnej Polsce mamy doświadczonego, silnego i bezkompromisowego lidera Zbigniewa Ziobro, który podjął drogę reformy wymiaru sprawiedliwości. Robi to z powodzeniem, mimo wielu ataków. W tym ataku środowisk mafijnych na ministra i jego rodzinę. Będziemy jednak kontynuować reformę wymiaru sprawiedliwości choćby cena była naprawdę wysoka.

Agencja Informacyjna: W Solidarnej Polsce jest Pan Sekretarzem Generalnym. Pana partia stale się rozwija i ma coraz więcej reprezentantów w parlamencie.

Mariusz Kałużny: Zgłasza się do naszej partii coraz więcej ideowych i zaangażowanych ludzi. Jesteśmy partią dość młodą z bardzo rozpoznawalnym liderem. Obecnie mamy dwudziestu parlamentarzystów i dwóch bardzo aktywnych europosłów: Beatę Kempę i Patryka Jakiego. Cały czas się rozwijamy i rozbudowujemy naszą partię. Jesteśmy otwarci na ludzi ideowych, dla których patriotyzm i wartości chrześcijańskie są priorytetem.

Agencja Informacyjna: Na zakończenie proszę powiedzieć jakie plany ma Pan na najbliższa przyszłość?

Mariusz Kałużny: W dobie koronawirusa te plany nie są wygórowane. Prywatnie to chciałbym móc z dziećmi normalnie spędzać czas na powietrzu i odwiedzić rodzinę na wsi. W pracy sejmowej chciałbym aby wszystko wróciło do normy, abyśmy mogli podejmować dalsze inicjatywy ustawodawcze, aby polepszać życie Polakom.

Agencja Informacyjna: Dziękujemy za rozmowę i życzymy dużo zdrowia dla Pana oraz całej rodziny.

Agencja Informacyjna

 

 Agencja Informacyjna,  WywiadyTomasz Małodobry, 23.03.2020 r.