Światowy Dzień Tygrysa

 

Naukowcy alarmują – populacja tygrysów coraz bardziej się zmniejsza. Trzy gatunki już wyginęły – balijski, jawajski i kaspijski. To samo grozi pozostałym. Światowy Dzień Tygrysa ma przypominać o zaistniałym problemie. To coroczne święto, które wypada 29 lipca.

 

Tygrys to największy drapieżnik wśród kotów. Żyje do 30 lat. Może osiągać więcej niż 300 kilogramów wagi, co nie przeszkadza mu między innymi w szybkim bieganiu. Większość tygrysów to także świetni pływacy. To co także imponuje to fakt, że może skakać nawet na odległość sześciu do metrów.

 

Według różnych statystyk aktualnie żyje jedynie około 4000 tygrysów. Liczbę ciężko określić przez brak danych z wielu krajów. To jednak zaledwie 4 proc. populacji, która jeszcze kilka dekad temu zamieszkiwała planetę. Naukowcy są zgodni – gatunek może wyginąć  przed 2020 roku.

 

Gdy człowiek chce upolować tygrysa, nazywa to sportem; gdy tygrys chce upolować człowieka, mówimy o okrucieństwie.- George Bernard Shaw, irlandzki pisarz.

 

Istnieje wiele czynników wpływających na zmniejszającą się populację tygrysów. Największym problemem są kłusownicy. Przeciwko im działa głównie organizacja WWF organizując specjalne patrole i monitorując konkretne tereny. Kłopot tworzy także wycinanie lasów, czyli niszczenie naturalnego środowiska tych zwierząt.

 

Mówi się, że tygrys to symbol Azji, bo pierwotnie zamieszkiwał większość tamtejszego terenu. Nic dziwnego zatem, że znalazł także miejsce wśród chińskich znaków zodiaku. Dotyczy osób, które urodziły się w Roku Tygrysa, czyli w latach: 1914, 1926, 1938, 1950, 1962, 1974, 1986, 1998 i 2010. Kolejne Tygrysy urodzą się w 2022 roku. Są to głównie osoby cechujące się żywiołowością, charyzmą i potrzebą prowadzenia ekscytującego życia.

 

Światowy Dzień Tygrysa jest celebrowany w wielu miastach, także w Polsce. Najczęściej w poszczególnych ZOO, gdzie organizowane są imprezy tematyczne.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /KAM/ 26.07.2019

 

Related Post