Greater Bay Area – Chińska Globalna Konferencja Inwestycyjna

 

 

Greater Bay Area, czyli specjalny obszar specjalnej strefy gospodarczej Kantonu, Hong Kongu i Makau zaprezentowany został w warszawskim hotelu Airoport Warszawa na specjalnej konferencji zorganizowanej przez Polsko-Kantońską Izbę Gospodarcza przy współudziale: Izby Przemysłowo-Handlowej Polska–Azja i Stowarzyszenia Chińskich Przedsiębiorców w Polsce. Ze strony chińskiej udział wziął Xu Xiaofeng – Radca Handlowy Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej oraz (w trybie konferencji video) Pani Cui Shuang – Wiceprzewodniczącej Rady Prowincji Guangdong do spraw Promocji Handlu Międzynarodowego. Stronę polską reprezentował Pan Janusz Piechociński – były Wicepremier i Minister Gospodarki Rzeczpospolitej Polskiej, a obecnie Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja.

 

Z punktu widzenia Chin Polska może odegrać ważną rolę w nowym światowym ładzie

Głównym tematem Chińskiej Globalnej Konferencji Inwestycyjnej było zagadnienie dobrze rozwijającej się współpracy polsko-chińskiej z naciskiem na Greater Bay Area, czyli specjalny obszar specjalnej strefy gospodarczej Kantonu, Hong Kongu i Makau. Jak podkreślali przedstawiciele strony chińskiej, strefa to obszar około 56.000 km2. Zaś na podstawie najnowszych danych, dostarczonych przez prowincję Guangdong, rząd Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkongu (HK SAR) i Makao SAR, całkowita populacja obszaru Greater Bay wynosi ponad 86.000.000 osób, a produkt krajowy brutto 1.668.800.000.000 dolarów Amerykańskich w 2020 r. Jest zatem organizmem gospodarczym o wielkim potencjale. Jeśli do tego doda się, że na jego terenie znajduje się 11 wielkich miast z m. in. Foshan – stolicą Kantonu – z liczącym 11.000.000 mieszkańców. Miastem, które jest kolebką chińskich sztuk walk i innych starochińskich obyczajów. Tu, współcześnie, ma swoją siedzibę kilka uczelni o światowej renomie. Jest też wielkim kombinatem przemysłowym. Ten potencjał jest otwarty na współpracę z Polską.

Jak zwrócił uwagę Janusz Piechociński – Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja, Polska ma wielkie możliwości współpracy partnerami chińskimi. Nowy Jedwabny Szlak daje ku temu jeszcze większe możliwości. Obecnie, rocznie przez Polskę przejeżdża rocznie około 400.000 tirów z towarami z Chińskiej Republiki Ludowej. Polska ma szansę bycia HUB-em towarowym.

 

Chińska Republika Ludowa jest zainteresowana współpracą z Rzeczpospolitą Polską i to z wzajemnością. Chińska Globalna Konferencja Inwestycyjna miała za zadanie pokazać, jakie już są możliwości. A te najlepiej pokazał przykład polskiego przedsiębiorstwa APRO Polska, niezależnego biura projektowego i wykonawczego, działającego w przemyśle cukrowniczym, od 2006 roku. Spółka oferuje szeroki zakres usług inżynierskich począwszy od prac projektowych, poprzez konsulting, rozruchy i optymalizację pracy cukrowni, aż do kompleksowych rozwiązań technicznych realizowanych w systemie „pod klucz”. Także w Chińskiej Republice Ludowej, Witold Nowak – właściciel APRO Polska, przedstawił uczestnikom konferencji wszystkie „tajniki” współpracy z chińskimi partnerami. I korzyściami z tej współpracy wynikającymi. Konferencję zakończono promocyjnym filmem Dongguan Enterprise Foot Walker z podpisania umowy z Poland Fashion Milan Company.

 

XI China Homelife

Izba Przemysłowo-Handlowa Polska-Azja powstała w kwietniu 2016 roku z inicjatywy polskich przedsiębiorców. Misją organizacji jest efektywne kojarzenie popytu i podaży, poprzez tworzenie warunków dla rozwoju działalności inwestycyjnej na rynkach wschodnich. Wśród członków Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja znajdują się zarówno małe przedsiębiorstwa, jak również duże spółki, zainteresowane rozwojem oraz współpracą z zagranicznymi partnerami biznesowymi, poszerzeniem swojej sieci kontaktów oraz dostępem do najświeższych informacji dotyczących istotnych wydarzeń w Polsce i na świecie.

 

Izba Przemysłowo-Handlowa Polska-Azja oferuje dla swoich członków szereg usług związanych z doradztwem gospodarczym, analizą ekonomiczną czy szeroko pojętymi usługami z zakresu public relations i promocji. Organizacja, oprócz działalności doradczej, organizuje wydarzenia związane z promocją polskich przedsiębiorstw za granicą, takie jak misje gospodarcze, wykłady oraz seminaria.

 

Agencja Informacyjna, gospodarka, /ASJ/ 5.12.2022