Odszedł Dariusz Węcławski

 

W poniedziałek, 13 lutego 2023 r., odszedł Dariusz Węcławskipoeta, eseista, animator kultury, wiceprezes Związku Literatów na Mazowszu z siedzibą w Ciechanowie. Był zaangażowany w sprawę wojny na Ukrainie. W 2022 r. ukazała się jego książkaCiechanów Ukrainie”.

 

Dariusz Węcławski wydał cztery książki poetyckie: „Moje tam” (Warszawa, 1999), „…zasuszone róże ożywają na końcu świata…” (Ciechanów, 2003), „Droga” (Ciechanów, 2008) i „Wiersze straszne i przerażające” (Ciechanów, 2014). W 2022 r. ukazały się dwie jego książki prozą: „Ciechanów Ukrainie” (Oficyna ZLM, Ciechanów 2022) i „Ćwierćwiecze Parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie 1966-2021” (wraz z ks. Janem Jóźwiakiem). Obydwie opublikowała Oficyna Związku Literatów na Mazowszu. Wiersze Dariusza Węcławskiego zostały przetłumaczone na język albański, hebrajski, angielski, publikowano w regionalnych i lokalnych czasopismach oraz almanachach.

 

Dariusz Węcławski pisał wiele recenzji do tomików poezji a także spektakle Witkacego (publikowanych w „Dzienniku Teatralnym”, „e-teatr” i prasie lokalnej). Był współautorem i wydawcą tomu „Płomyki Pamięci” (2011), wydawcą i współautorem czterech tomików poezji osób chorych na stwardnienie rozsiane i ich przyjaciół: „W alejach Viteraju” (2004), „Zielone aleje nadziei” (2009), „Aleja życia” (2010) oraz „Czwarta Aleja czyli nasz Hyde Park”.

 

Dariusz Węcławski był twórcą i organizatorem cyklicznych wydarzenie „Dąbkowskie Wieczory Poezji” (ponad 40 edycji w zabytkowym dworku Doberskich w Dąbku). Juror wielu konkursów literackich. Uhonorowany m.in. Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2016) oraz „Medalem za Zasługi dla Ciechanowa” (2017).

 

Dariusz Węcławski był nie tylko ciepłym, serdecznym kolegą oraz bardzo zdolnym pisarzem.” – Wspomina Teresa Kaczorowska – Prezes Związku Literatów na Mazowszu. „Dariusz Węcławski zmarł nagle, poniedziałek, 13 lutego 2023 r., w szpitalu w Ciechanowie. Miał niespełna 52 lata. Urodził się w 1971 r. w Działdowie, pochodził z Iłowa, ale przez większość życia mieszkał w Ciechanowie. Dla środowiska literackiego jest to bolesna strata.” – Uważa Teresa Kaczorowska – Prezes Związku Literatów na Mazowszu.

 

„Jako pisarze przyjęliśmy śmierć Dariusza Węcławskiego z wielkim smutkiem i niedowierzaniem. To ogromny dla nas cios.” – Wyjaśnia Teresa Kaczorowska – Prezes Związku Literatów na Mazowszu. – „Dariusz Węcławski był bardzo zaangażowany w działalność Związku Literatów na Mazowszu. Ostatnio spotykaliśmy się częściej niż zwykle, gdyż przygotowywaliśmy się na obchody Srebrnego Jubileuszu naszego stowarzyszenia. Przedsięwzięcia na tę okoliczność planowaliśmy razem na jeszcze ostatnim posiedzeniu Zarządu 29 stycznia 2023 r. Jego odejście jest wielką stratą i dla nas literatów, i dla całej kultury polskiej.” – Wspomina Teresa Kaczorowska – Prezes Związku Literatów na Mazowszu.

 

Agencja Informacyjna, Kultura, 13.02.2023