Margarita Levchuk – wyjątkowy koncert Nieborowie

 

W niedzielę, 27 grudnia 2020 roku, o godzinie 16.00 w Pałacu Książąt Radziwiłłów w Nieborowie ze swoim solowym koncertem wystąpi białoruska śpiewaczka operowa Margarita Levchuk. W wydarzeniu weźmie również udział litewski pianista Justas Čeponis. Koncert transmitowany będzie online.

 

Koncert Białorusinki Margarity Levchuk przy akompaniamencie Litwina Justasa Čeponisa to wyjątkowe wydarzenie. W programie występu białoruskie i polskie kolędy, arie operowe, pieśni Stanisława Moniuszki, pieśni ludowe, a także współczesna muzyka białoruska, poświęconej wybitnym Polakom. Koncert organizowany w niedzielę 27 grudnia 2020 roku w Pałacu Książąt Radziwiłłów w Nieborowie ma symbolizować twórczą solidarności i przyjaźń narodu polskiego i białoruskiego.

Słynna białoruska śpiewaczka operowa Margarita Levchuk do 2020 roku była solistką w Narodowym Teatrze Wielkim Opery  i Baletu w Mińsku. Została jednak zwolniona za śpiewanie patriotycznych pieśni podczas antyrządowych demonstracji. Pod koniec 2020 roku Margarita Levchuk została wybrana do antyrządowego gabinetu cieni Swietlany Cichanouskiej. Artystka odpowiada tam za kulturę i dziedzictwo narodowe. Występ Margarity Levchuk dedykowany jest tym Białorusinom, którzy pokojowo demonstrują w obronie praw i wolności. Koncert poświęcony jest szczególnie tym, którzy są więzieni, bici i prześladowani.

Inicjator koncertu Maciej Radziwiłł i Fundacja Trzy Trąby, której jest założycielem, od lat wspierają Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Maciej Radziwiłł reaktywował tam Manufakturę Majoliki i zorganizował wiele wystaw poświęconych założycielom pałacu, w którym mieści się muzeum. Corocznie też na dziedzińcu pałacu dzięki jego zaangażowaniu wystawiane są znakomite, darmowe przedstawienia operowe.

Fundacja Trzy Trąby, powołana w 2017 roku,  przypomina również o filantropijnych tradycjach polskiej arystokracji. Fundacja wspiera darowiznami nie tylko Muzeum w Nieborowie, ale także Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum Narodowe w Krakowie.

Koncert Margarity Levchuk przy akompaniamencie Justasa Čeponisa transmitowany będzie w mediach społecznościowych oraz na kanale YouTube Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Link zostanie udostępniony w dniu wydarzenia, na stronie Facebooka Muzeum w Nieborowie i Arkadii:

https://www.facebook.com/MuzeumwNieborowieiArkadii, https://www.facebook.com/events/758068954806107/.

 

Margarita Levchuk, czyli Margaryta Alyaksandraўna Lyachuk, urodziła się w 1990 roku na Białorusi. Ukończyła Grigorij Shirma Brest Collage of Music na kierunku dyrygentura chóralna. W 2016 roku ukończyła Białoruską Państwową Akademię Muzyczną. Od 2012 roku jest solistką Domu Muzycznego „Classics”. W latach 2016 – 2020 była solistką w Narodowym Teatrze Wielkim Opery i Baletu w Mińsku.

Margarita Levchuk była finalistką i zdobywczynią nagród aż na dwunastu międzynarodowych konkursach muzycznych (Estonia, Rosja, Białoruś, Gruzja, Litwa, Stany Zjednoczone, Włochy, Niemcy). Śpiewaczka została finalistką projektu na kanale telewizyjnym „Rosja-K”  „Wielka Opera” w 2017 roku.

 

Margarita Levchuk występuje w przedstawieniach i koncertach na Białorusi, w Rosji, na Litwie, w Polsce, Francji i Niemczech. Gościnnie pojawia się na scenach czołowych europejskich teatrów operowych. Występowała między innymi w takich operach jak: „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusa Mozarta jako Królowa Nocy, „Rigoletto” Giuseppe Verdiego jako Gilda „Wesele Figara” Wolfganga Amadeusa Mozarta jako Barbarina, czy w „La Traviata” Giuseppe Verdiego w roli Violetty.

Margarita Levchuk odpowiada obecnie za kulturę i dziedzictwo narodowe w Narodowym Zarządzie Antykryzysowym, rządzie cieni utworzonym dla Białorusi podczas protestów w 2020 roku.

Justas Čeponis urodził się w 1992 roku na Litwie. Jest absolwentem Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris, gdzie studiował u profesora Denisa Pascala. Justas Čeponis został laureatem II nagrody VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego i Zespołów Kameralnych imienia Stasysa Vainiūnasa.

Pianista koncertuje jako solista w różnych miastach Litwy i za granicą. Justas Čeponis stale współpracuje również ze śpiewakami operowymi, bierze udział w przedstawieniach „Opery Wileńskiej” oraz akompaniuje w Litewskim Narodowym Teatrze Opery i Baletu.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /SYL/ 25.12.2020

Fot: (20+) Margarita Levchuk | Facebook