Wymiana licencji poetyckich w Bielsku-Białej i Czechowicach-Dziedzicach

Jednym z wydarzeń rozpoczynających kulturalny październik 2021 r. jest Festiwal Poezji Słowiańskiej, organizowany, już po raz dziewiąty, w Czechowicach–Dziedzicach i Bielsku-Białej. W tym roku, z powodu restrykcji związanych z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, będą w nim uczestniczyć głównie pisarze z Polski, w większości z Podbeskidzia i Śląska, no i oczywiście publiczność!

Poeci IX Festiwalu Poezji Słowiańskiej będą prezentować swoje wiersze w Czechowicach-Dziedzicach i Bielsku-Białej w dniach 3-5 października 2021 r.

Pierwszego dnia uczestnicy wezmą udział w krótkim spacerze po Czechowicach-Dziedzicach z Jackiem Cwetlerem kustoszem Izby Regionalnej. Wieczorem, tego samego dnia, poeci zaprezentują swoje inne aktywności, poza pisaniem wierszy.

Poniedziałek, 4 października w Bielsku-Białej goście rozpoczną od spotkań z młodzieżą w szkołach średnich: Zespole Szkół Plastycznych oraz Zespole Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych. O godz. 13.00 odbędzie się Sesja Literacka w Książnicy Beskidzkiej. Wystąpią prof. dr hab. Marian Kisiel (poeta, historyk literatury, tłumacz) i Barbara Gruszka-Zych (poetka, dziennikarka), którzy rozmawiać będą o poezji. O godz. 17.00 w Kubiszówce czyli w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz rozpoczną się „Konfrontacje poetyckie”.

We wtorek 5 października IX Festiwalu Poezji Słowiańskiej przeniesie się do Czechowic-Dziedzic. Najpierw poeci pojawią się w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej–Curie, potem o godz. 10.00 w Centrum Edukacji Ekologicznej, z Wojciechem Kassem (poetą, dyrektorem Muzeum Gałczyńskiego w Praniu) o poezji będzie rozmawiać  poetka, Agnieszka Herman. Po godzinie ich miejsca zajmą pisarze Józef Baran i Juliusz Wątroba. Rozmowę z nimi poprowadzi Ewa Niewiadomska (redaktor Polskiego Radia Katowice). O godz. 13.30 rozpocznie się Hyde Park w Miejskim Domu Kultury, a później w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

„Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 w znaczący sposób ograniczyła bezpośrednie relacje międzyludzkie. W ten sposób ujawniła jak są one ważne i potrzebne.” – Uważa Juliusz Erazm Bolek – laureat Nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO i wielokrotny uczestnik Festiwali Poezji Słowiańskiej. – „Okazuje się, że bez bezpośrednich kontaktów, wymiana myśli i „licencji poetyckich” w znaczący sposób traci na jakości. Dlatego tak ważne i cenne są inicjatywy, takie jak Festiwal Poezji Słowiańskiej, organizowany przez wspaniałego poetę Ryszarda Grajka.” – Wyjaśnia Juliusz Erazm Bolek – laureat Nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO.

W wydarzeniach IX Festiwalu Poezji Słowiańskiej będą uczestniczyć wokaliści Teatru Muzycznego Movimento oraz  zespół Retrospekcja. Festiwal odbywa się pod patronatem i wsparciem: Starosty Bielskiego, Burmistrza Czechowic-Dziedzic i Prezydenta Bielska-Białej.

Festiwal opieką medialną objęli: Agencja Informacyjna, Polskie Radio Katowice, Radio Bielsko, Gazeta Czechowicka. Głównym organizatorem Festiwalu IX Festiwalu Poezji Słowiańskiej jest Stowarzyszenie Autorów Polskich Oddział Bielsko-Bialski.

Partnerami i współorganizatorami są ośrodki kultury miast, w których odbywają się wydarzenia: Książnica Beskidzka, Miejski Dom Kultury Kino Świt Czechowice-Dziedzice, Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz i Miejska Biblioteka Publiczna Czechowice-Dziedzice. Inicjatorem i menedżerem organizowanego od 2013 roku Festiwalu Poezji Słowiańskiej jest poeta Ryszard Grajek.

Agencja Informacyjna, Kultura /DEC/ 14.09.2021

Related Post