„Wielki sen” Janiny Wierusz Kowalskiej

Geometria abstrakcyjna to uniwersalny język, którym posługuje się malarka Janina Wierusz Kowalska. Inspirowane światem przyrody obrazy jej autorstwa będzie można obejrzeć na wystawie „Wielki sen”.

 Janina Wierusz Kowalska tworzy własny świat. Nie dotyczy jej obowiązująca moda czy styl. Jej fascynacją są spirale, koła i wstęgi, które intrygują kształtami. Kształty te w pracach artystki sprawiają wrażenie trójwymiarowości, oglądającym wydają się wychodzić poza przestrzeń płótna.

„Jestem artystką bezkompromisową. Tworzę w zgodzie z samą sobą i wierzę w uniwersalne wartości zaszczepione na gruncie sztuki. Jestem dumna, że moje dzieła nigdy nie dały się upolitycznić – nie służyły celom, do których nie byłam przekonana. (…) Ja i moje obrazy istniejemy »poza cywilizacją«, którą się nie fascynuję i nie chcę dokumentować” – przyznaje Janina Wierusz Kowalska.

 

Kompozycje Janiny Wierusz Kowalskiej to zestawienie mocnych, kontrastowych barw, Inspiracją dla nich jest świat przyrody wraz z jego różnorodnością i harmonią. Źródła inspiracji takie jak plaster miodu, płatek śniegu czy muszla ślimaka pozwalają artystce  na twórczą swobodę.

Janina Wierusz Kowalska w swojej sztuce analizuje otaczającą ją rzeczywistość, czasem ją modeluje, ale nie upraszcza. Wysmakowane estetycznie prace są dynamiczne i emocjonalne. Charakteryzuje je czysta kompozycja podstawowych form geometrycznych. Artystka chętnie eksperymentuje ze światłem, cieniem, kolorem.

 „Obrazy, które maluję, są tylko pozornie minimalistyczne. Zawierają akurat tyle formy, ile potrzeba do uzyskania maksymalnej siły wyrazu. To permanentna walka z nadmiarem i wciąż doskonalona sztuka rezygnacji z niepotrzebnego. (…) Świat wizualny, podobnie jak muzyka, posiada swój ukryty porządek, harmonię kształtów, perspektywę, proporcje, podziały. Wszystkie istnieją w naturze, skąd przeniknęły do matematyki i sztuki. Geometria bez konieczności nazywania czegokolwiek potrafi oddać pierwotny sens tych prostych w gruncie rzeczy układów. W podobny sposób odczytuje je również ludzkie oko, które otwiera się na widok ukazanych, bliskich mu kształtów, w których intuicyjnie rozpoznaje piękno” – uważa Janina Wierusz Kowalska.

Janina Wierusz Kowalska urodziła się w 1949 roku w Częstochowie. Pochodzi z rodziny o tradycjach artystycznych, jej krewnym był malarz Alfred Jan Wierusz Kowalski. Studiowała na Wydziale Form Przemysłowych i na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (1976–1984); dyplom z malarstwa  w pracowni Tadeusza Brzozowskiego. Prowadziła autorską pomaturalną Szkołę Sztuki Wizualnej (1992–1997).Współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Tworek Amici di Tworki, którego działania zostały włączone do Światowego Programu „Schizofrenia –Otwórzcie drzwi”. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie (APATJE) z siedzibą w Paryżu. Liczne wystawy, m.in. w Buenos Aires, Brukseli, Warszawie, Krakowie i Bielsku-Białej. Prace w wielu kolekcjach prywatnych. Autorka opracowań z dziedziny historii sztuki i teorii designu. Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek, formy przestrzenne (tkanina), fotografię. Zajmuje się również projektowaniem wnętrz.

Prace Janiny Wierusz Kowalskiej będzie można zobaczyć na wystawie zatytułowanej „Wielki sen” w Muzeum im. Bolesława Biegasa przy Alejach Jerozolimskich 51 w Warszawie.

Wernisaż wystawy „Wielki Sen” Janiny Wierusz Kowalskiej odbędzie sieę 11 lutego br. o godzinie 19:00. Wystawa potrwa do 3 marca. Kuratorem wystawy jest Kama Zboralska.

Muzeum im. Bolesława Biegasa czynne w godzinach:

wtorek – 10.00-18.00,

środa, czwartek, piątek 12.00-18.00

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /now/ 01.02.2020 r.