Finaliści programu MIT Enterprise Forum CEE

 

Niekonwencjonalne rozwiązania, nowoczesne technologie oraz ogromna determinacja zadecydowały o ich wygranej.

 

Podczas finału edycji akceleratora MIT Enterprise Forum CEE wyłoniono 5 podmiotów technologicznych – AmorphisPharma Development, Cyberstudio, Hashiona, Minte.ai, Revdebug. Nagrodą dla zwycięzców jest udział w tygodniowym Bootcampie w Bostonie.  W kolebce technologicznych innowacji, w otoczeniu aniołów biznesu i potencjalnych inwestorów z ekosystemu skupionych wokół MIT, przedsiębiorcy zaprezentują swoje rozwiązania.

 

Akceleracja w MIT Enterprise Forum CEE już od przeszło 5 lat realizowana jest pod patronatem, znanego na całym świecie, ośrodka naukowego i amerykańskiej kuźni unicorn-ów – Massachussets Institute of Technology (MIT).

To właśnie tam można doszukać się technologicznych „perełek”, które z czasem wyrastają na potężne organizacje.

 

W Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej rynek startupowy stale dynamicznie się rozwija.

Potwierdza to liczba nadesłanych aplikacji do akceleratora MIT Enterprise Forum CEE. Do edycji jesienią 2020 r. zgłosiło się aż ponad 250 startupów z całego świata. Aby dostać się do programu kandydaci uczestniczyli kilkuetapowym procesie selekcji, w ramach którego odbyli szereg spotkań, wywiadów i rozmów z partnerami, zespołem MIT Enterprise Forum CEE oraz niezależnymi sędziami.

Na początku listopada 2020 r.  akcelerację rozpoczęło 11 innowacyjnych, ambitnych i mierzących bardzo wysoko startupów.

Przez dwa miesiące intensywnie pracowali nad rozwojem swojego biznesu przy wsparciu polskich i międzynarodowych mentorów. Uzyskali dostęp do unikatowego know-how, a także zaplecza technicznego i technologicznego partnerów programu.

„Pomimo trudnej sytuacji na rynku, nasz zespół bardzo intensywnie pracował. Wszystko po to, by dać szanse kolejnym, kreatywnym przedsiębiorcom na lepszy start ich biznesu, w szczególności w tak nieprzewidywalnych czasach.” – Wyjaśnia Łukasz Owczarek, Head of Acceleration MIT Enterprise Forum CEE. – „Zmiana trybu pracy na online kilka miesięcy temu, realizacja szkoleń również w tej formule, pokazały nam, że nie ma żadnych ograniczeń. Jesteśmy w stanie zrobić nawet więcej, by osiągnąć zamierzony cel.”Opowiada Łukasz Owczarek, Head of Acceleration MIT Enterprise Forum CEE.

 

Finał programu MIT Enterprise Forum CEE odbył się w formule zdalnej 20 stycznia 2021 r.

W trakcie DemoDay, 11 najlepszych przedsiębiorców zaprezentowało swoje umiejętności przed ponad 200, gośćmi. Tego dnia też wyłonionych zostało pięciu finalistów, którzy w nagrodę otrzymali bilety na tygodniowy Bootcamp w Bostonie.

 

Lista zwycięzców:

 

Amorphis Pharma Development to organizacja opracowująca ulepszone generycznie leki amorficzne, które staną się łatwiej dostępne dla pacjentów.

Będą też skuteczniejsze, mniej toksyczne dla organizmu i tańsze.

CyberStudio jest dostawcą wyselekcjonowanych rozwiązań z obszaru bezpieczeństwa IT.

Zapewnia ochronę organizacji przed cyber-zagrożeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi 24/7, przez cały rok.

Hashiona to aplikacja, wirtualna klinika, która pomaga pacjentom zmagającym się z chorobą Hashimoto i niedoczynnością tarczycy w polepszeniu jakości życia.

Minte.ai to inteligentne oprogramowanie B2B dla towarzystw ubezpieczeniowych, pozwalające skrócić czas i obniżyć koszt likwidacji roszczenia osobowego, zwiększyć zadowolenie klienta, a także dostarczyć ustrukturyzowane dane medyczne.

RevDeBug jest platformą pomagająca w monitorowaniu systemów IT, która usuwa element zgadywania z procesu identyfikacji i naprawy błędów w oprogramowaniu.

Dzięki czemu skraca jego czas aż o 50 proc.

 

„Dotychczas zrealizowaliśmy dziewięć edycji programu MIT Enterprise Forum CEE, pięć skierowanych było na rynek polski, zaś 4 pozostałe na Europę Środkowo- Wschodnią. Każda z nich była wyjątkowa, dołączały do nas zespoły, których pomysły technologiczne tylko czekały, by zaistnieć na rynku.”  – Wyjaśnia Łukasz Owczarek, Head of Acceleration MIT Enterprise Forum CEE. – „Miniona akceleracja pokazała potencjał, jaki drzemie w przedsiębiorcach, diamentach, które tylko wymagają oszlifowania. Technologie, które właśnie zobaczył świat, z pewnością szybko znajdą swoje miejsce na rynku. Bardzo w to wierze i z całego serca serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom oraz tym, którzy dodatkowo zostali wyróżnieni.” – Komentuje Łukasz Owczarek, Head of Acceleration MIT Enterprise Forum CEE.

 

Koniec 2020 roku był bardzo ważnym okresem dla akceleratora MIT Enterprise Forum CEE, ponieważ w grudniu obchodził pięciolecie swojej działalności.

Od początku powstania, fundamentem organizacji było budowanie dynamicznej, zawsze aktywnej społeczności, tworzącej ekosystem. Dlatego też tak ważne jest i było, by zebrana publiczność oraz wciąż rozrastająca się grupa alumnów, już licząca 330 przedsiębiorców, zawsze miała swój głos podczas organizowanych wydarzeń.

 

Zatem decyzją publiczności podczas DemoDay 4. edycji nagrodzono również startupy w następujących kategoriach:

 

Hashiona otrzymał nagrodą publiczności – Audience Award.

 

Cyberstudio został wyróżniony w kategorii Alumni Award, przyznawaną przez przedsiębiorców-innowatorów, którzy brali udział w poprzednich edycjach.

 

Dodatkowo, jak co roku został również rozstrzygnięty konkurs CVC Young Innovator Awards, beneficjentem 100.000 złotych została Hashiona. To właśnie ich rozwiązanie decyzją kapituły konkursowej i fundatora nagrody cechuje się najwyższą użytecznością społeczną.

 

Konkurs CVC Young Innovator ma trzy proste kryteria – młodość, odwaga i ich pozytywny impakt na otoczenie.

Chcemy wspierać młodych ambitnych przedsiębiorców, którzy mają unikalny pomysł biznesowy bądź technologię, które nie tylko mogą odnieść sukces komercyjny ale również poprawić naszą rzeczywistość i życie ludzi wokół nas.” – Wyjaśnia Krzysztof Krawczyk, Partner CVC Capital Partners. – „Tegoroczny zwycięzca, Hashiona, której wirtualna klinika jest wsparciem dla osób cierpiących na choroby tarczycy (w Polsce może być to nawet 25 proc. całej populacji!), doskonale wpisuje się w ideę nagrody CVC Young Innovator. Zakończona właśnie piąta edycja naszego konkursu przebiegała w szczególnych warunkach pandemii koronawirusa SARS CoV-2, która w mgnieniu oka wywróciła do góry nogami jeden z kluczowych obszarów funkcjonowania państw – system ochrony zdrowia. Hashiona ma realną szansę strukturalnie zmienić i upowszechnić system opieki nad osobami z chorobami tarczycy. Takich młodych przedsiębiorców nam, społeczeństwu, potrzeba, szczególnie w post-pandemicznym świecie.” – Uważa Krzysztof Krawczyk, Partner CVC Capital Partners.

 

Partnerami głównymi programu są trzy organizacje: Adamed (polska korporacja farmaceutyczno-biotechnologiczna, lider na rynku leków nowej generacji), holding Coca-Cola w Polsce (lider rynku napojów bezalkoholowych), oraz MCX (trzon silnej grupy wyspecjalizowanych spółek, będących dostawcą kompleksowych rozwiązań z zakresu Fintech, energii odnawialnej oraz szeroko pojętego smart city). Partnerami wspierającymi są: CVC Capital Partners, HubHub, MDI Energia, towarzystwo Nationale-Nederlanden, PZU, Sollers Consulting oraz TVN Grupa Dicovery.

Realizacja programu dofinansowana jest grantem przyznanym Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Działania 2.5 POIR Programy Akceleracyjne.

 

Aleksandra Knecht

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka  25.01.2021