Kalina Jędrusik – „Bo we mnie jest seks”

 

Film „Bo we mnie jest seks” w reżyserii Katarzyny Klimkiewicz to opowieść o Kalinie Jędrusik – wielkiej gwieździe filmu z okresu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Premiera filmu przewidziana jest jeszcze w 2021 roku.

Kalina Jędrusik była piękną i utalentowaną aktorką. Już za życia stała się symbolem niezależności, nie tylko dla kobiet. Słynęła ze skandali. Legendy mówią, że kąpała się w szampanie, a gości przyjmowała w negliżu. Rozkochiwała w sobie mężczyzn. Kalina Jędrusik, choć na co dzień używała wulgaryzmów, znana była z wielkiej inteligencji. Nikt nie mógł się jej oprzeć i zawsze mogła liczyć na wsparcie innych osób.

Film „Bo we mnie jest seks” przedstawia rok z życia Kaliny Jędrusik. W dużej mierze jest to film muzyczny, bogaty w piosenki wykonywane przez Kalinę Jędrusik w „Kabarecie Starszych Panów”. Akcja filmu „Bo we mnie jest seks” zaczyna się w 1963 roku. Wówczas Kalina Jędrusik jest już prawdziwą gwiazdą. Aktorka jest także szczęśliwą żoną Stanisława Dygata. Jednocześnie ma romans z młodym piosenkarzem. Co ciekawe, jej mąż całkowicie akceptuje ów związek. Jednak jej specyficzny styl życia wielu razi i oburza. Wydaje się licznym osobom niemoralny i skandaliczny. Po występie na święcie Barbórki Kalina Jędrusik dowiaduje się, że krzyż, który uwidoczniła na dekolcie, zbulwersował ówczesne komunistyczne władze w Polsce. W efekcie aktorka otrzymuje zakaz występów telewizyjnych. To sławetne odsunięcie ma też drugie oblicze. To oblicze zemsty dokonanej przez wysokiego rangą urzędnika za nieodwzajemnione uczucie…

Początkowo film o Kalinie Jędrusik miał mieć tytuł „Jesienna dziewczyna”. Finalnie produkcja ma tytuł „Bo we mnie jest seks”. Nazwa nawiązuje do piosenki, którą Kalina Jędrusik śpiewała w w programie Telewizji Polskiej „Kabaret Starszych Panów”. W postać Kaliny Jędrusik wcieliła się Maria Dębska aktorka znana między innymi z takich filmów jak: „Zabawa, zabawa” i „Moje córki krowy” w reżyserii Kingi Dębskiej oraz „Cicha noc” – reżyseria Piotr Domalewski, „Piłsudski” – reżyser Michał Rosa czy „Czarny mercedes” w reżyserii Janusza Majewskiego.

Film „Bo we mnie jest seks” reżyseruje Katarzyna Klimkiewicz (seriale „Czas honoru” czy „Pierwsza miłość”). Obok Kaliny Jędrusik w obrazie pojawią się takie postaci jak jej mąż – Stanisław Dygat – wybitny polski pisarz – w tej roli Leszek Lichota, Jeremi Przybora (aktor, autor piosenek, współtwórca telewizyjnego Kabaretu Starszych Panów), którego zagrał Rafał Rutkowski, Kazimierz Kutz (reżyser, scenarzysta, publicysta i pisarz) – w jego postać wcielił się Tomasz Ziętek, Tadeusz Konwicki (prozaik, scenarzysta i reżyser) – w tej roli Paweł Tomaszewski czy Jerzy Wasowski (dziennikarz, kompozytor, reżyser, współtwórca telewizyjnego Kabaretu Starszych Panów), którego gra Dariusz Basiński z kabaretu „Mumio”. W roli przyjaciela domu i ogromnego wsparcia Kaliny wystąpił wokalista – Krzysztof Zalewski.

Scenariusz filmu „Bo we mnie jest seks” powstał dzięki Katarzynie Klimkiewicz i Patrycji Mnich. Zdjęcia – Weronika Bilska. Za scenografią stoi Wojciech Żogała. Za kostiumy odpowiada Anna Imiela – Szcześniak. Muzyka – Radosław Łuka. Dźwiękiem zajął się Robert Czyżewicz i Maciej Pawłowski. Montaż – Ireneusz Grzyb. Charakteryzacja – Ewa Kowalewska i Janusz Kaleja. Dystrybucją zajął się Next Film. Producenci to: RE Studio, Renata Czarnkowska – Listoś, Maria Gołoś. Cały film zrealizowano w Warszawie. Premiera filmu „Bo we mnie jest seks” planowana jest  2021 roku.

Kalina Jędrusik urodziła się 5 lutego 1930 roku w Gnaszynie koło Częstochowy. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Aktorskiej w Krakowie. W tym samym czasie zadebiutowała w gdańskim Teatrze Wybrzeże. W połowie lat pięćdziesiątych XX wieku występowała w Teatrze Narodowym, później w Teatrze Współczesnym, a finalnie w Teatrze Komedia. Na początku lat siedemdziesiątych XX wieku występowała na deskach Teatru Rozmaitości w Warszawie. W 1985 roku została aktorką Teatru Polskiego, gdzie grała aż do swojej śmierci.

Kalina Jędrusik zagrała w wielu filmach, zasłynęła rolami w takich filmach, jak między innymi: , „Dziewczęta z Nowolipek”, „Niewinni czarodzieje”, „Lalka”. „Podwójne życie Weroniki”, „Ewa chce spać”, „Ziemia obiecana”. Ważnym elementem życia i kariery Kaliny Jędrusik były jej udział w legendarnym „Kabarecie Starszych Panów”. Występowała też w duecie z Violettą Villas w Stanach Zjednoczonych..

Kalina Jędrusik w końcu lat pięćdziesiątych XX wieku związała się ze Stanisławem Dygatem. Nie mieli dzieci. Aktorka szczególnym uczuciem darzyła zwierzęta, zwłaszcza koty, na których sierść była uczulona. Kalina Jędrusik odeszła przedwcześnie. Ciało aktorki znaleziono 7 sierpnia 1991. Przyczyną zgonu była reakcja alergiczna na kocią sierść. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /SYL/ 19.01.2021