106. rocznica urodzin Edith Piaf

Édith Giovanna Gassion znana jest bardziej jako Edith Piaf. Jedna z najwybitniejszych artystek XX wieku uważana jest do dziś za ikonę francuskiej piosenki. 19 grudnia 2021 roku mija 106 lat od narodzin gwiazdy.

Edith Piaf urodziła się 19 grudnia 1915 w Paryżu jako Édith Giovanna Gassion, córka Louisa Alphonse Gassiona, pracownika cyrku, oraz Annette Maillard, śpiewaczki o pseudonimie artystycznym Line Marsa. Po porzuceniu przez matkę mała Edith zamieszkała z babką, właścicielką domu publicznego. Talent do śpiewania artystka odkryła w sobie w wieku lat piętnastu. Po pięciu latach śpiewania, w 1935 roku została zauważona, a jej impresario został Louis Leplee. Karierę Edith Piaf rozpoczęła w kabarecie „Le Gerny’s” jako „La Môme Piaf” – mały wróbelek. Pseudonim ten stał się wkrótce rozpoznawalny i do dziś znany miłośnikom talentu piosenkarki.

W trakcie wojny Edith Piaf występowała w różnych lokalach. Podjęła także współpracę z francuskim ruchem oporu. Jej znakiem rozpoznawczym był dramatyzm, a także niezwykła ekspresja. Wykonywane przez nią piosenki były tworzone specjalnie dla niej, dostosowane do jej chropowatego głosu.

Edith Piaf odnosiła sukcesy nie tylko w rodzimej Francji i Europie. Jej talent doceniano także w Stanach Zjednoczonych. Obecnie fenomen artystki jest porównywany do fenomenu Elvisa Presleya, a sama artystka uważana za jego żeński odpowiednik. Jej legendę, poza ogromnym talentem, tworzyło także pochodzenie, a także liczne romanse. Edith Piaf była dwukrotnie zamężna z Jacquesem Pillsem oraz z Theophanisem Lamboukasem. Romansowała także z żonatym Marcelem Cerdanem, mistrzem świata w boksie.

Edith Piaf postrzegano jako dziewczynę, która przyszła na świat na paryskiej ulicy, co jeszcze bardziej urzekało jej fanów. Kiedy artystka dotarła na szczyt, zajęła się promowaniem innych młodych piosenkarzy. Pomogła w karierze artystów takich jak Gilbert Becaud, Charles Aznavour czy Yves Montand, z którym również miała kilkuletni romans.

Edith Piaf zmarła 10 października 1963 roku w Grasse. Przyczyna śmierci była choroba nowotworowa wątroby, na którą artystka cierpiała przez dłuższy czas. Pochowano ja na cmentarzu Pere Lachaise, gdzie żegnało ja 40 000 ludzi. W 1977 roku w Paryżu, przy ulicy Crespin du Gast nr 5, powstało muzeum Edith Piaf. W 2007 roku, w oparciu o życie artystki, powstał film “Niczego nie żałuję” z Marion Cotillard w roli Edith Piaf.

Agencja Informacyjna

Agencja InformacyjnaKultura / NOW/18.12.2020