Kamil Sipowicz kończy 70 lat

 

Kamil Sipowicz to polski pisarz, poeta, historyk filozofii, dziennikarz oraz malarz i rzeźbiarz. Autor tekstów piosenek oraz wieloletni współpracownik grupy muzycznej Maanam. Jest członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. 23 lipca Kamil Sipowicz kończy 70 lat.

Kamil Piotr Sipowicz urodził się 23 lipca 1953 roku w Otwocku. W 1979 roku uzyskał tytuł magistra na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W kolejnych latach realizował studia doktoranckie na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium oraz na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim. Jako dziennikarz pisywał dla gazet takich jak Polityka, Przekrój, Gazeta Wyborcza, Playboy, Philosophia Christianae, Życie i Myśl, ExLibris oraz dla magazynów muzycznych Jazz, Jazz Forum oraz Tylko Rock. W latach 1999 – 2000 był redaktorem naczelnym  tygodnika MAX. Jest autorem ośmiu książek oraz siedmiu tomików poezji.

Alicja Majewska kończy 75 lat

Plastyczną aktywność artystyczną Kamil Sipowicz rozpoczął w latach 70. XX wieku. Jest rzeźbiarzem, który tworzy głownie w metalu i drewnie. Zajmuje się grafiką komputerową  i malarstwem, posługując się techniką akrylu i gwaszu. Jest autorem cyklu obrazów Arki Przymierza, Bogowie i Archetypy oraz cyklu rzeźb Totemy. Swoje prace Kamil Sipowicz wystawiał m.in. w Berlinie, Monachium, Warszawie, Krakowie, Bielsku-Białej oraz w Stanach Zjednoczonych m.in. w Miami.

W 1975 roku rozpoczął współpracę z zespołem Maanam, w którym był plastykiem, autorem tekstów, a także wydawcą. W 1996 roku zarejestrował znak słowno-graficzny „Maanam” w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej. W roku 1991 Kamil Sipowicz założył wytwórnię fonograficzna Kamiling Co., a obecnie Kamiling Publishing. Firma zajmuje się dziedzictwem zespołu Maanam oraz jego wokalistki Kory. Prywatnie związany był z Korą Jackowską, która poślubił w 2013 roku po ponad 40latach związku. Para doczekała się syna Szymona. Po śmierci żony w 2018 roku Kamil Sipowicz zajął się m.in. sprawami związanymi z upamiętnieniem żony, m.in. odsłonił neon „Miłość to wieczna tęsknota” na warszawskich Bielanach oraz mural z wizerunkiem artystki na tyłach pałacu Branickich w Warszawie.

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 22.07.2023

Foto autorstwa Kotoviski photographed by Henryk Kotowski – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4929644