Klient i planeta w centrum uwagi EKG

 

 

Rozważania przedstawicieli największych przedsiębiorstw i organizacji w Polsce, podczas XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, skupiły się wokół tematów związanych z gospodarką, wyznaczaniem trendów na przyszłość i obserwacjami jak będzie wyglądał świat po pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Jaki wpływ na handel i gospodarkę miała pandemia? Jakie wyciągnąć wnioski na przyszłość? Czego oczekują odbiorcy?

 

W sesji inaugurującej EKG, przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, podkreśliła, że „włączenie się w budowę gospodarki, która rozwija się bez konieczności niszczenia planety może być korzystne dla wszystkich.” Z tymi spostrzeżeniami zgodzili się w dużej mierze uczestnicy panelu ESG, podkreślając jak ważne jest szersze, również pozafinansowe spojrzenie na przedsiębiorstwa. Paneliści XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach podkreślali często jak ważne jest nadążanie za potrzebami współczesnych konsumentów, dla których zarówno czas, wygoda jak i ekologiczne aspekty zakupów stają się coraz ważniejsze.

 

Anna Grabowska – wiceprezes zarządu Żabka Polska ds. strategii konsumenckich podkreśliła, że dobra strategia ESG ( skrót od E – Środowisko (z ang. environmental), S – Społeczna odpowiedzialność (z ang. social responsibility) i G – Ład korporacyjny (z ang. corporate governance) musi być zrównoważona, traktowana jako całość i przede wszystkim zintegrowana z działalnością operacyjną, bo dopiero wtedy staje się autentyczna.

 

„ESG to dzisiejsze „musthave” biznesu.” – powiedziała Anna Grabowska – wiceprezes zarządu Żabka Polska ds. strategii konsumenckich. Według niej, nie wystarczy sama deklaracja, że przedsiębiorstwo chce podwoić sprzedaż produktów zdrowych, za tym musi iść odpowiednia oferta, produkty, które klienci będą chcieli kupować, a co w następstwie „wygeneruje’ EBITDA (zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań oprocentowanych, podatków, amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych oraz amortyzacji rzeczowych aktywów trwałych). Za deklaracją o neutralności plastikowej i zobowiązaniu, że organizacja zbierze tyle opakowań ile wprowadzi na rynek, musi iść działanie zachęcające zarówno klientów jak i franczyzobiorów do zwrotu tych materiałów. Deklaracja dążenia do neutralności klimatycznej pociąga za sobą szereg zmian, zarówno związanych z bardziej ekologicznym wyposażeniem sklepów, jak i korzystaniem z ekologicznych źródeł energii i dążeniem do elektryfikacji floty samochodów.

 

Z kolei Tomasz Suchański – prezes zarządu Żabka Polska, biorąc udział w XIII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, zabrał głos pokazując jak dla konsumenta wygląda „nowa normalność”, jak te nowe warunki rozumie Żabka Polska oraz jak ważny jest bezpośredni kontakt z klientem i reagowanie na jego potrzeby.

 

„Słowo „wygoda” zupełnie zmieniło swoje znaczenie. Obecnie wygoda polega na tym, że klient chce być traktowany indywidualnie, że cała oferta jest skierowana do niego tak, iż czuje się w centrum uwagi.” – Uważa Tomasz Suchański – prezes zarządu Żabka Polska. – „Nie da się tego zrobić inaczej jak tyko przez bezpośredni kontakt, np. poprzez aplikację taką jak Żabka. Dzięki temu wiemy o klientach bardzo dużo i jesteśmy w stanie im zaproponować rozwiązania indywidualne. Np. proponujemy piwo w momencie, kiedy ktoś ogląda mecz. Możemy komunikować się bezpośrednio z klientem, to nie jest możliwe nawet przez Facebooka.” – Wyjaśni Tomasz Suchański – prezes zarządu Żabka Polska.

 

Paneliści, uczestniczący XIII Europejskim Kongresie Gospodarczymym w Katowicach, byli zgodni co do tego, że doświadczenia pandemiczne miały ogromny wpływ na nową rzeczywistość, zarówno w obszarze zachowań konsumenckich, jak i przyspieszenia technologicznego oraz podejścia do ekologii. Pewne symptomy tych zmian były widoczne przed pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, jednak spowodowała ona ich przyspieszenie. Wygrywają teraz przedsiębiorstwa, które potrafią na te potrzeby zmian i oczekiwania klientów odpowiedzieć najszybciej.

 

Dla ludzi jedną z największych wartości stał się czas. Coraz większą wagę przykładają oni również do ekologii. Według Tomasza Suchańskiego– prezesa zarządu Żabka Polska, dobrym rozwiązaniem jest „oddanie” klientom czasu wolnego poprzez upraszczanie im życia codziennego oraz oferta, która odpowiada na ich potrzeby. Przykładem może być skoncentrowanie w formacie convenience zarówno oferty produktowej, ciepłych przekąsek jak i usług, dając możliwość załatwienia kilku spraw jednocześnie i szybko. – „Chcemy ułatwić życie naszym klientom. Zamiast czekać godzinę w restauracji, można kupić obiad w Żabce.” – Zauważa Tomasz Suchański – prezes zarządu Żabka Polska..

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /KAM/27.09.2021