TVP wygrywa mundial

 

Telewizja Polska zarabia na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej i powiększa swoją widownię. Po raz pierwszy od 16 lat telewizja publiczna zanotowała wzrost widowni wśród wszystkich widzów w każdym wieku.

Wszystkie przychody związane z Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w Rosji uzyskane przez Telewizję Polską wyniosły ponad 77 mln zł. To dwa razy więcej niż na poprzednich mundialach w 2010 i 2014 r.. Wynikom Telewizji Polskiej nie zaszkodziła nawet bardzo słaba gra drużyny Adama Nawałki.

– Odpadnięcie reprezentacji Polski z Mistrzostw Świata w Rosji już po fazie grupowej nie wpłynęło negatywnie na przychody TVP z tej imprezy. Przychody ze sprzedaży czasu reklamowego wzrosły od tego czasu do 54,027 mln zł, a wpływy ze sponsoringu do 10,488 mln zł, ze źródeł online do 2,899 mln zł, co daje sumę 67,577 mln zł. Wliczając w to ponad 6,5 mln zł prognozowanych przychodów ze stref kibica oraz 3,543 mln zł związanych z reemisją kanału TVP 4K oraz TVP Sport poza TVP, Telewizja Polska zarobiła na Mundialu w Rosji ponad 77 mln zł, czyli dwa razy więcej niż na poprzednich mundialach w 2010 i 2014 r.” – powiedział Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski podczas konferencji prasowej.

Sukces TVP to jednak nie tylko pieniądze. Po raz pierwszy od 16 lat TVP zanotowała wzrost udziałów widowni we wszystkich grupach wiekowych.

– Chodzi tutaj zarówno o dane dotyczące poszczególnych kanałów, jak i całej grupy. Wszystkie kanały Telewizji Polskiej osiągnęły w I półroczu 2018 r. najwyższe wzrosty oglądalności wśród głównych kanałów telewizyjnych w porównaniu do I połowy 2017 r. – TVP1 +2,5%, a TVP2 + 4,8%, przy ujemnym bilansie Polsatu – 6,6% oraz TVN – 4,7%. Wzrósł także w stosunku do I półrocza 2017 r. udział w widowni TVP1 – z 10,1% do 10,4% oraz TVP2 – z 7,8% do 8,2%” – mówił Jacek Kurski.

Telewizja Polska to największa stacja telewizja w Polsce, co potwierdził 3% wzrost oglądalności (udziały SHR), przy spadkach stacji komercyjnych.

Wynika to z pomiarów Nielsen Audeince Measurement, kwestionowanych zresztą przez prezesa Jacka Kurskiego.  Według prezesa firma Nielsen od dawna systematycznie zaniża wyniki telewizji publicznej promując stacje komercyjne.

– My twierdzimy, że oglądalność Telewizji Polskiej jest wyższa o co najmniej 10 procent niż ta, którą wykazuje Nielsen – twierdzi Prezes Jacek Kurski.

 

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, Gospodarka /MAN/ 11.07.2018