KIG apeluje o otwarcie klubów fitness i siłowni

 

Sport to zdrowie. To powiedzenie zna każdy. Niestety epidemia COVID-19 uderzyła między innymi w branżę sportowo – rekreacyjną. Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski zaapelował do Premiera Mateusza Morawieckiego o złagodzenie restrykcji i ponowne otwarcie klubów fitness oraz siłowni.

Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski wystosował do Premiera Mateusza Morawieckiego list otwarty, w którym wyraża zastrzeżenia co do zamknięcia branży sportowo-rekreacyjnej, w tym klubów fitness. Andrzej Arendarski zaznaczył, że „restrykcje uderzają w podstawy polskich przedsiębiorstw, stawiają pod znakiem zapytania ich przyszłość i powodują spadek dochodów wielu rodzin. To, co można zamrozić jedną decyzją, trudno będzie odbudować.”

Można mieć uwagi do zamknięcia sektora fitness z dwóch powodów. Pierwszy to aspekt gospodarczy, czyli restrykcje obejmujące setki firm, a także setki tysięcy zatrudnionych w branży i kooperujących z nią. Drugi to aspekt zdrowotny.

Dbałość o zdrowie jest szczególnie ważne w czasie pandemii. A jak ogólnie wiadomo ruch to zdrowie. Aktywność fizyczna to naturalny suplement usprawniający funkcjonowanie mózgu. A regularne treningi to przepis na długie życie. Sport uwalnia w organizmie endorfiny, zwane hormonami szczęścia. Ćwiczenia pozwalają podnieść odporność organizmu i ma fundamentalne znaczenie w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Regularnie trenując wzmacniamy mięśnie i stawy, dzięki czemu możemy cieszyć się sprawnością przez długie lata. A zamykając kluby fitness i siłownie utrudnia się możliwości zdrowych treningów.

Andrzej Arendarski w apelu do Premiera Mateusza Morawieckiego podkreśla, że nowoczesne obiekty sportowe, wielkopowierzchniowe kluby fitness czy siłownie, są miejscami bezpiecznymi.  Przytacza też analizy. W liście czytamy: „Z długoterminowego badania przeprowadzonego na amerykańskim rynku przez firmę MXM wynika, że na 49.200.000 wejść w niemal 3.000 klubów odnotowano jedynie 0,0023 proc. zakażeń. Oznacza to, że na 42.700 odwiedzin przypadała jedna osoba zakażona.” Logiczne jest też, że łatwiej zarazić się w środkach transportu publicznego oraz w sklepach. Z siłowni nie korzystają bowiem osoby chore, osłabione, z gorączką. Andrzej Arendarski zaznacza, że dodatkowo, kluby fitness po pierwszej fali pandemii uruchomiono w reżimie sanitarnym, były ustalone limity wejść, częsta dezynfekcja, odległości między stanowiskami treningowymi. Co ważne obiekty sportowe mają również bardzo wydajną wentylację, która redukuje obecność wirusa w powietrzu. A jednak z powodu pandemii około 1 miliona osób przestało korzystać z klubów fitness, mimo ich ponownego otwarcia w czerwcu. A długotrwały brak ruchu odbija się na zdrowiu fizycznym i psychicznym. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że z powodu braku aktywności, tracimy na skutek nieobecności pracowniczych kilkadziesiąt tysięcy dni aktywności zawodowej w ciągu jednego roku. A wysportowany pracownik to lepszy i wydajniejszy pracownik.

Andrzej Arendarski wyrażając uznanie dla wysiłków rządu, zmierzających do wypracowania rozwiązań przynajmniej częściowo rekompensujących dochody utracone przez branżę sportowo-rekreacyjną, jednocześnie apeluje do Premiera Mateusza Morawieckiego by raz jeszcze pochylił się nad restrykcjami branży sportowo-rekreacyjnej. „Każdy tydzień zamknięcia branży sportowej, która generuje rocznie około 2 proc. PKB, to ogromne straty dla firm i dla pracowników tej branży, straty dla przeważającej większości pozostałych pracodawców, a także wymierne szkody dla zdrowia Polaków.” pisze Andrzej Arendarski.

Doktor Andrzej Arendarski jest współzałożycielem i prezesem Krajowej Izby Gospodarczej od chwili jej powstania. Pod jego kierownictwem Krajowa Izba Gospodarcza zdobyła autorytet.  W 1992 roku Andrzej Arendarski został powołany na stanowisko Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą w rządzie Hanny Suchockiej. Był posłem na Sejm X i I kadencji. Jest uznawanym ekspertem ekonomicznym i działaczem gospodarczym. Andrzej Arendarski został uhonorowany wieloma odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi, w tym Krzyżem Komandorskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Uśmiechu.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /SYL/ 9.12.2020