Ks. Tomasz Jan Chlebowski i jego Meksyk

 

Misjonarz i wędrowiec ks. Tomasz Jan Chlebowski w trakcie podróży i pobytu w Meksyku napisał książkę „Drogi i bezdroża Meksyku”. W 2020 roku opublikowało ją Wydawnictwo Bernardium w Pelplinie.

„Meksyku się nie opisuje – w Meksyk się wierzy, z namiętnością i pasją…” – Twierdził meksykański pisarz Carlos Fuentes. I miał rację. Ks. Tomasz Jan Chlebowski wspomina, że jest zapalonym podróżnikiem. Bywał w wielu miejscach na świecie, jednak żadne nie urzekło go tak, jak Meksyk. Pojechał do Meksyku i został tam na dwa lata. „Od pierwszego momentu, kiedy uczyniłem pierwszy krok na ziemi meksykańskiej, zakochałem się w tym kraju. Zakochanie rodzi chęć najgłębszego poznania danej rzeczywistości.” – Wyznał ks. Tomasz Jan Chlebowski w Poranku rozgłośni katolickich „Siódma9”.

Książkę „Drogi i bezdroża Meksyku” cechują piękne, ciekawe, opisy przyrody oraz refleksje na temat stosunku misjonarza do tego kraju. Wyczuwa się, że ks. Tomasz Jan Chlebowski poczuł się w Meksyku jak u siebie w domu, że ten kraj stał się dla niego nową ojczyzną.  „Od chwili mojego pierwszego kroku na ziemi meksykańskiej ta książka pisała się we mnie sama. Wejście w fascynujący, barwny świat i zanurzenie się w nim bez reszty, spowodowały we mnie chęć podzielenia się moim przeżywaniem rzeczywistości Meksyku z innymi. Tak naprawdę, choć w tytule jest Meksyk i scenerią jest ta piękna ziemia, to książka o nas samych, o pięknie człowieka i świata.” – Opowiada ks. Tomasz Jan Chlebowski w rozmowie z Piotrem Stróżykiem z „Głosu Słupcy”.

Co było powodem chęci pozostania misjonarza w Meksyku na stałe?  „(…) fascynacja tym zakątkiem świata, w którym poczułem się jak u siebie. Odbyłem wiele podróży do różnych miejsc na świecie, każde ma swój urok i zapach, ale właśnie Meksyk bardzo dotknął mojego serca. Dlaczego? Nie wiem. Po prostu, tak się stało.” Dodaje ks. Tomasz Jan Chlebowski.

„Drogi i bezdroża Meksyku” to kolejna z książek, które napisał ks. Tomasz Jan Chlebowski. Ta jednak jest wyjątkowa. Autor pisał ją najdłużej i włożył tam siebie samego, swoją wrażliwość i widzenie pewnych spraw. „Sam proces powstawania książki był dość długi. Pisanie również. Tej książki nie pisałem ciągiem. Trwało to wiele lat. Pewne treści muszą dojrzewać w nas, by wydały owoc.” – Podsumował ks. Tomasz Jan Chlebowski.

Książka „Drogi i bezdroża Meksyku” ma ciekawą konstrukcję. Może wydawać się, że stanowi luźny zbiór poszczególnych rozdziałów, które się w zasadzie nie wiążą, stanowi pełną całość. Ks. Tomasz Jan Chlebowski zaznacza w książce charakter meksykańskiego społeczeństwa, aspekty kultury, kontekst polityczny i demograficzny, a także religijny. W Meksyku statystycznie jest aż 80 proc. katolików. „Wiary także nie można porównywać. Zarówno pojedynczego człowieka, jak i jakiejś większej zbiorowości. Też dlatego, że… nie da się jej zważyć ani zmierzyć, to przecież rzeczywistość duchowa. Zresztą, po co porównywać?” – Zastanawia się ks. Tomasz Jan Chlebowski.

Publikacje przyjemnie urozmaicają liczne zdjęcia zrobione przez autora, które dają namacalne wyobrażenie o Meksyku i jego strukturze. Ks. Tomasz Jan Chlebowski podsumowuje swoją książkę słowami: „To piękny kraj, w którym jest więcej dobra i piękna niż zła i brzydoty. Tylko zło jest bardziej krzykliwe, a dobro ukrywa się w małych chwilach, które łatwo przeoczyć. W „Drogach i bezdrożach Meksyku” chciałem zaprosić wszystkich do dostrzegania tego dobra, a nie delektowania się sensacją zła, choć przecież jego problemu nie pomijam w mojej książce.”

Ks. doktor Tomasz Jan Chlebowski urodził się 1 stycznia 1974 roku w Słupcy. To   prezbiter, misjonarz, teolog, podróżnik, poeta, pisarz. Pełnił posługę wikariusza w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Koninie oraz w parafii  świętego Maksymiliana we Włocławku. W 1999 roku przyjął święcenia kapłańskie diecezji włocławskiej. Doktor teologii ekumenicznej oraz komunikacji społecznej i medialnej. Współpracował z warszawskim archidiecezjalnym „Radiem Józef”.

Ks. Tomasz Jan Chlebowski jest autorem artykułów, felietonów, książek oraz wierszy. Członek Związku Pisarzy Katolickich. Opublikował między innymi takie książki jak: „Ekumenizm duchowy w nauczaniu papieża Jana Pawła II” (Lublin 2006), „Horyzonty spotkań Ryszarda Kapuścińskiego” (Warszawa 2015), „Orizzonti che si incontrano. L’incontro nelle opere di Ryszard Kapuściński” (Bologna 2012), „Nieobojętność” (Warszawa 2003), „Czekanie na wiosnę” (Łódź 2004), album „Moja Pierwsza Komunia Święta” (Warszawa 2004) i ostatnio „Drogi i bezdroża Meksyku” (Peplin 2000).

Wiersze ks. Tomasza Jana Chlebowskiego były przedstawiane m. in. na antenie I programu Polskiego Radia. Co ciekawe, zostały zostały zapisane w języku Braile’a. Ks. Tomasz Jan Chlebowski przez parę lat pisał swoje dzienniki oraz prowadził codzienny blog z rozważaniami Ewangelii. Postać księdza została ujęta w słowniku osób duchownych piszących poezję Poeci Pańskiej Winnicy (Warszawa 2004).

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /SYL/ 17.12.2020

Źródło foto: Facebook