Elektrobusy z Polski za morze

 

Elektryczne autobusy zaprojektowane i wyprodukowane w Polsce pojadą do Szwecji. Miasto – siedziba koncernu Volvo zamówiło we Wrocławskiej fabryce tej firmy dużą dostawę elektrobusów, największą w historii zakładu.

30 elektrycznych autobusów dla komunikacji miejskiej zamówiło wyprodukowanych zostanie we Wrocławiu dla szewdzkiego Göteborga. Stroną zamawiającą jest GS Buss – spółka zależna Göteborgs Spårvägar i Urzędu Transportu Publicznego Västtrafik. Jesienią przyszłego roku wyprodukowane w Polsce elektrobusy elektrobusy będą kursować na liniiach nr 59, 60 i 62 w Göteborgu.

Goeteborg zamierza zmiejszyć emisję dwutlenku węgla przez środki transportu miejskiego o 80% do 2020 r.. Do tego roku szwedzkie miasto chce również aby 95% pojazdów komunikacji miejskiej wykorzystywało energię odnawialną.

Celem działań miasta jest także zmniejszenie hałasu tworzenego przez ruch uliczny. W Göteborgu obecnie kursuje ponad 60 hybrydowych autobusów marki Volvo, a na koniec przyszłego roku będzie ich niemal 100. Hybrydowe autobusy konkurencji pojawiają się również w Polsce – ostatnio na ulicach Warszawy.

Elektrobusy Volvo zamówione dla komunikacji miejskiej w Göteborgu są zaprojektowane przez polskich inżynierów pracujących we wrocławskiej fabryce Volvo i tutaj też zostaną wyprodukowane.

Pojazdy będą wyposażone w akumulatory o pojemności 200 kWh, umożliwiające ładowanie na końcowych przystankach linii oraz w zajezdni. Poza transakcją ze Szwedami Volvo ogłosiło, że wyprodukuje również 23 elektryczne autobusy do holenderskiego miasta Leiden i kolejnych 17 sztuk do Oslo.

Fabryka we Wrocławiu podpisała także umowy na dostawy elektrycznych autobusów do Wielkiej Brytanii, Danii, Luksemburga, Holandii, Norwegii, Polski, Singapuru i Szwecji.

Fabryka Volvo we Wrocławiu jest największą europejską fabryką autobusów Volvo w Europie. Powstają w niej kompletne autobusy miejskie, międzymiastowe i turystyczne obecne na rynkach całej Europy.

Göteborg  – miasto portowe w Szwecji, położone na zachodzie kraju, stolica regionu Västra Götaland. Drugie co do wielkości miasto Szwecji – 510 491 mieszkańców (30 września 2010), zespół miejski – 926,7 tys. W Göteborgu znajduje się siedziba koncernu Volvo AB.
Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, Gospodarka /MAN/, 8.07.2018

Fot.  by Bengt Nyman from Vaxholm, Sweden – D81_2503_stitch, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51027032