Pismo marzycieli i wizjonerów

 

Na weekend, a zwłaszcza na antyhandlową niedzielę Agencja Informacyjna proponuje nowy numer kwartalnika literackiego Liry Dram. Właśnie wtedy powinien być już w EMPiKach.

W tym eklektycznym czasopiśmie będzie można przeczytać wywiad Małgosią Lebdą oraz jej wiersze z nowego tomu „Sny uckermärkerów” i kilka z nagrodzonego ubiegłorocznego „Matecznika”. Ponadto wiersze Julii Fiedorczuk z tomu „Psalmy” – laureatki nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz Wojciecha Bonowicza – nominowanego do tej nagrody.

Będzie też, co prawda, zaledwie jeden utwór Juliusza Erazma Bolka, ale za to jaki! Wystarczy powiedzieć, że wiersz nosi tytuł „Granat”…

Miłośników malarstwa z pewnością zainteresuje relacja z londyńskiej wystawy “Picasso 1932” oraz prac Józefa Brandta z warszawskiej wystawy w Muzeum Narodowowym.

Tradycyjnie, w swoje rubryce „Tworzę, więc jestem”, Malwina Von Rude, prezentuje kolejny młody malarski talent – twórczość Olgi Bukowskiej. Redakcja „LiryDram” rekomenduje prace Oli Lubczyńskiej oraz Ryszarda Paprockiego.

Kochający podróże i poszukujący inspiracji z pewnością będą zainteresowali wędrówką po Izraelu, a dokładnie po Masadzie i Górze Kuszenia, opisanej przez Marlenę Zynger.

Ponadto w 19 wydaniu „LiryDram” czytelnicy znajdą: memy Marty Frej, teksty Anny Siwek i Alicji Patey-Grabowska, artykuł Magdaleny Węgrzynowicz-Plichty o najnowszych trendach w poezji (Małgorzaty Pfisterer) i Szczęsny Wroński o twórczości Marianny Bocian. Ponadto o pierwszym od ponad czterdziestu lat remoncie części elewacji Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie oraz o niezwykłym wydawnictwie Liberatorium, w którym każda książka traktowana jest ręcznie i bardzo indywidualnie…

„Jesteśmy marzycielami, wizjonerami i miłośnikami sztuk pięknych, którzy spotkali się na łamach LiryDramu z potrzeby wymiany myśli i dla inspiracji.”- Wyjaśnia redaktorka naczelna “LiryDram” Marlena Zynger. – „Pełni szacunku do tego, co odeszło, zaciekawieni tym, co się wydarzy, bacznie obserwujemy i komentujemy zmieniającą się rzeczywistość, wciąż wierząc, iż jej centrum stanowi człowiek. Interesują nas wszelkie obszary kreacji, od sztuk plastycznych aż po muzykę, literaturę, kulturę, styl i teatr. Chętnie nawiązujemy do klasyki, akcentując wartości liryczne i dramat, powtarzając za Owidiuszem, iż „choćby wszystko zawiodło, to duch wszystko pokona”…

LiryDram tworzy zespół: Marlena Zynger (redaktor naczelna), Dariusz Bereski (teatr), Malwina de Bradé (malarstwo, rysunek, fotografia), Ares Chadzinikolau (literatura), Adam Dobrzyński (muzyka), Ewelina Gawłowska (styl), Stanisław A. Hodorowicz (literatura), Mateusz Koprowski (literatura), Robert Manowski (rysunek, grafika, film), Zbigniew Milewski (literatura), Alicja Patey-Grabowska (literatura)m Marek Raczkowski (rysunek, satyra) Magdalena Węgrzynowicz-Plichta (literatura), Magdalena Woźniak (sztuka), Hanka Wójciak (muzyka), Anna Skowrońska (grafik).

 

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, Kultura /BEJ/, 11.07.2018