Festiwal Baniek Mydlanych i Kolorów

Były już przeróżne festiwale poważniejsze i śmieszniejsze. Jednak pomysł Festiwalu Baniek Mydlanych i Kolorów organizowany przez Powiat Pilski wydaje się najsympatyczniejszy.

Bańka mydlana to zamknięta, zazwyczaj sferyczna błona wypełniona powietrzem lub innym gazem. Powstaje z mieszaniny wody z mydłem lub detrgentem (np. płynem do mycia naczyń), czasami z niewielkim dodatkiem gliceryny utrudniającym parowanie wody, aby przedłużyć czas istnienia bańki.

Rola mydła, w tworzeniu bańki mydlanej polega na zmniejszeniu napięcia powierzchniowego w wodzie oraz na stworzeniu cienkiej (kilka mikrometrów) trójwarstwowej błony na powierzchni wody (z obydwu stron) dzięki czemu powstają bańki.
Z formalnego punktu widzenia błona tworząca bańkę jest liotropowym ciekłym kryształem, podobnie jak błona komórkowa.

Tęczowe barwy bańki mydlanej powstają w wyniku zjawiska iryzacji (zjawiska optycznego polegającego na powstawaniu tęczowych barw w wyniku interferencji światła białego odbitego od przezroczystych lub półprzezroczystych ciał, składających się z wielu warstw substancji o różnych własnościach optycznych).

Bańki mydlane wykorzystywane są w celach rozrywkowych a nawet artystycznych, tak jak ma to miejsce w przypadku Festiwalu Baniek Mydlanych i Kolorów, organizowanego przez Powiat Pilski.

Badania (wykorzystanie dziedziny fizyki) oraz rozwój roztworu, z którego wykonujemy bańki mydlane, pozwoliły na stworzenie wersji płynu pozwalające przedłużyć czas istnienia baniek. Połączenie detergentu znajdującego się w każdym płynie do naczyń wraz z odpowiednią proporcją sody, gumy guar i wspomnianej wyżej gliceryny w jednym procesie mieszania pozwala na utrzymanie stabilnej formy bańki, która do pewnego stopnia wytrzymuje podmuchy wiatru, opady deszczu czy nawet odbijanie od gumowej rękawiczki.

Festiwal Baniek Mydlanych i Kolorów, organizowany przez Powiat Pilski, odbędzie się w niedzielę, 17 lipca 2022 roku, na Stadionie Powiatowym przy ul. Stefana Okrzei 4, w Pile. To nowe wydarzenia w kalendarzu wakacyjnym Powinno ono sprawić radość i satysfakcję zarówno dzieciom, młodzieży i dorosłym. Gościem specjalnym Festiwalu Baniek Mydlanych i Kolorów, organizowanego przez Powiat Pilski, będzie ulubiona przez dzieci postać z bajki Kicia Kocia, która towarzyszy maluchom w poznawaniu świata i uczy ich zachowania w różnych życiowych sytuacjach.

Organizatorzy Festiwalu Baniek Mydlanych i Kolorów, zapewniają akcesoria dla uczestników, dzięki którym będą oni mogli tworzyć bańki o dowolnym rozmiarze, także te spektakularne o wielkich rozmiarach. Do tego najmłodsi będą mogli korzystać z darmowych dmuchanych zamków. Podczas Festiwalu Baniek Mydlanych i Kolorów, organizowanego przez Powiat Pilski, odbędzie się o godz. 17.00 Festiwal Kolorów czyli – Kolor Fest. Wyrzuty barwnego proszku holi odbywać się będą co 30 minut, do godz. 20.00.

„Zarówno Festiwal Baniek Mydlanych jak i i Festiwal Kolorów czyli Kolor Fest to wspaniały pomysł i ciekawa wakacyjna oferta. – Ocenia Sławomir Skowiński z Centrum Informacyjnego. – „Sądzę, że to wydarzenie przyciągnie uczestników oraz publiczność, a wrażenia pozostaną na długo w pamięci wszystkich.” – Przypuszcza Sławomir Skowiński z Centrum Informacyjnego.

Agencja Informacyjna, Kultura /DEC/ 15.07.2022