Majstersztyk chleba

 

Chleb jest artykułem spożywczym, towarem, symbolem oraz inspiracją dla artystów. Właśnie ukazała się międzynarodowa antologia „Majstersztyk chleba” poświęcona w całości temu pokarmowi.

 

„Międzynarodowa antologia „Majstersztyk chleba” to mistrzostwo formy”. – Wyjaśnia Piotr Goszczycki – redaktor książki. – „Głosem woli Autorów, Piekarzy, opowiadamy o tym, czym był i czym jest chleb. Nie da się bowiem w kilku zdaniach opowiedzieć o chlebie, który w każdym człowieku zawiera inną historię, czy też inną opowieść. Oprócz podstawowej funkcji żywieniowej pełni on także rolę tęsknoty, patriotyzmu, wiary, pracy, dobrobytu czy szacunku. Jakież to może być nasze życie, kiedy zabraknie nam chleba?”

 

W 1992 roku ukazała się książka „Okruchy chleba” była to pierwsza antologia polskiej liryki z motywem pieczywa. Był to skromnym wybór utworów, które powstały do 1962 r.

Antologia „Majstersztyk chleba”, która się teraz ukazała ma imponujący rozmiar. Na  ponad 400 stronach przedstawiono dorobek literacki 136 autorów poświęcony chlebowi.

 

 

Międzynarodowa antologia „Majstersztyk chleba” ukazała się staraniem wydawnictwa Komograf, w ramach projektu „Literacka PKP-Jazda”, którego zadaniem jest promowanie, szeroko rozumianego, pociągu do książki. W serii popularyzowana jest poezja, proza jak i wspomnienia kolejarzy czy też dokumenty.

Piotr Goszczycki to prozaik, poeta, recenzent i miłośnik podróży koleją.

Z zawodu Mistrz Piekarnictwa z ponad 20-letnią praktyką. W 2008 r. cudem uniknął śmierci w miejscu pracy. Wydał książki: „Kwartet polnych świerszczy” (2001), „Apetyt na jesień” (2003), wybór wierszy polsko – angielskich: „Oddychaliśmy za głośno” (2005), „Przed kurtyną świtu” (2007), „Chlebna podróż” (2015); prozę poetycką „Pomiędzy jutrem” (2004), reportaż: „Pierwszy milion pucybuta” (2005), listy: „Listy z Wielkopolski” (2016), Dokument: „Doba na Mazowszu” (2012). Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, Grupy Miłośników Kolei: PKP-Jazda, Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Należy do „Solidarności” oraz do grupy Totus Tuus przy parafi i pw. Św. Patryka na Warszawskim Gocławiu. Jako redaktor naczelny prowadzi Szlak Literackiej PKP-Jazdy.

 

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=g1-aRr1_Do4[/embedyt]

 

W czwartek 14 listopada 2019 roku o godz. 17.00 w Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu 87/89 w Warszawie odbędzie się promocja międzynarodowej antologii  „Majstersztyk chleba” z udziałem autorów i piekarzy. Spotkanie poprowadzi Zbigniew Milewski. Patronat nad książką objęli Związek Pisarzy i Agencja Informacyjna.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna,  Kultura /BEJ/ 14.11.2019