Stabat Mater – wystawa Joanny Tumiłowicz

Stabat Mater to tytuł najnowszej wystawy grafik Joanny Tumiłowicz. Kolekcja przedstawia cykl jedenastu linorytów inspirowanych arcydziełem muzyki klasycznej, Stabat Mater Karola Szymanowskiego. Prace można oglądać w Katolickim Centrum Kultury DOBRE MIEJSCE w Warszawie.

Stabat Mater (dolorosa) po łacinie oznacza Stała Matka (bolejąca) Jest to utwór dotyczący boleści Matki Boskiej po ukrzyżowaniu Chrystusa skomponowany przez wielu znamienitych kompozytorów, wśród których znalazł się również Karol Szymanowski. To właśnie jego muzyka stała się inspiracją dla Joanny Tumiłowicz.

Cykl przedstawia w kolejności sceny inspirowane librettem utworu. W grafikach artystki, obok tematu cierpienia Matki Bolejącej, powtarzalnym motywem jest wizerunek góry Giewont.

“Cykl grafik Stabat Mater powstał w 2013 roku jako zestaw wyobrażeń niesionych przez arcydzieło polskiej kultury. Muzykę Karola Szymanowskiego mam nieprzerwanie w sobie, bowiem jako śpiewaczka w Chórze Filharmonii Narodowej wielokrotnie brałam udział w wykonaniach utworu i za każdym razem byłam głęboko poruszona. Widziałam tę muzykę obrazami; surowe współbrzmienia sugerowały podróż w kierunku wsi, nawet konkretnie Podhala, więc w tle każdej grafiki można dostrzec kontur Giewonta, choć kompozytor nie czerpał bezpośrednio z Góralszczyzny. Archaizujący tekst dodawał tajemniczości.” – mówi artystka Joanna Tumiłowicz.

Joanna Tumiłowicz z wykształcenia jest matematykiem, plastykiem i muzykiem. Ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim a w 2013 roku otrzymała dyplom magisterski w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w dziedzinie grafiki warsztatowej, ilustracji i struktur wizualnych.Wokalistka w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Jej prace plastyczne to głównie grafiki wykonywane w różnych technikach: linoryt, litografia, akwaforta, akwatinta, sitodruk, sucha igła, druk komputerowy. Artystka tworzy przeważnie kompozycje figuratywne zbliżone stylistycznie do surrealizmu. Kolejne cykle grafik odwołują się do skojarzeń z muzyką, ale czerpią też szeroko z dorobku sztuki nowożytnej. Zainteresowania plastyczne artystki nie koncentrują się wyłącznie na grafice warsztatowej. Ma ona na swoim koncie np. współpracę przy projektowaniu sukni koncertowych dla Chóru Filharmonii, pracę jako redaktor graficzny i techniczny w ilustrowanym miesięczniku, projekty okładek książek i szaty graficznej. Od kilku lat wykonuje ilustrowane grafiką komputerową testy na inteligencję publikowane w prasie. Swoje prace wystawia w kraju i za granicą. Jej grafiki można znaleźć w prywatnych kolekcjach w Polsce, Rosji i Niemczech.

Wystawę Stabat Mater można zwiedzać do drugiego kwietnia 2020 roku w Katolickim Centrum Kultury DOBRE MIEJSCE w Warszawie przy ul. Dewajtis 3. Finisaż wystawy, podczas którego będzie można spotkać się z artystką, odbędzie się 29 marca o godzinie 12.30.

Katolickie Centrum Kultury Dobre Miejsce – organizator wydarzeń kulturalnych promujących wartości chrześcijańskie. Wśród podejmowanych inicjatyw znajdują się koncerty, przedstawienia teatralne, projekcje filmowe, wystawy, warsztaty artystyczne, festiwale, spotkania autorskie. Skuteczna promocja realizowana jest dzięki współpracy z mediami katolickimi, wybitnymi artystami, ośrodkami kultury, uczelniami wyższymi oraz parafiami. Wydarzenia organizowane są we własnym zapleczu lokalowym: sala widowiskowa, sala konferencyjna, galeria.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 11.03.2020