Premiera książki: “Kobiety przełomu. One nie bały się wolności”

“Kobiety przełomu. One nie bały się wolności” to książka o niezwykłych kobietach, które ukształtowały nową masową wyobraźnie Polaków. Każda z bohaterek, gwiazd wschodzących w latach 90-tych, opowiada w niej o swojej drodze do sukcesu. Autorkami książkiKatarzyna Jurkowska i Katarzyna Kościelak.

Książka Katarzyny Jurkowskiej i Katarzyny Kościelak opowiada historie kobiet, które po upadku komunizmu w 1989 r. rozpoczynają samorealizację i odnoszą sukcesy. Dla Polaków otworzył się wtedy nowy, kolorowy świat. Pojawiły się pierwsze supermarkety, a napływ nowoczesnych reklam i zachodniej rozrywki ukazał całkowicie nową rzeczywistość. W tym pełnym absurdów i paradoksów świecie kobiety musiały zacząć się odnajdować i uczyć jej zasad. Dla każdej z nich praca okazała się szansą na samorealizację.

Bohaterkami książki “Kobiety przełomu. One nie bały się wolności” są aktorki, gwiazdy sceny i sportu, a także kobiety biznesu. Swoje historie ukazały m. in. Iwona Guzowska, która jako pierwsza kobieta w Polsce rozpoczęła zawodową karierę bokserską. Katarzyna Figura, która stała się gwiazdą międzynarodowego formatu i ikoną seksu. Nina Kowalewska-Motlik kierująca wydawnictwem sprzedającym książki w milionowych nakładach. To ona wprowadziła w Polsce walentynki. Shazza, która po narodzinach disco polo stała się jego królową. Katarzyna Groniec, której karierę rozpoczęła główna rola w musicalu Metro. Janina Ochojska, która wyruszyła z pomocą humanitarną na ogarnięte wojną tereny byłej Jugosławii. Ilona Łepkowska, królowa polskich seriali, której historie wzruszają miliony Polaków.Aneta Kręglicka, Dorota Segda, Joanna Klimas,Jolanta Fraszyńska i Agnieszka Kręglicka Każda z tych kobiet to niesamowita historia, która inspirowała polki.

Spotkanie autorskie dotyczące książki “Kobiety przełomu. One nie bały się wolności” odbędzie 20 marca o godzinie 19:00 w Big Book Cafe, J. Dąbrowskiego 81 w Warszawie. W spotkaniu, poza autorkami,  uczestniczyć będą niektóre z bohaterek książki: ILONA ŁEPKOWSKA – pisarka, scenarzystka filmów i seriali, m.n. “Klan” i “M jak miłość”, JOANNA KLIMAS – pierwsza projektantka mody po transformacji ustrojowej, pierwsza dama minimalizmu, AGNIESZKA KRĘGLICKA – restauratorka, felietonistka, autorka książek i programu telewizyjnego o tematyce kulinarnej,JOLANTA FRASZYŃSKA – aktorka teatralna i filmowa. Wieczór poprowadzi AGNIESZKA SZYDŁOWSKA. Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo Znak Horyzont.

Katarzyna Jurkowska – dziennikarka, reportażystka, scenarzystka. W trakcie swojej zawodowej przygody z mediami – wydawca i realizatorka licznych telewizyjnych programów kulturalnych, rozrywkowych i publicystycznych. Dekada przełomu to dla niej wejście w dorosłość związane z przeprowadzką z rodzinnej Łodzi do stolicy. To pierwszy, jeszcze studencki, reportaż o Agnieszce Osieckiej, pisany pod okiem Krzysztofa Kąkolewskiego. We wspomnieniach z tego czasu zachowała również modne wówczas spodnie bojówki, piosenki z Metra oraz przełomowe spektakle Teatru Rozmaitości.

Katarzyna Kościelak – dziennikarka, dokumentalistka, scenarzystka. Autorka reportaży i filmów dokumentalnych. Spośród wielu wrażeń, jakie zachowała w pamięci z ostatniej dekady XX wieku, wymienia swoje debiutanckie teksty pisane na pierwszym komputerze dla tygodnika “Filipinka”, pierwszego wysłanego e-maila, a także modę – buty martensy i długie, luźne płaszcze.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 10.03.2020